«Кольорова революція» — відносно нове поняття. Зазвичай воно застосовується до низки переворотів, що виникли після закінчення холодної війни, хоча деякі елементи, властиві кольорової революції можна побачити вже в події Кривавої неділі 1905 року.

Люди, які беруть участь у кольорової революції, часто не помічають, що ними маніпулюють

Кольорова революція — це «мирний» повалення влади за допомогою вуличних протестів. Слово «мирний» доводиться брати в лапки з двох причин. З одного боку, лідери та учасники революції зазвичай вкрай широко трактують «ненасильницькі дії», часто включаючи в це поняття зіткнення з поліцією, захоплення урядових будівель, грабежі та погроми.

З іншого боку, якщо влада дають відсіч «ненасильницьким» дій – вони легко переходять у збройний заколот. Розглянемо найбільш відомі кольорові революції:

Оксамитова революція. Чехословаччина. 1989 рік

Повним ходом йшла Перебудова в СРСР. У суспільстві Чехословаччині, як і в інших країнах Варшавського договору і Радянських республіках поширюються ідеї свободи, демократії й зближення з Заходом. Студентська демонстрація, що почалася як хода в пам’ять Яна Оплетала, була розігнана. Відповіддю на це стала страйк, який оголосили студенти Вузів. Почалися масові демонстрації.

Результатом Оксамитової революції в Чехословаччині став розпад країни

«Громадянський форум» і «Громадськість проти насильства» стали кристаллизационными центрами громадського невдоволення, і зуміли завоювати широку громадську підтримку. 29 грудня головою Парламенту став Олександр Дубчек, а президентом ЧССР – Вацлав Гавел. Результатом революції став розпад країни і входження одержані частин у ширший Європейський союз.

Бульдозерна революція. Югославія. 2000 рік

24 вересня 2000 року «Демократична опозиція» та її лідер – Воїслав Коштуніца заявили про фальсифікації першого туру президентських виборів і перемоги Коштуніци. 5 жовтня почалися мітинги протесту.

Бульдозерна революція привела до відставки президента Слободана Мілошевича

Учасники акції захопили будівлю Парламенту, і телецентр Белграда. Армія і поліція оголосили про нейтралітет. 6 жовтня 2000 року подав у відставку Слободан Мілошевич, а 1 квітня 2001 року – він був заарештований і згодом виданий Гаазькому трибуналу. Блок «Демократична опозиція» розпався через 2 роки. Осколки розпад Югославії увійшли в Європейський союз.

Революція троянд. Грузія. 2003 рік

2 листопада 2003 року група опозиційних партій, включаючи «Національний рух» Михайла Саакашвілі оголосили «знущанням» опубліковані результати парламентських виборів. Протестувальники, з букетами троянд увірвалися до Парламенту. Едуард Шеварднадзе оголосив про введення надзвичайного стану, не отримав підтримки силовиків.

Революція троянд привела до відставки Едуарда Шеварднадзе

За посередництвом МЗС Росії були проведені переговори, в результаті яких Шеварднадзе оголосив про свою відставку. На наступних виборах Саакашвілі і його «Національний рух» перемогли з унікальним результатом у 96% при явці 89,97%. Надалі перемогла коаліція розпалася, Михайло Саакашвілі увергнув країну у катастрофічну за своїми наслідками війну з Росією, а пізніше — був повалений.

Помаранчева революція. Україна. 2004 рік

21 січня 2004 року були ЦВК України оголосив, що за підсумками голосування переміг Віктор Янукович. Прихильники його супротивника, Віктора Ющенка, а також Юлії Тимошенко та Соціалістичної партії України заявили, що результати виборів сфальсифіковані і зажадали повторного голосування. Розпочалася акція протесту на Майдані Незалежності.

Помаранчева революція привела до зростання нестабільності в країні

В результаті майже річної протистояння Верховний суд України зобов’язав ЦВК провести повторне голосування, «у зв’язку з неможливістю визначити переможця». Додаткового голосування переміг Віктор Ющенко. Результатом стало те, що сама коаліція розпалася, а країна виявилася розколота, хоча це і не призвело тоді до політичного оформлення цього розколу і озброєних зіткнень.

Революція тюльпанів. Киргизія. 2005 рік

Прихильники опозиції розгорнули масові акції протесту, вимагаючи скасування результатів парламентських виборів. 24 березня натовп протестуючих захопила будівлю уряду. 25 березня, після ночі заворушень, що супроводжувалися погромами і грабежами, натовп спробував захопити будівлю парламенту.

Революція тюльпанів призвела до відставки Аскара Акаєва

В результаті цих страшних подій 29 березня парламент склав повноваження. 4 квітня Аскар Акаєв оголосив про відставку. До влади прийшов Курманбек Бакієв. Однак, в 2010 році він був повалений і втік.

Жасминова революція. Туніс. 2011 рік

17 грудня 2010 року, після публічного самоспалення Мохаммеда Буазізі, у Мензель-Бузаяне почалися заворушення. Було введено комендантську годину, виїзди з міста – блоковані поліцією. Незважаючи на вжиті заходи, почалися масові демонстрації. 8 січня на бік протестувальників перейшли профспілки, включаючи Загальний союз праці. Соціальні вимоги змінилися на політичні. 14 січня о 17.00 президент Зін Ель-Абідін Бен Алі втік.

Жасминова революція в Тунісі призвела до відставки аль-Ганнуші

15 січня він був відсторонений від влади рішенням Конституційної ради Тунісу. Повноваження глави держави отримав Фуаду аль-Мабзаа, запропонував створити уряд національної єдності. 25 лютого демонстрація, яка вимагала відставки прем’єр-міністра аль-Ганнуші, зібрала більше 100 тисяч учасників. 27 лютого аль-Ганнуші подав у відставку. Новий уряд сформував Беджі Каїди Ес-Себсі.

Події в Тунісі дали поштовх серії кольорових революцій, відомих під загальною назвою «Арабська весна», в яку входить і революція лотоса в Єгипті. Клієнт США в регіоні, Саудівська Аравія, революційними подіями порушено не було, незважаючи на монархічну форму правління і систематичне недотримання прав людини.

Євромайдан (Революція гідності). Україна. 2013-2014 роки

Масова акція протесту виникла як відповідь на повідомлення про призупинення Евроассоціаціі. Протестувальники вимагали негайного підписання Угоди і відставки уряду, як зрадив національні інтереси. Партії «Удар» Віталія Кличка, «Свобода» Олега Тягнибока і «Батьківщина» Арсенія Яценюка – приєдналися до протестів.

Протистояння різко загострилося після вимоги міліції «звільнити Майдан для підготовки святкування Нового року» і спроби 30 листопада розгону протестувальників. Після цього акція набула різко антипрезидентський характер. 19 лютого сталася пожежа в що виходить на площу будівлі Будинку профспілок і був пограбований Музей історії Києва. Почалися захоплення установ державної влади на Західній Україні.

Евроймайдан привел к смене власти на Украине

20 лютого невідомі снайпери обстріляли натовп. У жертви звинуватила чинну владу. 21 лютого досягнуто угоду про врегулювання політичної кризи, що включає проведення президентських виборів і конституційну реформу. 22 лютого активістами майдану був захоплений урядовий квартал. Парламент України, в присутності озброєних людей з так званої «оборони Майдану» проголосував за відсторонення Віктора Януковича від влади. Новим президентом був обраний Петро Порошенко.

Євромайдан не привів до покращення життя в країні

У результаті революції утворилося уряд, в якому значну частину займають націоналістичні сили, які брали активну участь у Евромайдане. У країні йде громадянська війна. Населення Автономної республіки Крим на референдумі висловилася за перехід республіки до складу Росії.

Революція розеток. Вірменія. 2015 рік

Уряд Вірменії оголосив про майбутнє підвищення енерготарифів. Студентський союз «Нікол Агбалян» вивів людей на акцію протесту. Незважаючи на це, рішення про підвищення цін було прийнято. Після цього до вимог про замороження тарифів приєдналися вимоги про націоналізацію енергетики. Вранці 23 червня мітинг був розігнаний. Вірменський національний конгрес, протестуючи проти дій поліції покинув засідання Парламенту. Однак увечері поновилися протести. 27 червня Серж Саргасян оголосив про те, що підвищення тарифів буде відкладено. Це було сприйнято учасниками акції як перемога.

Приводом до революція у Вірменії стало оголошення про підвищення енерготарифів

4 липня уряду був висунутий ультиматум: або він виконує хоча б одну з їхніх вимог (скасувати підвищення тарифів, покарати поліцейських, що брали участь в розгоні акції 23 червня, або ж зберегти тарифи з тенденцією до зниження), або протестуючі будуть просувати бачки з сміттям в бік резиденції Сержа Саргасяна. 6 липня мітинг знову був розігнаний, барикади – розібрані.

Редакція bestfacts.com.ua запрошує вас познайомитися зі статтею про самих знаменитих жінок-політиків 20 століття.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: