Загадковий світ мистецтва може здатися заплутаним недосвідченій людині, однак існують шедеври, які повинен знати кожен. Талант, натхнення і копітка робота над кожним мазком народжують твори, якими захоплюються сторіччя.

Зібрати всі видатні творіння в одній підбірці неможливо, але ми постаралися вибрати найбільш відомі картини, що збирають величезні черги перед музеями по всьому світу.

Картини видатних художників зберігаються в музеях і приватних колекціях

Найвідоміші картини російських художників

«Ранок у сосновому лісі», Іван Шишкін і Костянтин Савицький

Рік створення: 1889

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Ранок у сосновому лісі»

Шишкін був прекрасним пейзажистом, але малювати тварин йому доводилось нечасто, тому фігури ведмежат намалював Савицький, чудовий художник-анімаліст. По закінченні роботи Третьяков наказав стерти підпис Савицького, вважаючи, що Шишкін виконав куди більш велику роботу.

«Іван Грозний і син його Іван 16 листопада 1581 року», Ілля Рєпін

Роки створення: 1883-1885

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Іван Грозний і син його Іван»

На створення шедевра, більш відомого як «Іван Грозний убиває свого сина», Рєпіна надихнула симфонія «Антар» Римського-Корсакова, а саме, її друга частина під назвою «Солодкість помсти». Під впливом звуків музики художник зобразив криваву сцену вбивства і подальшого каяття, що спостерігається в очах государя.

«Демон сидячий», Михайло Врубель

Рік створення: 1890

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Демон сидячий»

Картина входила до числа тридцяти ілюстрацій, намальованих Врубелем до ювілейного видання творів М. Ю. Лермонтова. «Демон сидячий» уособлює сумніви, властиві людському духові, тонке, невловиме «настрій душі». На думку експертів, художник був у якійсь мірі одержимий образом демона: послідували за цією картиною «Демон летить» і «Демон повержений».

«Бояриня Морозова», Василь Суриков

Роки створення: 1884-1887

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Бояриня Морозова»

В основу картини покладено сюжет старообрядницького житія «Повість про боярині Морозової». Розуміння ключового образу прийшов до художника, коли той побачив ворону, плямою раскинувшую чорні крила на сніжному полотні. Пізніше Суриков довго шукав прототип для особи боярині, але не міг знайти нічого підходящого, поки одного разу не зустрів на кладовищі жінку-старообрядку з блідим исступленным особою. Портретний нарис був завершений за дві години.

«Богатирі», Віктор Васнецов

Роки створення: 1881-1898

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Богатирі»

Майбутній билинний шедевр народився невеликим карандашным начерком в 1881 році; для подальшої роботи над полотном Васнецов багато років ретельно збирав інформацію про богатирів з міфів, легенд і переказів, а також вивчав справжню давньоруську амуніцію в музеях.

Аналіз картини Васнецова «Три богатирі»

«Купання червоного коня», Кузьма Петров-Водкін

Рік створення: 1912

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Купання червоного коня»

Спочатку картина замислювалася як побутова замальовка з життя російської села, проте під час роботи полотно художника обросла величезною кількістю символів. Під червоним конем Петров-Водкін передбачав «Долю Росії»; після вступу країни в Першу світову війну він вигукнув: «Так от чому я намалював цю картину!». Втім, після революції прорадянські мистецтвознавці трактували ключову фігуру полотна як «провісника революційних пожеж».

«Трійця», Андрій Рубльов

Рік створення: 1411

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Трійця»

Ікона, що поклала початок традиції російського іконопису XV–XVI ст. Полотно, що зображує старозавітну трійцю ангелів, що були Авраамові, є символом єднання Святої Трійці.

«Дев’ятий вал», Іван Айвазовський

Рік створення: 1850

Музей: Російський музей, Санкт-Петербург

«Дев'ятий вал»

Перлина «картинографии» легендарного вітчизняного мариніста, якого без вагань можна віднести до числа найвідоміших художників світу. Ми можемо бачити, як дивом вижили після шторму мореплавці чіпляються за щоглу в очікуванні зустрічі з «дев’ятим валом», міфічним апогеєм всіх штормів. Але теплі відтінки, пануючі на полотні, дають надію на порятунок потерпілих.

«Останній день Помпеї», Карл Брюллов

Роки створення: 1830-1833

Музей: Російський музей, Санкт-Петербург

«Останній день Помпеї»

Завершена в 1833 році картина Брюллова спочатку виставлялася в найбільших містах Італії, де викликала справжній фурор – живописця порівнювали з Мікеланджело, Тіцианом, Рафаелем… На батьківщині шедевр зустріли з не меншим натхненням, закріпивши за Брюлловим прізвисько «Карл великий». Полотно воістину велике: його розміри складають 4,6 на 6,5 метра, що робить його однією з найбільших картин серед творів російських художників.

Найвідоміші картини Леонардо да Вінчі

«Мона Ліза»

Роки створення: 1503-1505

Музей: Лувр, Париж

«Джоконда»

Шедевр флорентійського генія, який не потребує представлення. Примітно, що культовий статус картина отримала після інциденту з викраденням з Лувру у 1911 році. Два роки потому викрадач, який виявився співробітником музею, намагався продати полотно в галерею Уффіци. Події гучної справи докладно висвітлювалися в пресі, після чого в продаж надійшли сотні тисяч репродукцій, а таємнича Джоконда стала об’єктом поклоніння.

«Таємна вечеря»

Роки створення: 1495-1498

Музей: Санта-Марія-делле-Граціє, Мілан

«Таємна вечеря»

після п’яти століть фреска з класичним сюжетом на стіні трапезної домініканського монастиря в Мілані визнана однією з найбільш загадкових картин в історії. За задумом Да Вінчі, картина зображує момент великодньої трапези, коли Христос сповіщає учнів про швидке зраді. Величезна кількість прихованих символів породило настільки ж величезна безліч досліджень, алюзій, запозичень і пародій.

«Мадонна Літта»

Рік створення: 1491

Музей: Ермітаж, Санкт-Петербург

«Мадонна з немовлям»

Так само відома як «Мадонна з немовлям» картина довгий час зберігалася у колекції герцога Літта, а в 1864 році була куплена петербурзьким Ермітажем. Багато експертів сходяться на думці, що фігура немовляти була написана не особисто да Вінчі, а одним з його учнів – занадто нехарактерна для живописця поза.

Найвідоміші картини Сальвадора Далі

«Сталість пам’яті»

Рік створення: 1931

Музей: Музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк

«Сталість пам'яті»

Парадоксально, але найвідоміша робота генія сюрреалізму, була народжена думками про сир Камамбер. В один з вечорів, після дружньої вечері, завершився закусками з сиром, художник поринув у роздуми про «розтікається м’якоті», і його уява намалювала картину немов плавящихся годин з гілкою оливи на передньому плані.

«Таємна вечеря»

Рік створення: 1955

Музей: Національна галерея мистецтва, Вашингтон

«Таємна вечеря»

Традиційний сюжет, який отримав сюрреалістичну канву з використанням арифметичних принципів, вивчалися ще Леонардо да Вінчі. У главу кута художник поставив своєрідну магію числа «12», відійшовши від герменевтического методу тлумачення біблійного сюжету.

Найвідоміші картини Пабло Пікассо

«Дівчинка на кулі»

Рік створення: 1905

Музей: Пушкінський музей, Москва

«Дівчинка на кулі»

Картина стала першою ластівкою так званого «рожевого» періоду в творчості Пікассо. Груба фактура і спрощений стиль поєднується з чуйною грою ліній і кольорів, контрастом між масивною фігурою атлета і крихкою гімнастки. Полотно було продано разом з 29 іншими роботами за 2 тисячі франків (сумарно) паризькому колекціонеру Воллару, змінило декілька колекцій, а в 1913 році його придбав російський меценат Іван Морозов, вже за 13 тисяч франків.

«Герніка»

Рік створення: 1937

Музей: Музей королеви Софії, Мадрид

«Герніка»

Герніка – назва міста країни Басків, що піддався німецької бомбардування у квітні 1937 року. Пікассо ніколи не був у Герніці, але був вражений масштабами катастрофи немов «ударом бичачого рогу». Художник в абстрактній формі передав жахи війни і показав справжнє обличчя фашизму, завуалювавши його химерними геометричними формами.

Найвідоміші картини епохи Відродження

«Сікстинська Мадонна», Рафаель Санті

Роки створення: 1512-1513

Музей— Галерея старих майстрів, Дрезден

«Сікстинська Мадонна»

Якщо пильно вдивитися в задній фон, на перший погляд складається з хмар, можна помітити, що насправді Рафаель зобразив там голови ангелів. Два янголятка, розташовані в нижній частині картини, відомі мало не більше, ніж сам шедевр, з-за широкої розтиражованість в масовому мистецтві.

«Народження Венери», Сандро Боттічеллі

Рік створення: 1486

Музей— Галерея Уффіци, Флоренція

«Народження Венери»

В основі картини – давньогрецький міф про народження Афродіти з морської піни. На відміну від багатьох шедеврів епохи відродження, полотно дійшло до наших днів у відмінному стані завдяки захисному шару з яєчного жовтка, яким Боттічеллі завбачливо покрив роботу.

«Створення Адама», Мікеланджело Буонаротті

Рік створення: 1511

Музей: Сикстинська капела, Ватикан

Стелю Сикстинської капели

Одна з дев’яти фресок на стелі Сікстинської капели, ілюструє главу з Буття: «І створив Бог людину за образом Своїм». Саме Мікеланджело першим зобразив бога як навченого сивиною старця, після чого цей образ став архетипичным. Сучасні вчені вважають, що контури фігури бога і ангелів уособлюють людський мозок.

«Нічний дозор», Рембрандт

Рік створення: 1642

Музей: Державний музей, Амстердам

«Нічний дозор»

Повна назва картини – «Виступ стрілкової роти капітана Франса Баннінга Кока і лейтенанта Віллема ван Рейтенбюрга». Сучасна назва картина отримала в XIX столітті, коли була знайдена мистецтвознавцями, через який покривав роботу шару бруду вирішили, що дія картини відбувається під покровом нічної темряви.

«Сад земних насолод», Ієронім Босх

Роки створення: 1500-1510

Музей: Музей Прадо, Мадрид

«Сад земних насолод»

Мабуть, найвідоміший триптих Босха, названий на честь центральної частини композиції: зображені фігури самозабутньо віддаються гріха хтивості. На відміну від повної маленьких, «метушливих» деталей середньої частини, що зображає справжній рай ліва стулка картини передає атмосферу умиротворення і спокою, а права стулка, повна диявольських механізмів, навпаки, нагадує про пекельних муках.

Найвідоміші картини XX століття

«Чорний квадрат», Казимир Малевич

Рік створення: 1915

Музей: Третьяковська галерея, Москва

«Чорний квадрат»

Малевич писав «Чорний квадрат» кілька місяців; легенда свідчить, що під шаром чорної фарби ховається живописне полотно – художник не встигав закінчити роботу в строк і в нападі гніву замазав зображення. Існує як мінімум сім копій «Чорного квадрата», виконаних рукою Малевича, а також своєрідне «продовження» супрематичних квадратів – «Червоний квадрат» (1915) і «Білий квадрат» (1918).

«Крик», Едвард Мунк

Рік створення: 1893

Музей: Національна галерея, Осло

«Крик»

З-за нез’ясовного містичного впливу на глядача картину викрадали у 1994 та 2004 роках. Існує думка, що створена на рубежі XX століття картина передбачив численні катастрофи прийдешнього століття. Глибокий символізм «Крику» надихнув багатьох митців, в тому числі і Енді Уорхола, режисерів, музикантів і навіть аніматорів.

«Прогулянка», Марк Шагал

Рік створення: 1918

Музей: Російський музей, Санкт-Петербург

«Прогулянка»

Якщо вас теж мучило питання: «Чому люди на картині Марка Шагала парять в повітрі?», ось відповідь від самого художника – силою, здатною дати людині можливість літати, є не що інше, як любов. Вважається, що чоловік і жінка на полотні – це Марк Шагал і його дружина.

«№5, 1948», Джексон Поллок

Рік створення: 1948

Музей: Приватна колекція, Нью-Йорк

«№5 1948,»

Дане полотно досі викликає безліч суперечок. Частина мистецтвознавців вважає, що ажіотаж навколо картини, намальованої у фірмовій техніці розбризкування, був створений штучним чином. Полотно не продавали, поки не були куплені всі інші роботи художника, відповідно, ціна за безпредметна шедевр злетіла до небес. «П’ятий номер» був проданий за $140 мільйонів, ставши найдорожчою картиною в історії.

«Диптих Мерилін», Енді Уорхол

Рік створення: 1962

Музей— Галерея Тейт, Лондон

«Диптих Мерилін»

Через тиждень після загибелі Мерилін Монро скандальний художник почав роботу над полотном. На полотно були нанесені 50 трафаретних портретів актриси, стилізованих у жанрі «поп-арт» за фотографії 1953 року.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: