Ураган — тропічний вид циклону. Його відрізняють відносно невеликі розміри, але досить руйнівна сила. Сама назва «ураган» відбулося від англійського «hurricane», яке використовується для іменування сильних циклонів. Як правило, вони зароджуються біля Північної або Південної Америк. Його сусіди та близькі родичі походять з регіону Азії та Далекого Сходу, і, звичайно, більш слабкі. Їх називають «тайфунами».

Варто відзначити, що не кожен циклон може називатися ураганом. Деякі проходять з характерними для місцевості атмосферними явищами і далі загасають. Сам циклон є атмосферних вихором значного розміру, який закручений в південній півкулі-за годинниковою стрілкою і проти годинникової у північному. Їх особливо чітко видно з космосу. А ось атмосферне явище, якщо подивитися зверху, має спіралевидну форму з отвором посередині, це так зване «око бурі». У центрі циклону є зона зниженого тиску. Свого зародження циклони зобов’язані обертанню планети, при одночасному русі її по орбіті, тому подібне явище вважається звичайним.

Розміри циклонів можуть становити кілька тисяч кілометрів, очей ж варіюється від 2-3 кілометрів до декількох десятків. Як правило, розміри ураганів значно менше, але швидкість руху повітря в спіралі набагато швидше і досягає декількох сотень кілометрів в годину. Максимум 300 кілометрів на годину.

Ураган трощить все на своєму шляху

В області, яка має назву «око бурі» (або око тайфуну) зазвичай штилевая погода з більш високою температурою. Тепле повітря опускається і потрапляє в перші витки спіралі, там, де більш холодні маса. В результаті утворюється територія з високими різницями в тиску. Вона, в свою чергу, сприяє розкручуванню повітряних мас урагану в цілому. Тому центр спіралі, біля «очі», має підвищену потужність, високу швидкість і, зазвичай, грозові хмари, викликають проливні зливи.

Тропічні урагани зароджуються над теплими водами океанів десь в районі екватора. В результаті обертання планети вони рухаються на захід і зміщуються на північ. Цим і обумовлюється велика кількість ураганів у східних берегів Північної Америки, а так само Мексики. Ці території найбільше останнім часом страждають від наслідків сильних ураганів.

Силу урагану вимірюють за шкалою Саффіра-Сімпсона, у якої є п’ять категорій. Сьогодні відомо всього кілька ураганів п’ятої, найвищої категорії.

Зараз щороку набирається близько десятка циклонів і кілька десятків циклонів на всій планеті. І ось найсильніші з них.

Найсильніший ураган у світі

Великий ураган 1780 року, або інша назва — Сан-Калікст. Це тропічний циклон величезної потужності, який вирував восени 1780 року близько Карибського архіпелагу. Він став найбільш смертоносним з усіх відомих ураганів. Згідно з документами того часу, відомо як мінімум про 22 тисячі загиблих. І оскільки у вісімнадцятому столітті статистика була досить умовна, порівняно з сьогоднішнім днем, сміливо можна стверджувати, що кількість жертв було набагато більшим.

Великий ураган зачепив острови Карибського басейну, від острова Ньюфаундленд до Барбадосу, пройшов Гаїті і зруйнував до 95 відсотків усіх будівель. І це не рахуючи тисяч загублених життів. Приливна хвиля, яку викликав ураган, немов потужний цунамі, пройшла за деякими островами, досягаючи іноді 7-8 метрів у висоту. Вона знесла абсолютно все на своєму шляху. Ураган супроводжувався сильними коливаннями на море, тому було затоплено безліч кораблів і портових бухтах, і в деякому віддаленні від берега. У тому числі під воду пішла частина французької та англійської флотилій, які брали участь у громадянській війні США. Приблизно сотня суден в акваторії сіла на мілину.

Наслідки урагану

Очевидці говорили, що дощ, під дією сильного вітру, зривав кору зі стовбурів дерев, і це перш, ніж повалити їх. За висновками вчених, швидкість вітру тоді була не менш 350 кілометрів на годину.

Мітч

Ураган, який отримав назву Мітч, пройшов по Атлантичного басейну з неймовірними міццю і силою. Він зародився у жовтні 1998 року на півдні Карибського моря. Метеорологи присвоїли йому п’яту категорію, найвищу. Це з-за швидкості вітру, пориви якого досягали 320 кілометрів на годину. Ураган зачепив території Нікарагуа, Гондурасу і Сальвадору.

Ураган Мітч. Наслідки Він повністю спустошив їх і забрав життя 20 тисяч осіб. Більшість людей загинули від селево-грязевих потоків, сильного вітру і приливних хвиль, які підносилися до 6 метрів у висоту. Понад мільйон людей залишилися без житла, а сотні мали потребу в питній воді та медичних препаратах. У підсумку це призвело до росту інфекційних захворювань.

Катріна

Ім’я Катріна відомо абсолютно кожному американцю. Оскільки це найсильніший і найбільш руйнівний ураган зі всіх, які коли-небудь траплялися на узбережжі Америки. Ураган Катріна зародився в серпні 2005 року в районі Багамських островів. Він досить швидко набрав чинності і став розвиватися у бік східного узбережжя США. Як тільки негода досягла американських берегів, по силі ураган отримав п’яту категорію.

Катріна - найсильніший ураган в Америці

Але для прийняття необхідних заходів було вже занадто пізно. Влади не змогли впоратися з наслідками лиха. Тому в той час рейтинг президента Джорджа Буша впав до 38 відсотків. Тільки за офіційними даними, жертвами урагану стали понад півтори тисячі осіб. Ще близько півмільйона залишилися без даху над головою. Більш того, затоплено приблизно 80 відсотків площі Нового Орлеана.

Тайфун в Пакистані

Вночі 13 листопада 1970 року на прибережні райони Східного Пакистану налетів потужний тайфун. Ураганний вітер утворив величезну хвилю до 8 метрів заввишки. Вона пронеслася по ряду островів і прибережних районів. Цей тайфун став чи не найбільшою катастрофою за всю історію людства. За різними оцінками, кількість загиблих становила від 500 тисяч до мільйона осіб.

Ураган Катріна Всього в результаті стихії постраждали більше 10 мільйонів чоловік. Тайфун призвів до колосальних матеріальних втрат. З ладу вийшли шосейні дороги і залізничні колії, були зруйновані мости, і стерті з лиця землі численні селища.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: