Прикуті до ліжка інваліди і лежачі пацієнти постійно знаходяться під загрозою утворення пролежнів, навіть при гарному догляді. Пролежні – це виразково-некротичні або дистрофічні зміни тканин під дією тиску.

Зазвичай для того, щоб почав виникати пролежень, людина повинна бути сильно ослаблений, але досить нерідкі випадки, коли некротичні зміни виникають і в неослаблених хворих через гіпсової пов’язки, корсета або протеза. Справа в тому, що некроз м’яких тканин відбувається через порушення місцевого кровопостачання, а гіпс якраз забезпечує умови для цього.

Як правильно лікувати пролежні?

Як і з багатьма іншими проблемами зі здоров’ям, лікування пролежнів починається ще до їх освіти – з профілактики, попередження тривале порушення мікроциркуляції крові і формування вогнищ інфекції.

Ліжко, на якій лежить пацієнт, грає першорядну роль в профілактиці. Вона повинна бути жорсткою і покритою чистою, добре розправленої простирадлом. Всі постільна білизна повинна підтримуватися в постійній чистоті і змінюватися через день, щоб не занести інфекції. В ліжко хворого, всупереч популярній думці, не можна підкладати клейонку або гумові надувні круги, щоб уникнути здавлювання тканин. Широко поширеною і успішною практикою є використання протипролежневих матраців, які дозволяють і попереджати розвиток пролежнів, і сприяти їх успішному лікуванню. Що ж стосується самого пацієнта, то важливо стан його шкіри: вона не повинна контактувати з вологим білизною (при мимовільному сечовипусканні) і повинна бути чистою, але її не можна пересушувати. Крім того, досі медичний фахівці керуються розробленими в 1940-х роках правилом – нерухомих хворих перевертають кожні дві години. Оскільки цей термін є виключно традицією, то в деяких випадках хворих перевертають, коли їм це необхідно.

Лікування пролежнів залежить від стадії їх розвитку. При першій стадії шкірний покрив не порушений, але є гіпермія переповнення кров’ю судин), при другій порушується цілісність шкіри. Починаючи з третьої стадії пролежень виглядає як глибока рана, оскільки починається руйнування м’язи, а під час четвертої може оголитися кістку і є видима порожнину. Третя і четверта стадії вимагають хірургічного втручання.

Пролежні краще всього лікувати ще до того, як вони з'явилися

Всі пролежні лікуються за наступною схемою:

  1. відновлення постачання кров’ю, живильними речовинами і киснем потерпілого ділянки тіла;
  2. видалення мертвих тканин;
  3. загоєння очищеної від гною рани.

Особливу важливість варто додати першого пункту, оскільки якщо не усунути призвело до появи патології тиск, то все інше лікування буде безглуздим.

Лікуємо пролежні будинку

В домашніх умовах можна вилікувати пролежні першої-другої стадії. Рану слід тримати в чистоті, промиваючи за допомогою м’якого миючого засобу. Як антимікробний засіб рекомендується застосовувати серебросодержащий Аргосульфан крем, курс лікування становить 7-10 днів. Ні в якому разі не можна наносити на рану перикись водню, зеленку, йод або розчин марганцівки. Крім того, навіть про появу невеликих пролежнів слід повідомити лікаря, який вирішить, чи потрібна пов’язка. В якості домашньої профілактики пролежнів, крім вищевказаного комплексу дій, можна обробляти шкіру в проблемних місцях (спину і хребет, куприк, лікті, коліна, потилицю, лопатки) камфорним спиртом.

Глибокі пролежні лікує лікар – хірург

Як лікувати гнійні пролежні?

Гнійні пролежні, особливо з порожнинами, необхідно лікувати в лікарні, оскільки для їх загоєння може знадобиться пересадка шкіри і серйозне хірургічне втручання. Такі пролежні можуть призвести до отруєння організму і подальшого зараження, тому не варто намагатися позбутися від них самостійно, тим більше – «народними засобами».

При всіх стадіях пролежнів застосовуються загальнозміцнюючі методи покращення стану організму, головним чином стосуються харчування. Для того, щоб відновиться, хворому потрібно багато білка і мікроелементів.

Редакція bestfacts.com.ua зазначає, що багато хворобливі стани, включаючи пролежні, простіше запобігти, ніж лікувати.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: