У ньому мріють навчатися всі жителі Росії, а потрапляють туди лише одиниці. Мова йде про самому престижному Вузі країни. Московський державний університет імені Ломоносова по праву займає перше місце у рейтингах вищих навчальних закладів Росії і не віддає п’єдестал пошани вже багато років. Більш того, МДУ є єдиним університетом країни, який фігурує чи не у всіх рейтингових системах світу.

Екскурс в історію

Московський держуніверситет заснований в 1755 році. Ідея і пропозиція його створення належить В. Шувалову і М. Ломоносову. Ну а декрет про появу Вузу підписала імператриця Єлизавета Петрівна початку січня 1755 року. Щороку в пам’ять про створення МДУ відзначається Тетянин день (25 січня).

Перша лекція в МДУ була прочитана студентам у рік створення, але через кілька місяців після підписання декрету – 26 квітня. Першим куратором університету став Граф Шувалов, а першим директором призначили Олексія Михайловича Аргамакова.

У той час університет був у безпосередньому підпорядкуванні Урядуючого сенату. Суду не підлягала професура, був тільки університетський суд, з санкції директора і куратора. Вони правили доходами Вузу, займалися його добробутом та установою наук.

Що-де

Спочатку держуніверситет у приміщенні Головної аптеки, це колишній Земський наказ, на Червоній площі в Державному історичному музеї.

МДУ вночі

Під час царювання Катерини Другої ВУЗ переїхав на протилежну сторону Мохової вулиці.

Розвиток і перетворення

У XVIII столітті в університеті було відкрито лише три факультети: філософії, права і медицини. В той час всі професора МДУ були чиновниками, які складалися на викладацькій службі, а сам ВУЗ був частиною держапарату. До речі, тоді почали утворюватися наукові співтовариства. При університеті була популярна газета «Московські відомості».

На початку дев’ятнадцятого століття з’явився новий статут Вузу, згідно документи ректора стали не призначати, а щорічно вибирати: на посаду обирав професорський склад, а затверджував особисто Імператор. Щороку обирали і деканів факультетів. Варто відзначити, що першим виборним ректором був географ і історик Х. Чеботарьов.

Тоді ж медфакультет розділили на клінічне відділення, хірургічне та відділення акушерства. Наприкінці століття на факультет побудував на Дівочому полі «клінічний містечко». Він простягнувся більш ніж на версту. Зараз на цьому місці знаходиться Московська медична академія імені В. Сеченова (1930 році медичний факультет вивели зі складу МДУ). Скандал на найвищому рівні В 1911 році в держуніверситеті відбувся скандал, який тісно пов’язаний з політикою Міністра народної освіти того часу Справа Кассо. У підсумку МДУ на 6 років залишився без 130 викладачів, в їх числі і 30 професорів. Навчальний процес був практично паралізований. У результаті фізична напрямок в університеті зупинилося у своєму розвитку на 15 років, рівно до того часу, як прийшов Л. Мандельштам.

Зірка МДУ у всій красі

У 20-30 роках минулого століття з МДУ виділилися не тільки медичні, але й гуманітарні факультети. Останні повернулися до складу Вузу в 1945 році.

Університет сьогодні

Зараз у розпорядженні МДУ більше 60 будівель, в тому числі і головне на Воробйових горах. Загальна площа храму науки приблизно мільйон квадратних метрів. У 2005 році у Внз з’явилася будівля Інтелектуального центру – Фундаментальної бібліотеки. Через два роки відкрили Перший навчальний корпус університету на Ломоносівському проспекті (там розташувалися історичний, філософський факультети, а так само факультет державного управління). Пізніше туди ж переїхав факультет політології (він виділився з філософського факультету). Відкрили і два корпуси Медцентру, він складається з п’яти будівель. В них планується розмістити поліклініку, клініку зі стаціонаром, діагностичний та аналітичний центру, а так само навчальний корпус факультету фундаментальної медицини.

На початку 2009 році з’явилася перша черга гуманітарного корпусу, куди планують перевести економічний факультет. Ще частина корпусів в процесі будівництва.

Головний корпус

Головний корпус – це не тільки науковий центр, але і пам’ятка Москви. Сюди з’їжджаються туристи, щоб хоча б подивитися на храм науки. У 1947 році за пропозицією Йосипа Сталіна Рада міністрів СРСР прийняла рішення про будівництво в столиці восьми висотних будівель. Одним з них став головний корпус університету на Воробйових горах. Проект розробляла група архітекторів, якою керував Лев Руднєв. Згідно із задумом, при будівництві були використані елементи непостроенного Палацу рад.