Перше, що слід знати – будь-який, навіть самий розрекламований «вічний» ніж коли-небудь затупиться. А друге – не всякий ніж можна нагострити. З цим в першу чергу і розберемося.

Ніж повинен бути гострим і зручним

Які ножі точити не можна?

— мають зносостійке покриття ріжучої кромки – твердий шар після заточування зникне, а яка під ним буде сталь нікому достеменно невідомо;

— з зубчастими краями – в домашніх умовах точилка для ножів або брусок можуть її тільки «спилить».

Ножі для томатів краще не точити

— керамічні ножі. Кажуть, що вони ніколи не тупляться – залишимо це твердження на совісті виробників. Але в одному вони мають рацію – наточити кераміку ні з допомогою машинки для заточування ножів, ні брусками неможливо. Крім того, кераміка твердий, але дуже крихкий матеріал, що заздалегідь має на увазі небажання більшості виробників випускати вироби з дуже тонкою кромкою (тобто по-справжньому гострі). Звідси робимо зустрічний висновок – тупа кераміка залишиться такою назавжди!

Перевірка заточування і правка ріжучої кромки

Момент, коли необхідно застосувати точило або брусок для заточування ножа визначається дуже просто. Потрібно спробувати розрізати ножем вільно висить аркуш паперу. Якщо не вийшло, то ріжуча кромка потребує обробки.

Перевірка гостроти ножа папером Правка кромки проводиться у нещодавно куплених або нещодавно заточених ножів. Як правило, це робиться з допомогою мусата або дрібнозернистого точильного каменя. Мусат – це круглий стрижень з твердої або звичайною (з алмазним або керамічним напиленням) стали з борозенками уздовж поздовжньої осі. При правці (при заточуванні теж) ніж плавно проводиться перпендикулярно мусату або бруска від рукоятки до вістря.

Рекомендації по заточенню ножів

Спочатку про одному найголовнішому «не можна». Не можна виробляти заточування ріжучої кромки на високооборотних шліфувальних верстатах. Справа в тому, що в заводських умовах полотно кухонного ножа після виготовлення гартується, що надає йому необхідну твердість. А неконтрольований нагрівання (змочування леза проблеми не вирішує) при заточуванні зведе всі зусилля виробника до нуля і зіпсує клинок.

Як заточити ніж без каменю, точила і інших пристосувань Використання універсальних точілок для ножів рекомендується лише в крайніх випадках. Або коли цю операцію необхідно зробити терміново, а під рукою немає нічого іншого, або коли «не наточені» руки. Справа в тому, що кут заточування кромки полотна багато в чому залежить від матеріалу, з якого воно виготовлене і від особистих уподобань. А точила і машинки для заточування ножів проводити регулювання цього кута не дозволяють.

Гострий ніж спрощує приготування їжі

Найкраще гострити ніж на точильному бруску (камені). При цьому для заточування використовується грубозернистий камінь, а для остаточної шліфовки дрібнозернистий. Чим більше брусок, тим простіше витримати необхідні кути, так і зусиль витрачається менше. Ножа при заточуванні повинен бути сухим і чистим. Докладно про техніці, при виконанні цієї операції, ми поговоримо наступного разу.

Як правильно заточувати ніж Редакція bestfacts.com.ua запрошує вас познайомитися зі статтею про самих незвичайних ножах.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: