Слово «метал» звично асоціюється з великою вагою. Але це зовсім не так – деякі метали настільки легкі, що навіть не тонуть у воді. А деякі важать в сотню разів менше пінопласту і все одно залишаються міцним металом. Можливо, вас також зацікавить стаття про найбільш дорогі метали в світі.

Дізнайся все про найлегшому металі

Найлегший метал у світі

Літій

Найлегший метал, відомий науці, це, безумовно, літій. Як і інші легкі метали, він належить до групи лужних металів, якій властива висока хімічна активність. Щільність літію – 0,534 грама на кубічний сантиметр, тобто він майже вдвічі легше води. Більш того, літій може плавати навіть в гасі, тому для його зберігання, як правило, використовують мінеральне масло, петролейний ефір, газолін або парафін.

Літій - м'який метал, легко ріжеться ножем

Літій у 40 разів легше одних з найбільш важких і міцних металів, відомих науці, – осмію та іридію (22,587 г/см3). Атомна маса літію — 6,941 г/моль. Порядковий номер у таблиці Менделєєва – 3. Літій був виділений з мінералу петалита шведським хіміком Іоганном Арфведсоном в 1817 році. У природі літій зустрічається переважно в складі гірських порід (приблизно 21 грам на тонну). Через сім років літій вперше синтезували лабораторним шляхом. Зовні цей пластичний і м’який метал нагадує лід і навіть має схожий сріблястий відтінок. Щоб розплавити літій, потрібна температура в 181 C0.

Дивовижний літій і його властивості У чистому вигляді цей легкий метал не використовується, так як він занадто активно взаємодіє з навколишнім його середовищем. Звичайно літій сплавляють з натрієм або іншими легкими металами. Без літію не обходяться при виготовленні піротехніки, термоядерної зброї, оптики; також літій часто використовується в якості окислювача. Активне застосування літію знайшли фармацевтики, харчової, текстильної та силікатної промисловості. Деякі сплави літію виявилися корисними навіть в електроніці та авіакосмічній промисловості.

Літій вельми токсичний

Інші метали лужної групи також відносять до найлегшим, хоча вони і поступаються літію. Слідом за літієм йдуть калій (0,856 г/см3) і натрію (0,971 г/см3). Вони також не тонуть у воді. Інші лужні метали (рубідій, цезій, францій) важче води.

Самий легкий і міцний метал

Алюміній

У пошуках золотої середини між легкістю і міцністю більшість хіміків сходяться на думці – таким металом є алюміній.

Алюміній – золота середина між легкими і міцними металами

Алюміній був відкритий у 1825 році данцем Эрстедом. Першим виробом, виготовленим з алюмінію, стала дитяче брязкальце. З тих пір невибагливості в обробці металу знайшлося настільки широке застосування, що це речовина по праву отримала звання металу XX століття. З нього виробляють все, без чого не можна уявити наш сучасний побут: від будівельних конструкцій до садового інвентарю, фурнітури і столових приладів.

Найлегший штучний метал

Микролаттис

Відомо, що самий легкий природний метал – літій. Однак у 2015 році вчені Каліфорнійського університету продемонстрували надлегкий матеріал по міцності схожий з металами, але в сотню разів легше пінопласту. Він на 99,99% складається з повітря. При цьому товщина його стінок становить всього 100 нанометрів – в тисячу разів тонше людського волосся.

Микролаттис -надлегкий матеріал, здатний замінити звичні сплави Якщо покласти шматок микролаттиса на кульбабу, квітка, чию «шапку» може зруйнувати навіть легкий подих вітерця, не деформується.

Микролаттис такий легкий, що не деформує кульбаби

Структура микролаттиса нагадує людські кістки. Матеріал має таку ж комірчасту структуру, що складається з порожнистих нікелевих трубок, пересічних хрест-навхрест. Завдяки будові матеріал здатний витримувати колосальні для своєї ваги навантаження.

Микролаттис під мікроскопом

Компанія Boeing негайно оголосила про намір використовувати микролаттис для «літаків майбутнього».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: