Медуза-коробочка або морська оса. Або наукова назва Chironex fleckeri. Ця морська живність є самою отруйною медузою серед собі подібних, а так само вважається чи не найнебезпечнішим тваринам у світі. Медуза-коробочка прославилася тим, що має в щупальцях отрута, який може вбити за кілька хвилин дорослої людини. Якщо бути точніше, то сили цього морського мешканця вистачить, щоб за три хвилини вбити 60 осіб. За деякими даними, за останні сто років від отрути медуза померло до ста осіб.

Морська оса – це вид морських стрекающих, які відносяться до класу кубомедуз. І Chironex fleckeri в своєму класі є найбільшою. Купол її досягає розмірів звичайного баскетбольного м’яча. Медузи практично прозорі, мають блідо-блакитний колір. Тому з-за своєї непомітності може представляти додаткову небезпеку для плавців, оскільки цього морського мешканця дуже важко побачити.

У медуз є чотири пучка з п’ятнадцяти щупалець кожна, вони простягаються від кожного з чотирьох кутів купола. І коли морська оса пливе, щупальця її скорочуються і досягають в довжину 15 сантиметрів і товщину 5 міліметрів. А під час полювання щупальця медузи витягуються до трьох метрів і стоншуються. При цьому щупальця покриті численними жалкими клітинами, у яких міститься смертельно небезпечна отрута. Ці клітини реагують на тиск і дію хімічних сигналів білкової природи.

Де можна зустріти?

В естуаріях північній Австралії можна зустріти полипоидную форму, а медузи живуть у прибережних водах біля північної Австралії та прилеглих тропічних районах західно-індійській частині Тихого океану. Виявлені морські мешканці і в Південно-Східній Азії. Примітно, що медузи не зустрічаються на рифах.

24-глазое чудовисько

У Chironex fleckeri, як і в інших кубомедуз, є по чотири групи світлочутливих елементів, на яких 24 очі. Фахівці заявляють, що деякі здатні формувати зображення. Втім, питання це спірне і ще точно невідомі, чи можуть очі розпізнавати об’єкти або стежити. Так само невідомо, як обробляється інформація з світлочутливих структур і про тактильної чутливості. Адже у медуз немає центральної нервової системи.

Медуза-коробочка - найотруйніша

Харчуються морські оси креветками і дрібною рибкою. А самі мешканці морів служать їжею морських черепах. Це єдині на планеті істоти, які не чутливі до отрути Chironex fleckeri.

Сильніше вогню

Морська оса славиться своєю здатністю завдавати дуже сильні опіки. В деяких випадках вони можуть призводити буквально до моментальної смерті. Після укусу у людини з’являється болісна біль, який супроводжується інтенсивним почуттям сильного печіння. При цьому, отрута медузи має множинним дією. Він одночасно вражає нервову систему та шкіру. Варто відзначити, доза отрути повинна бути досить істотною, щоб привести до летального результату дорослої людини. Таке виділяється тільки при контактуванні людини приблизно з трьома метрами щупалець. Сильнодіючий нейротоксичний отрута працює виключно швидко.

За всю історію були зареєстровані смертельні випадки через чотири хвилини після контакту з морської осою. Це значно швидше, ніж при укусі будь змії, павука або комахи. І така властивість самої отруйної медузи у світі створило погану славу кубомедузе, як найсмертоноснішого тварини на планеті.

Втім, існує і протиотруту проти морської оси. Але своєчасно лікування потерпілого від укусу, як правило, утруднено або неможливо. Ужаленные купальники часто отримують серцевий напад і тонуть, так і не встигнувши дістатися до човна або до берега.

При цьому, самостійна допомогу підручними засобами потерпілому від опіку марна. При змочуванні опіку, приміром, оцтом, негайно пригнічуються абсолютно всі несреагировавшие нематоцисты, а ось тертя місця укусу може посилити проблему. Неефективно і використання води, коли або сечі для нейтралізації отрути. Ці рідини тільки спровокують вивільнення отруйних речовин.

Отрута морської оси дуже небезпечний

А після застосування оцту може виникнути необхідність у відновленні дихання або ж проведення серцево-легеневої реанімації. Варто відзначити, що відразу після укусу треба обережно видалити щупальця, які пристали до тіла. При цьому, процедуру варто робити захищеними руками або за допомогою пінцета. Але навіть віддалені щупальця можуть бути небезпечними до свого руйнування часом. Більш того, свої властивості засушені щупальця можуть відновлювати при деякому зволоженні.

І якщо при лікуванні укусів австралійських змій використовується бинтування ураженої кінцівки, щоб попередити поширення отрути по кровоносних і лімфатичних судинах, то з 2005 року не рекомендується застосовувати цей метод при інтоксикаціях від кубомедуз. Дослідження показали, що бинтування тільки звільняє нематоцисты, навіть якщо використовувати оцет. Потерпілим необхідно негайно ввести антитоксичну сироватку. Тому при укусі морський осою варто терміново звернутися в службу швидкої допомоги.

Винуватці ста смертей

За оцінками фахівців, у Австралії найбільша отруйна медуза в світі стає причиною смерті як мінімум одну людину в рік. При цьому, документально зареєстровано близько 70-ти випадків загибелі. Але це число все-таки сумнівна, так як деякі випадки смерті пояснюються розвитком серцевого нападу або утоплення після опіку кубомедузи.

Chironex fleckeri і деякі інші медузи, в тому числі медузу іруканджі, у великій кількості зустрічаються біля північної Австралії в літні місяці (приблизно з листопада по квітень). В інші місяці живність дрейфує у вищезазначені естуарії, щоб розмножуватися. І щоб не стати жертвою кубомедзы біля багатьох купальних місця встановлені спеціальні попереджувальні знаки. Однак, туристи ігнорують нагадування і піддають себе величезному ризику.

Морська оса біля берегів Австралії До речі, на громадських пляжах у воді встановлюють спеціальні сітки, крізь які кубомедузи не можуть проникнути, тому люди можуть плавати, не боячись бути атакованими. А ось дрібні медузи іруканджі можуть проникати через прути і протиотрути проти такого виду медуз поки не придумали.

Все про самої отруйної медузи у світі Варто відзначити, що людям про найбільш отруйних медузах в світі розповіли допомогою кіно. Chironex fleckeri стала головним героєм картини «Сім життів» як знаряддя самогубства.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: