Прекрасно знайомі нам продукти і напої можуть виявитися смертельно небезпечними. А самі прості предмети — містити отруту. Виявляється, найсильніші отрути іноді знаходяться поруч з нами, а ми навіть не підозрюємо про це.

Все — отрута, все — ліки; те й інше визначає доза

Небезпечні отрути

— Метанол або метиловий спирт є дуже небезпечною отрутою. Пояснюється це тим, що його легко сплутати із звичайним винним спиртом, так як на смак і запах вони не відрізняються. Підроблені алкогольні напої іноді виготовляються на основі метилового спирту, але без проведення експертизи встановити наявність метанолу неможливо. На жаль, наслідки вживання таких напоїв незворотні, в кращому випадку людина сліпне.

Метиловий спирт - смертельно небезпечна отрута

— Ртуть. У всіх вдома є самий звичайний предмет — ртутний градусник. Виявляється, якщо в кімнаті середніх розмірів розлити ртуть з двох-трьох градусників, то цього вже буде достатньо, щоб викликати серйозне отруєння. Правда, сама елементарна ртуть небезпечна, небезпечні її пари, а випаровуватися вона починає вже при кімнатній температурі. Крім градусників, цей же вид ртуті міститься в флуоресцентних лампах. Так що будьте обережніше з ними.

У звичайному термометрі зберігається отрута - ртуть

— Зміїний отрута. Налічується більше двох з половиною тисяч видів плазунів, але отруйних серед них тільки близько 250 видів. Найвідоміші — звичайні гадюки, кобри, гримучі змії, чорні мамби, маленькі змійки — піщані ефи.

Отруйні змії - неприємні сусіди

Люди давно вже з’ясували, що зміїний отрута небезпечний лише при потраплянні в кров людини. І, оскільки людство має справу зі зміями багато тисячоліть, то не дивно, що саме при вивченні дії зміїної отрути на організми тварин і людей у 1895 році створили перший антидот — противозмеиную сироватку. До речі, універсального протиотрути немає навіть у разі отруєння зміїною отрутою, для кожного виду змій створюється свій антитоксин — для королівської кобри — один, для гадюк — інший, для гримучих змій — третій.

Найшвидший отрута

Існує безліч отрут, однак ціанід калію досі вважається одним з самих швидкодіючих. Використовують його з давніх часів, він є, мабуть, найвідомішим «шпигунським» отрутою: багато агентів у фільмах і книгах використовують ціанід в ампулах або таблетках. А про таку його ознаку, як запах «гіркого мигдалю», напевно, всі читали в чудових детективах Агати Крісті.

Ціанід калію - отрута з запахом гіркого мигдалю

Отруїтися ціанідом можна не тільки при прийомі всередину, але і при вдиханні, при торканні. Ціаністий калій зустрічається в деяких рослинах і продуктах, а також сигарети. Він використовується при видобутку золота з руди. Вбиває ціанід, пов’язуючи залізо в клітинах крові, тим самим не даючи їм доставляти кисень до життєво важливих органів.

Визначити ціаніди можна за допомогою розчину солей тривалентного заліза до Речі, саме ціаністим калієм намагалися отруїти Григорія Распутіна, але не змогли, так як додали отруту в солодкий пиріг. Глюкоза є антидотом для ціаністого калію.

Григорія Распутіна намагалися отруїти ціаністим калієм

Найдоступніші отрути

Влітку і восени настає час сезонних отруєнь грибами — до речі, це найдоступніші отруйні речовини на сьогоднішній день. Найбільш відомі отруйні гриби — несправжні опеньки, бліда поганка, строчки і мухомори. Найбільше труяться блідою поганкою, так як у неї дуже багато різновидів, часом не відрізняються від їстівних грибів, а один такий гриб може призвести до смерті кількох осіб.

Несправжні опеньки - найбільш поширені отруйні гриби

Хоча німці навчилися так готувати мухомори, що не труяться ними, правда, на приготування цих грибів у них йде дуже багато часу — вони їх добу відварюють. Правда, виникає питання — навіщо їм мухомори, коли можна просто брати для їжі інші гриби? Ну і звичайно, треба пам’ятати про правила зберігання приготовлених грибів, навіть їстівні гриби можуть стати отруйними при порушенні терміну зберігання.

Навіть звичайна картопля може бути отруйним продуктом

Звичайні картоплю або хліб теж можуть бути отруйними. У картоплі при неправильному зберіганні накопичується речовина соланін, викликає отруєння організму. А хліб стає отруйним, якщо для його виготовлення була взята борошно, в яку потрапили злаки, заражені ріжків. Мова не йде про отруєння зі смертельним результатом, але зіпсувати здоров’я такими продуктами цілком можливо.

Колос, вражений ріжків

Крім того, є безліч побутової хімії та добрив, якими теж можна отруїтися. Наприклад, хлористий калій — саме звичайне добриво, але при попаданні в кров стає смертельно небезпечним, так як іони калію блокують діяльність серця.

Найвідоміший отрута

У Південній Америці найвідоміший отрута — це кураре, отрута рослинного походження, існує декілька підвидів цієї отрути. Він викликає параліч дихальної системи. Спочатку його використовували для полювання на тварин, в 20 столітті успішно застосували в медицині.

Кураре - найвідоміший отрута в індіанців

Є ще стрихнін, порошок білого кольору, який іноді використовується в складі деяких наркотиків (наприклад, героїн і кокаїн). Хоча набагато частіше його застосовують при виготовленні пестицидів. Для отримання цього порошку беруться насіння дерева чілібухі, батьківщина якого — Південно-Східна Азія та Індія.

Стрихнін - алкалоїд, виділений з блювотних горішків — насіння чілібухі

Але найвідоміший отрута — це, звичайно, миш’як, його можна назвати «королівським отрутою». Застосовували його з найдавніших часів (його використання приписують ще Калігулі) для усунення своїх недругів і конкурентів у боротьбі за престол, неважливо, папський або королівський. Це улюблений отрута європейської знаті в Середні століття.

Миш'як і всі його сполуки отруйні

Найвідоміші отруйники

Унікальна історія італійської династії отруйників Борджіа, які звели отруєння практично в ранг мистецтва. Запрошення на бенкет побоювалися всі без винятку. Найбільш відомі своєю підступністю представники цієї родини — папа римський Олександр VI Борджіа, і його діти: син Чезаре, став кардиналом, а також дочка Лукреція. У цій сім’ї був свій власний отрута, «кантарелла», імовірно містив миш’як, фосфор і солі міді. Відомо, що сам глава сім’ї в кінцевому підсумку поплатився життям за свою підступність, випивши помилково чашу з отрутою, приготовлену для іншого.

Кільця з секретом в Середні століття стали зброєю отруйників

У Франції миш’як пішов у хід у жінок, найвідоміша з них — Катерина Медічі, стала королевою Франції. Були отруйниці і рангом нижче — фаворитки королів, маркізи, баронеси і дружини ювелірів. Передбачається, що Наполеон був отруєний миш’яком.

Найсильніший отрута в світі

І зараз вчені не дадуть відповіді на питання, який же отрута є найсильнішим у світі. Одні з найсильніших отрут — це токсини ботулізму та правця.

Джерело зараження ботулізмом - домашні заготовки

З природних отрут дуже небезпечний батрахотоксин, його виділяє шкіра маленьких, але небезпечних земноводних — жаби-древолазів, на щастя, зустріти їх можна тільки в Колумбії. В одній такій жабі міститься стільки отруйної речовини, що його досить, щоб знищити кілька слонів.

Отруйної жабі немає необхідності ховатися

Крім того, існують радіоактивні речовини, наприклад, полоній. Діє він повільно, але для знищення півтора мільйонів людей потрібен всього 1 грам цієї речовини. Зміїний отрута кураре, ціаністий калій — всі вони поступаються вищеназваним отрут.

Отруйними бувають не тільки змії. Як вдалося дізнатися редакції bestfacts.com.ua саме отруйна істота на Землі це медуза.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: