Маленькі діти можуть вчитися читати точно так само, як вони вчаться розуміти усне мовлення. Принципи навчання представлені нижче.

Підготовка матеріалу для читання

Матеріали для навчання прості. Їх можна зробити зі звичайного картону. Вирізаємо смужки 10×50 см. На них червоним фломастером будемо писати слова. Висота кожної букви повинна бути близько 7,5 див. Краще використовувати друковані літери. Кожна літера повинна бути чіткою. Це допоможе маляті легко сприймати текст. Слова на картках мають бути однакового шрифту.

Щоб вчити дитину читати було легко, треба його зацікавити

Перші слова пишіть великими червоними літерами. Далі будете їх поступово зменшувати до стандартних розмірів і змінювати червоний колір на чорний. Послідовність навчання Вона не залежить від того, в якому віці ви вирішили навчити дитину читати. Кожен повинен пройти: — окремі слова — словосполучення — прості речення поширені пропозиції – книги.

Етап перший. Окремі слова

Він починається лише з 15-ти слів. Коли малюк їх вивчить, то буде готовий розширювати свій словниковий запас. Почніть заняття в той час, коли дитина сповнений сил і у нього відмінний настрій. І в тому місці, де не відволікають сторонні шуми і яскраві предмети. Отже, посміхаючись, почнемо. Покажіть малюкові картку зі словом «МАМА». Вимовте слово виразно. І тут нічого не треба пояснювати. Малюк повинен подивитися на картку. Далі так само поступите з карткою «ТАТО». Поясніть: «Це означає тато».

Не зменшуючи темп, покажіть малюкові ще три слова. І не просіть повторювати слідом за вами. А після 5-го слова поцілуйте малюка і приголубте. В перший день навчання повторити слова треба ще три рази з перервами в півгодини.

На другий день повторіть заняття три рази. Плюс, додайте нові п’ять слів. Їх теж треба показати три рази. При цьому три рази повторити попередні слова. В кінці уроку знову похваліть малюка. Обов’язково треба приголубити і сказати дитині, як ви пишаєтеся ним. Але, ні в якому разі не нагороджувати солодощами та цукерками.

Як навчити дитину читати? На третій день малюк повинен подивитися ще на три слова і повторити слова з попередніх днів. У підсумку вийшло 15 слів. Вони повинні бути приємними і знайомими. Приміром, імена членів родини, клички домашніх тварин.

Під час уроків, нудьга – головне попередження про втрату інтересу. Щоб навчити дитину читати, йому не треба давати нудьгувати. Якщо ви будете показувати слова занадто повільно, але ймовірність набриднути вище. До речі, дитина може одночасно вивчати ще одну мову. Чому не починати навчання з алфавіту? Тому що починати треба з конкретного і відомого, а потім переключатися на нове і абстрактне. Читати слова легше, ніж літери. «А», наприклад, ніхто не їв і не ловив. А ось м’яч ловили і їли банан. Малюкові легше прочитати слово «м’яч», ніж букву «м». Трохи пізніше, коли дитина навчиться читати, їй потрібно вчити алфавіт. До цього часу він вже зрозуміє, що це таке і навіщо потрібні букви. Далі навчаючи дитину читанню, використовуючи ті слова, які позначають його частини тіла. Виходить процес пізнання самого себе зсередини. Далі распространяемся на зовнішній світ.

Почнемо з частин тіла. Пишемо на папірці слова: рука, волосся, нога, плече; коліно, ступня, палець, око, вухо, рот, брови, голова; ніс зуби, губи, кисті; мова, стегно, пупок, живіт. Можна ще підібрати слова, щоб отримати 25 карток. У цьому методі можна додавати і вилучати старі слова. З кожного набору слів, яку вивчали протягом 5 днів, прибирайте одне слово і замініть його новим. За тиждень малюк побачив три набору, потім можна щодня оновлювати по одному слову. Через п’ять днів можна видаляти слова з 5 наборів, які ви зараз використовуєте. Повторюйте це кожен день. У результаті, ви будете вчити 25 слів в день, 5 з яких нові. Не треба показувати дитині кілька слів підряд, які починаються з однієї літери. Малюк може сплутати слова «річка» і «рука».

Навчити дитину читати допоможе видеошпаргалка І знову не забувайте про нудьгу. Якщо малюк засумував, то ви дієте надто повільно. Інакше, ви йдете в правильному напрямку. Далі переходимо до більш складного етапу. До цього часу читання має вже приносити задоволення дитині. Та й процес навчання теж. Тепер можна додати до картками іменники – назви предметів домашнього вжитку: продукти, обстановка, тварини, іграшки малюка, дії. До цього часу дитина вже знає до 40 слів. Головне в цей момент перебороти бажання повернутися до старих словами. Діти любить вивчати нові і не повторювати старі. Перевірка внесе в ситуацію напруженість, яка в подальшому буде асоціюватися у нього з навчанням. Процес навчання можна оживити, просто супроводжувати нове слово демонстрацією того, що воно означає. Після того, як домашній словник освоєний, дитина буде готовий розвиватися далі.

Але перш ніж перейти до другого етапу, потрібно знати, що: дитина зрозумів – читання –це задоволення, а не обов’язок. І до того ж, потрібно бути впевненим, що у малюка зберігся інтерес до слів.

Етап другий. Словосполучення

Це важливий крок між читанням слів і пропозицій. На другому етапі вам потрібно зрозуміти, який словниковий запас малюка і зробити з вивчених слів комбінації. Найпростіша група слів – кольору. На одній стороні картки можна написати слово, а на іншу розмалювати відповідним кольором. Коли малюк засвоїв кольору, то можна представляти йому словосполучення. Наприклад, помаранчевий сік, блакитні очі, жовтий банан і так далі. Потім можна вчити дитину анонімам (великий, маленький, млинцевий, короткий, товстий і так далі). Слідом підуть словосполучення на кшталт того: порожня чашка, повна чашка, великий стілець, маленький стілець.

Етап третій. Прості пропозиції

Переходимо від словосполучень до пропозицій. На основі вивчених слів треба скласти прості речення. Наприклад: «Мама стрибає», «Боря читає», «Тато їсть». У цьому випадку, щоб написати пропозицію на картці, вже слід зменшити величину букв. Але не треба слова притискати один до одного. Три рази в день протягом 5 днів. Далі видаляйте по два речення і додайте 2 нових. Можна виготовити книгу пропозицій. В ній будуть 5 речень з однією ілюстрацією кожен. Спочатку текст, а потім картинка. Книгу можна ілюструвати фотографіями малюка.

Етап четвертий. Поширені пропозиції

На цьому етапі скористаємося процедурами, які були і в третьому етапі. Але збільшуємо кількість слів у реченні. Якщо спочатку була пропозиція «Мама їсть», то тепер пишемо «Мама їсть батон». Коли вивчите подібні пропозиції, то можна додати прислівники або прикметники. Наприклад, «Мама їсть жовтий банан». І тут знову доведеться зменшувати шрифт. Можна складати смішні і абсурдні пропозиції, наприклад «Тато обіймає полуницю» або «Слон п’є сік». Малюки це люблять. Головне пам’ятайте, що чим веселіше проходять заняття, тим швидше і краще малюк запам’ятає матеріал. Можна позмагатися з дитиною у вигадуванні оригінальних комбінацій.

Читайте разом з дитиною

На четвертому етапі потрібно представляти малюкові навчальний матеріал і читати йому пропозиції або книги вголос. Він і сам зможе читати пропозиції, але просити його про це не варто. Поступово зменшуйте шрифт і на одному замирайте на кілька тижнів. Якщо ніяких проблем не буде, то збільшуйте кількість слів у реченні. Наприклад, з 4 до 5 або з 5 до 6. При засвоєнні знову зменшіть розмір букв. І після можна і поміняти червоний колір на чорний. Головне, робіть усе поступово. Не поспішайте.

П’ятий етап. Книги

Тут головне зрозуміти, яким шрифтом ваша дитина може скористатися. Під час занять, коли його міняли, ви, напевно, помітили, букви яким шрифтом даються легше. Батькам треба потурбуватися покупкою тієї книги, по якій малюк буде вчитися читати. У ній повинні бути слова, знайомі малюкові. Тут потрібно скористатися кількома правилами:

— Словниковий запас книги повинен бути від 50 до 100 слів.

— На кожній сторінці не більше 1-го речень.

— Висота шрифту не менше сантиметра.

— Текст передує ілюстрацій або одягнений окремо.

Вибирайте цікаві книги для дитини

Причому, книг буде потрібно багато. А не одна або дві. Дитина захочеться йти далі. Є вихід: купувати цікаві книги і переписувати їх зручним шрифтом. Ілюстрації можна вирізати з оригіналу і приклеювати. Іноді потрібно спростити текст. Якщо ж книга буде важка, то ви можете злегка допомогти малюкові читати. Краще віддати перевагу цей варіант, ніж купувати дуже примітивну книгу. Перш ніж почати нову книгу:

— Вивчіть слова, які в ній зустрічаються.

— Переконайтеся, що текст великий і зрозумілий.

— Переконайтеся, що спочатку йде текст, а потім ілюстрація.

Тільки після цього можна приступати до читання. Сідайте поряд з малюком і читайте. Якщо він захоче прочитати слова сам – чудово. Але варто відзначити, що чим молодше дитина, тим менше він прагнути читати вголос. У цьому випадку ви читайте. Не поспішаючи, з виразом. Одну книгу читайте кілька раз у день протягом 2-3 днів. Кожну прочитану книгу слід ставити у дитячу бібліотеку, щоб малюк їй пишався і в будь-який час міг дістати понадобившуюся книгу.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: