Народні промисли дійшли до нас з давніх часів – розпис, різьблення, мереживо, проте є і нові народні промисли. Найчастіше вони починалися з селянського побутового мистецтва.

Художній розпис у Росії

Дерев’яні, металеві вироби, дитячі іграшки і меблі розписували на Русі споконвіку. Технологія в різних регіонах країни значно відрізнялася одна від одної. Далі детально про найвідоміших видах розпису.

Городецька розпис

Городецька розпис зародилася в Поволжі, в селах Нижегородської губернії. Вони були розташовані неподалік від великого села під назвою Городець. Там проходили ярмарки, на яких торгували виробами майстрів. Звідси і з’явилася назва – Городецька розпис.

Городецька розпис - візитна картка Нижегородської області

Полховско-Майданська розпис

Місце народження Полховско-Майданської розпису – південь Нижегородської області. Там, у селі Полховський Майдан, селищі і селі Вознесенське Крутец знаходиться центр цієї розпису. Виникла вона всього сто років тому на базі розвиненого в тих місцях токарного промислу. Майстри розписували матрьошок, дитячі іграшки, гриби, великодні яйця, при цьому використовували тільки чотири кольори – зелений, синій, жовтий і червоний.

Знамениті полх-майданские матрьошки

Палехская розпис

Палехская розпис з’явилася зовсім недавно – вже в радянський час, проте, коріння цієї розпису ідуть у стародавність. Завдяки унікальному ремеслу, село Палех Івановської області стало відомо у всій Росії. Відомо про палехської розпису, палехської мініатюрі, палехської іконопису. Особливість розпису в тому, що художники створюють не просто орнаменти, а вимальовують цілі сюжети, композиції з дрібними деталями.

Палехские мініатюри на скринька знамениті на весь світ

Розпис Жостово

Жостовські розпис – це лакова розпис на підносах, яка з’явилася в тисяча вісімсот двадцять п’ятому році. Такі підноси роблять на фабриці в селі Жостово і в місті Нижній Тагіл. Головна відмінність цього промислу – велика кількість фарб, незрівнянні ні з чим тони, реалістичність всіх елементів.

Підноси з жостівського розписом дуже популярні

Гжель

Гжельская розпис, як зрозуміло з назви, виникла в місті Гжель. Її візерунки – це переважно квіткові візерунки та прості геометричні орнаменти, виконані кобальтової яскраво-синьою фарбою на білосніжному тлі. Місто Гжель – центр виробництва виробів з кераміки. Багато в чому це і стало причиною появи своєю неповторною розпису у цьому місті. Гжельських художній промисел не молодий, коріння його йдуть в чотирнадцятий століття. Саме тоді відкрили Кудиновское родовище глини.

Легендарна біло-блакитна гжель

Російські ремесла, які стали промислами

Деколи промислами ставали російські ремесла. Вони виникали, коли вироби народного ремесла ставили на потік. Відомо про виготовлення іграшок з глини, про особливу різьбі по дереву, про мереживній майстерності і так далі.

Димковская іграшка

Поруч з містом Вятки була слобода Дымково, зараз — це один з районів міста Вятки. В слободі Дымково в дев’ятнадцятому столітті з’явилися розписані керамічні іграшки для дітей. Поклади глини і піску в тих місцях стали причиною майстрами виготовлення глиняних горщиків і глечиків. На потіху дітям виготовляли яскраві веселі іграшки. Ліпниною і розписом іграшок займалися виключно жінки або діти. Візерунок на дымковской іграшці завжди геометричний, що складається з кіл, смуг, клітин. Крім своєрідною розпису іграшка вирізняється тим, що її обробляють золотом.

Димковская іграшка стала художнім промислом

Филимоновская іграшка

Виробництво филимоновских іграшок виникло на базі виробництва посуду з глини, що залягає поблизу села Филимоново. Ці іграшки – різноманітні свистульки. Відмітна особливість – спеціальна форма виробів, що пов’язано з особливостями місцевої глини. Розпис свистунців донині ведуть тільки гусячим пером.

Филимоновские свистульки-козуля виділяються на тлі інших промислів яскравими фарбами

Абрамцево-Кудринська різьба

Різьба, яка стала промислом, з’явилася в садибі Абрамцево, недалеко від Москви в дев’ятнадцятому столітті. Її назва – Абрамцево-Кудринська різьблення. Різьбярі вчилися і працювали в столярно-різьбярській майстерні, там же їм викладали живопис і малюнок. Так невелика майстерня стала основою майбутнього промислу, що відрізняється своєрідним стилем різьби.

Абрамцево-Кудринська різьблення - ще один промисел, славить Росію

Вятские мережива

Про вятских мереживах відомо з вісімнадцятого століття. У другій половині дев’ятнадцятого століття в Вятської губернії була організована земська школа мереживниць. Багато років у тих місцях діяла мереживна фабрика, однак на початку дев’яностих років її закрили. Кружевницы зберегли своє унікальне майстерність, традиції та технологію промислу. Вони радують новими виробами, об’єднавшись в артілі або невеликі підприємства.

Нові народні промисли

Не всі народні промисли мають багату історію. Деякі з’явилися зовсім недавно. Що це за промисли, дізнаємося далі.

Розпис ялинкових іграшок

Розпис ялинкових виробів як промисел виник в дев’ятнадцятому столітті в селі Данилово. Там же іграшки виготовляли. Займалися цим селяни вдома, використовуючи для видування нехитрі пальника. Попит на такі іграшки росла, збільшувалася і кількість майстрів-одинаків. Незабаром деякими господарями на дому були організовані невеликі виробництва з найманими працівниками.

Фабрика «Аріель»

Найстарішою фабрикою в Росії, що займається виготовленням новорічних іграшок, є фабрика «Аріель». Вона перебуває в Нижньому Новгороді. Незважаючи на мінливу з роками моду, на фабриці не зраджують традиції виготовлення іграшок ручної роботи. Поруч з фабрикою знаходиться музей іграшок та магазин.

У Росії з'являються і розвиваються нові народні промисли

Найбільш впізнаваний народний промисел в Росії

Мабуть, найвідомішим російським народним промислом є Хохломская розпис. Вона зародилася наприкінці сімнадцятого століття в Нижегородської області, коли на ярмарках в селі Хохлома продавали дерев’яні вироби, розписані місцевими із навколишніх сіл.

Золота хохлома, мабуть, найвідоміший російський народний промисел

Всі предмети ошатні і барвисті. Відмітна особливість розпису – це наявність золотого фону або золотого орнаменту. Свої малюнки майстра під час розпису придумують на ходу, це завжди імпровізація при виконанні правил хохломской розпису. Просту дерев’яну річ майстер перетворює на витвір народного мистецтва. Такий начинням досі користуються господині. Її ж виставляють у музеях. На сайті є стаття про найбільших музеях у світі.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: