Здавалося б, відповідь на питання «Навіщо потрібна лялька?» може дати будь-яка дитина: «Щоб грати з нею». Але, як і багато інші іграшки, лялька не настільки тривіальна, і її цінність і культурна значимість лежить відразу в декількох областях.

Історія появи ляльок

Люди вперше почали створювати ляльки ще близько 40 тисяч років тому: стародавні антропоморфні об’єкти знаходять по всій території Євразії. Ці ляльки мали ритуальне значення, були ідолами та оберегами. Навіть англійське слово «лялька», «doll», імовірно, походить від грецького «eidolon» – ідол (а також «духовний двійник живого чи мертвого людини»). Такі ляльки були уособленням божества або духа, їх клали у поховання разом з іншими предметами, які, згідно з існуючим віруванням, могли знадобитися померлого на тому світі.

Стародавні ляльки були переважно дерев'яними

Грати з колись сакральними предметами діти стали пізніше, і саме ляльки претендують на роль найдавнішої іграшки. Коли точно це сталося, сказати важко, але археологами знайдені ляльки, чий вік становить 4 тисяч років. Стародавні ляльки були дерев’яними, шкіряними, глиняними, кам’яними, кістяними, солом’яними, теракотовими, і так далі. Дерево продовжувало бути популярним матеріалом для ляльок в Європі аж до 19 століття. Голови для таких ляльок з XVI століття робили з пап’є-маше.

В якості іграшки, призначеної виключно для дівчаток, ляльки фігурують як мінімум з часів існування Давньої Греції. Згідно деяким західним психологам і соціологам, що існує і нині жорстка гендерна поділ стосовно іграшок дітям нав’язується суспільством.

Сучасні ляльки

У 18 столітті європейські ляльки придбали набагато більш людиноподібний вигляд, оскільки їх стали робити з фарфору в комбінації з тканиною, деревом, шкірою. Порцелянова лялька була доступна тільки багатим людям, і дітям часто забороняли активно грати з нею. Згодом ці ляльки стали масово виробляти, вони удешевились і стали більш доступними. Починаючи з XX століття такі ляльки стали колекційними і відразу потрапляли до дорослих. Розвиток хімічної промисловості і поява пластику сильно позначилося на ляльках: їх стали робити з полімерних матеріалів. Примітно, що в XIX столітті європейські та західні ляльки не робилися у вигляді дітей, ляльки-малюки з’явилися у 1850-х роках і захопили ринок до середини XX століття. В цей час дорослих зображували майже виключно тільки паперові ляльки. Але у 1950-х роках з’явилися пластикові модниці: німецька Білд Лілі, американська Барбі, ті самим повернувши «дорослих» ляльок в якості іграшок.

Нові модні ляльки бувають самими різними, і викликають неоднозначну реакцію у дорослих

Варто відзначити, що сучасні ляльки виробляються як для дівчаток, так і хлопчиків, але останні зазвичай не називаються ляльками – це екшен-фігурки, що зображують солдатів і супергероїв. І для тих, і для інших часто вигадуються історії – а іноді ляльки робляться за мотивами вже існуючих казок та мультсеріалів. Для деяких ляльок навіть створені комп’ютерні ігри: наприклад, грати в Винкс можна прямо в браузері.

Як діти грають в ляльки?

Коли діти грають з ляльками і з будь-якими іграшками, вони зазвичай використовують два підходи: режисерський і рольової. У першому випадку дитина виступає в якості автора гри, він придумує сценарій, згідно з яким діють ляльки, наділені якимись рисами і стають персонажами історії. Але сам «режисер» залишається «за лаштунками» і тільки керує процесом.

Рольова гра припускає активну участь грає: дитина активно взаємодіє у вигаданому світі їм з ляльками на рівних. Обидва типи гри дозволяють дітям активно розвиватися і вчитися важливим життєвим і соціальним навичкам. Коли до гри долучаються батьки, це особливо корисно, тому що вони можуть продемонструвати на іграшках хороші приклади поведінки або нові, несподівані для дитини явища і речі.

Гра з ляльками допомагає дітям розвивати важливі життєві навички

Коли дитина росте, з ним ростуть і його ляльки – стають складніше історії, які він розповідає з їх допомогою. Тому потрібні різні аксесуари, щоб урізноманітнити процес гри.

Таким чином, ляльки протягом людської історії змінили свою функцію з релігійною на художню та ігрову. Як зазначає редакція bestfacts.com.ua сучасні дитячі ляльки потрібні для того, щоб розвивати уяву дитини і соціалізувати його.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: