Є пустелі в Індії, чимало їх у Євразії. Цікаво дізнатися більше про найбільш посушливій пустелі світу, пустелі Атакама. З нею може позмагатися пустеля, розташована в Антарктиці.

Сухі пустелі в Антарктиці

Сухі Долини Антарктики можна вважати найсухішим місцем планети, так як опадів в цих місцях не було більше двох мільйонів років. Сухі Долини включають в себе такі долини, як Вікторія, Тейлора і Райта. Вони розташовані неподалік від протоки Мак-Мердо. Ця пустеля Антарктиди не покрита льодом, її площа близько восьми тисяч квадратних кілометрів.

В сухих пустелях Антарктики мільйони років не було дощів

Причини сухості в Катабатических вітрах. Вони дмуть зі швидкістю не менше трьохсот двадцяти кілометрів на годину, що є максимальною швидкістю вітру на планеті. Саме вітер і випаровує всю вологу. Майже вісім мільйонів років долини залишаються вільними від снігу і льоду.

Сухі Долини – охоронювана особливо цінна зона, де дуже зручно проводити різного роду дослідження. За природними умовами ці долини близькі до умов Марса. Дане подібність використовується НАСА для проведення випробувань.

Ці пустелі схожі на поверхню Марса

На території долин знаходиться Озеро Виду і річка Онікс. Вода озера надзвичайно солона і перевершує за кількістю солі навіть води Мертвого моря. Тваринний світ в Сухих Долинах надзвичайно бідний, незважаючи на повну відсутність льодового і снігового покриву. Це пов’язано як раз з підвищеною сухістю, за якою твариною складно там вижити.

Найбільш сухі місця Євразії

На території Євразії є кілька пустель. Вони знаходяться в Центральній, Середній Азії, Казахстані. У Казахстані найбільш відомі пустелі – плато Устюрт, Бетпак-Дала, Кизилкум, Моюнкум, приаральские Каракуми. Пустельні простори Казахстану воістину неосяжні. Тваринний світ представлений тушканчиками, гадюками, сірими варанами і джейранами.

У Центральній Азії можна виділити піщану пустелю Такла-Макан. Вона визнана найбільшою в світі, при цьому її умови – одні з найбільш суворих. Відома пустеля Джунгарська, пустелі Алашань і Гобі. У пустелях Центральної Азії холодні зими з максимумом опадів в літній період.

Пустеля Такла-Макан найбільша у світі

У Середній Азії величезні території зайняті пустелями, там вкрай сухий і дуже жаркий клімат. Їх можна віднести до південних пустелях, які є продовженням північноафриканських пустель і пустель Малої Азії. Найбільш великі середньоазіатські пустелі – це Каракуми і Кизилкум. Інші набагато дрібніше.

Найжаркіша пустеля в Індії

Однією з найбільш значущих в Індії і найбільш населеної пустелею світу є пустеля Тар. Вона знаходиться в індійському штаті Раджастан. Клімат пустелі Тар не можна назвати суворим, це жива еко-система.

Пустеля Тар одна з найжаркіших на Землі

Пустеля Тар населена тваринами. Поширені представники – індійська газель, очеретяний кіт, антилопа нильга, шакали і лисиці. Із-за малої заселеності пустельних просторів людьми, тварини мають можливість жити в природних умовах середовища. Звичайна справа зустріти там доісторичної зовнішності ящірок, щурячих змій, гадюк і піщаних удавів. Дивно те, що на місці пустелі Тар за останні двісті вісімдесят мільйонів років чотири рази було море.

Скам'янілі дерева в пустелі

В районі села Акал збереглися скам’янілі дерева, які є залишками папоротей і лісів, які росли в тих місцях близько ста вісімдесяти мільйонів років тому. Одне з найбільших скам’янілих дерев в обхваті півтора метра, а в довжину майже сім метрів.

Атакама – найбільш посушлива пустеля у світі

Серед пустель Землі, саме пустеля Атакама вважається найбільш сухою. Вона тягнеться на тисячу кілометрів південніше кордону Чилі і Перу знаходиться недалеко від берегів Тихого океану. Загальна її площа – сто п’ять тисяч квадратних кілометрів, причому майже вся пустеля розташована високо в горах.

Скульптура руки в самій сухій пустелі Атакама

Порівнюючи Атакаму з Долиною Смерті (Каліфорнія) учені зробили висновок, що вона у п’ятдесят разів засушливее. Протягом року пустеля отримує всього десять міліметрів опадів. Є місця, де опадів не було вже більше чотирьохсот років.

В деяких місцях Атаками абсолютно відсутня життя. Причина в розрідженій атмосфері та інтенсивної сонячної радіації. В пустелі живуть люди, однак вони вибрали для цього прибережні території. Недалеко від узбережжя побудовані міста, безліч шахтарських селищ і рибальських сіл.

Не у всіх куточках пустелі Атакама здатні виживати тварини і рослини

Небо над пустелею ідеально чисте, завдяки чому в прибережній зоні проводять дослідження космічного простору астрономи з різних країн. На території пустелі знаходяться дві найбільші в південній півкулі обсерваторії.

Атакама належить до числа найстаріших пустель світу. На думку вчених, її освіта сталося не менше двадцяти або навіть сорока мільйонів років тому. Це означає, що в сухому стані ця пустеля залишалася набагато довше, ніж будь-яка інша пустеля планети.

Атакама одна з найстаріших пустель

З-за того, що ця пустеля – абсолютно сухої регіон, саме там знаходять відмінно збереглися стародавні мумії. Поховані там не менше дев’яти тисяч років тому індіанці ідеально збереглися, з-за відсутності вологи процесу гниття не було.

А саме жарке держава в світі це Катар. Що і не дивно. За даними більша частина території цієї країни є пустелею.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: