На поверхні Землі знаходиться не одна сотня вулканів. Серед них є найвищі вулкани, найбільш потужні вулкани, найбільші вулкани. І об’єднує їх одне – кожен височіє на десятки і сотні метрів і лякає своєю могутністю: не виключено, що вулкан почне випускати пар і попіл.

Де найбільше діючих вулканів

Вулкани – це геологічні утворення, які з’являються в земній корі над тріщинами. І саме через них проривається на поверхню попіл, лава, пухкі породи, водяні пари і гази.

Виверження великого вулкана

Вулкан іменують чинним, якщо він виявляв ознаки активності (наприклад, викидав газ і пар) в історичне для людини час.

Найбільша кількість діючих вулканів знаходиться на території Малайського архіпелагу. Він найбільший на планеті, знаходиться між материками Австралія і Азія. А в Росії велике скупчення вулканів знаходиться на Камчатці і Курильських островах. У цій частині щороку викидається близько 60 вулканів. Але є дані про 627 вулканах, які подавали ознаки життя в останні 10 тисяч років.

Найбільший вулкан

Один з найбільших вулканів світу називається Мауна-Лоа. З гавайського це буквально перекладається як «Довга гора». Вулкан займає більшу частину острова Гаваї і вважається чи не найактивнішим у світі. Мауна-Лоу вивергався рівно 33 рази з моменту першого фіксування в 1843 році. Останній раз вулкан «оживав» в 1984 році. Тоді приблизно 30 тисяч акрів землі було вкрите лавою, а площа самого острова збільшилася на 180 гектарів. Мауна-Лоу височіє на 4169 метрів над рівнем моря. Але якщо виміряти висоту вулкана від дна, то цифра буде в два рази більше – 9 тисяч метрів. Це навіть вище, ніж знаменита гора Еверест.

Мауна-Лоа - найбільший вулкан на Гаваях

Гавайський – не тільки найбільший і потужний вулкан, він до того ж і самий масивний. Його обсяг від основи до вершини – 75 тисяч кубічних кілометрів. До речі, навколо Мауна-Лоу ходить багато легенд. Згідно з однією з них, володарку вулканів Пеле вигнала з дому старша сестра, яка була богинею води та моря. Коли Пеле намагалася звести собі власний дім, її сестра посилала хвилі, щоб знищити його. У підсумку Пеле влаштувалася на острові і зробила собі будинок під назвою Мауна-Лоу, він був настільки масивним, що хвилі не могли охопити його.

Найбільший вулкан Мауна-Лоа є чинним

Найвищий діючий вулкан

Найвищим діючим вулканом деякі називають Льюльяйльяко. Він знаходиться в Чилійсько-Аргентинських Андах. Висота його дорівнює 6 тисячам 723 метрам. Виверження найбільшого вулкана останній раз зафіксовано в 1877 році.

Втім, у питанні який найвищий вулкан світу з числа діючих, думки вчених розходяться. Деякі вважають, що найвищим є Котопахі. Він знаходиться в південноамериканських Андах, в Экуадоре. Висота його менше, ніж у попереднього, всього 5 тисяч 897 метрів. Зате останнє велике виверження було зафіксовано в 1942 році. Котопахі по праву можна назвати найкрасивішим на Еквадорі. Це завдяки буяння зелені біля підніжжя і витонченому кратера. Проте, оманлива картина. Котопахі, як і ряд інших – самі небезпечні вулкани. На Еквадорі, починаючи з 1742 року, зафіксовано 10 досить великих вивержень, які руйнували місто Латакунга (він лежить зовсім поруч з Котопахі).

Льюльяйльяко - один з найвищих діючих вулканів

Найбільш відомі вулкани

Втім, всі перераховані вище вулкани навряд чи відомі широкій публіці. Найвідоміші у світі – вулкани Везувій, Фудзіяма або, приміром, Етна.

Везувій знаходиться на півдні Італії біля Неаполя і є чинним. Правда, вулкан не дуже великий, його висота всього 1281 метр. Везувій – це один із трьох діючих вулканів у країні. І один з найнебезпечніших у світі. На сьогоднішній день людству відомо більше 80 вивержень, і найзнаменитіше сталося 2 тисячоліття тому — в 79 році. Саме тоді були знищені міста Помпеї, Стабія, Геркуланум. Останнє виверження зафіксовано в 1944 році, лава знищила міста Маса і Сан-Себастьяно.

Везувій - один з найвідоміших вулканів

Найвищий вулкан Африки і взагалі найвища точка континенту — Кіліманджаро. Вулкан знаходиться на території Танзанії на 300 кілометрів на південь від екватора. Одна з вершин Кіліманджаро — Кібо — досягає 5895 метрів. Пік Ухуру — найвища точка вулкана. Вчені припускають, що вік Кіліманджаро становить більше мільйона років. І що найдивніше, хоч вулкан знаходиться майже на екваторі, на його схилах накопичилося багато льодовиків.

Найбільші вулкани можна побачити і в Азії. Відома Фудзіяма розташувалася на японському острові Хонсю, що в 150 кілометрах від Токіо. Вулкан має майже ідеальні конічні обриси і здавна є предметом культу місцевих жителів. Висота гори складає 3776 метрів. Зараз вулкан слабо активний, останній раз фахівці фіксували виверження в 1707 році.

Фудзіяма - найбільший вулкан в Азії

Найсильніше виверження вулкана

А ось найсильніше виверження вулкана за всю історію довелося на 1883 рік. 20 травня почав показувати активність Кракатау. Саме в цей день жителі столиці Індонезії стали чути перші удари: люди почали відчувати тряску від вулкана, який знаходиться в 50-ти кілометрах від столиці. Такі явища тривали три місяці, вулкан то затихав, то активізувався. На поверхні накопичувалися шари плаваючої пемзи.

27 серпня того ж року відбулося сильне виверження вулкана, яке коли-небудь бачив. Гул був чутний навіть за 5 тисяч кілометрів від епіцентру. Попіл піднявся на висоту до 30 кілометрів. Вулканічна споруда розлетілася на величезну територію, в радіусі до 500 кілометрів. Газо-попільні стовп височів на 70 кілометрів, тобто піднявся аж в мезосферу. Попіл вкрив більше 4 мільйонів квадратних кілометрів і зайняв, в загальній складності 18 кубічних кілометрів. Силу вибуху оцінили в 6 балів. За оцінками фахівців, це в 200 тисяч разів більше сили вибуху, яка знищила Хіросіму.

Найпотужніше виверження вулкана Кракатау

У результаті виверження близько 300 сіл і міст Індонезії були стерті з лиця землі. Підсумок: 37 тисяч загиблих, основна частина людей була захлестнута цунамі заввишки близько 30 метрів.

Найвищий вулкан світу

Найвищий вулкан в світі з іспанської перекладається як «солоні очі». Охос-дель-Саладо знаходиться на кордоні Аргентини та Чилі, і підноситься на 6891 метр. Рекордна вершина знаходиться на чилійській території.

Найбільший вулкан в світі Охос-дель-Саладо вважається вимерлим

Вулкан називають нечинним. Все тому, що за історію людства не було зафіксовано жодного випадку виверження. Однак, іноді Охос-дель-Саладо нагадує про себе. До прикладу, в 1993 році був помічений викид водяної пари і сірки.

До речі, як вдалося дізнатися редакції деякі географи вже перекваліфікували вулкан в діючий. Таким чином, змістивши з першого місця списку найвищих діючих вулканів Льюльяйльяко. Однак, з цього приводу суперечки ще не вщухли.

Так само цікавий той факт, що найвища гора Росії Ельбрус теж є вулканом.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: