В останні роки компанії по створенню і виробництву комп’ютерів працюють не покладаючи рук. В результаті кількість техніки в світі росте в геометричній прогресії.

Найпотужніші комп’ютери

Ще недавно тому світ не знав про DirectX10, а графіка FarCry або NFS Underground 2 здавалася вершиною комп’ютерних можливостей. Колись диск, здатний вмістити 600 мегабайт інформації, здавався дивом техніки, а зараз у вільному доступі продаються карти пам’яті на терабайт.

В області суперкомп’ютерів відбувається майже те ж саме. У 1993 році професор університету Теннессі Джек Донгарра висунув ідею створення рейтингу найпотужніших комп’ютерів у світі. З тих пір цей список, іменований TOP500, оновлюється двічі в рік: у червні та листопаді.

Хто розробив найпотужніший у світі комп'ютер? Дізнайся!

Час йде, і лідери рейтингу суперкомп’ютерів початку 90-х вже безбожно застаріли навіть за мірками рядових користувачів ПК. Так, першим в 1993 році був CM-5/1024, зібраний компанією Thinking Machines: 1024 процесора з тактовою частотою 32МГц, обчислювальна швидкість 59,7 гігафлопс – трохи швидше звичайного 8-ядерного ПК під вашим столом. А який комп’ютер найкращий сьогодні?

Один з перших суперкомп'ютерів

Sunway TaihuLight

Ще п’ять років тому пальму першості по потужності стабільно тримали супер-ЕОМ виробництва США. У 2013 році лідерство перехопили китайські вчені і, судячи з усього, не збираються її віддавати.

У даний момент найсильнішим комп’ютером в світі вважається Sunway TaihuLight (у перекладі – «Божественна сила світла озера Тайху»), грандіозна машина зі швидкістю обчислень 93 петафлопс (максимальна швидкість – 125,43 петафлопс). Це в 2,5 рази могутніше попереднього рекордсмена – суперкомп’ютера Тяньхэ-2, який вважався найбільш могутнім до червня 2016 року.

Макет TaihuLight Санвей

У «Санвей Тайхулайт» вбудовано 10,5 мільйонів ядер (40 960 процесора, в кожному з яких 256 обчислювальних і 4 керуючих ядра).

Суперкомп’ютер Тяньхэ-2 Характеристики Тяньхэ-2 такі: 16 тисяч вузлів, 32 тисячі 12-ядерних процесорів Intel Xeon E5-2692 і 48 тисяч 57-прискорювачів ядерних Intel Xeon Phi 31S1P, а значить, 3120000 ядер в сумі; 256 тисяч планок оперативної пам’яті DDR3 з 4 Гб кожна і 176000 планок GDDR5 за 8 Гб – 2432000 Гб оперативної пам’яті в цілому. Об’єм жорсткого диска – понад 13 мільйонів Гб. Однак пограти на ньому не вийде – він призначений виключно для обчислень, на «Чумацький шлях-2» не встановлена відеокарта. Зокрема, він допомагає при розрахунках для прокладки метро і міської забудови.

Jaguar

Довгий час на вершині рейтингу розташовувався Jaguar – суперкомп’ютер з США. Чим він відрізняється від інших і в чому його технічні переваги?

Так виглядав один з найпотужніших комп'ютерів у світі – Jaguar

Суперкомп’ютер під назвою Jaguar складається з великої кількості незалежних осередків, розділених на два розділу — XT4 і XT5. В останньому розділі знаходиться рівно 18688 обчислювальних комірок. У кожній клітинці розташувалися два шестиядерних процесора AMD Opteron 2356. частотою 2.3 Ггц, 16 Гб оперативної пам’яті DDR2, а так само роутер SeaStar 2+. Навіть однієї комірки з цього розділу вистачило б для того, щоб створити самий потужний комп’ютер для ігор. У розділі ж міститься всього 149504 обчислювальних ядер, величезна кількість оперативної пам’яті – понад 300 ТБ, а так само продуктивність 1.38 Петафлопс і більше 6 Петабайт дискового простору.

Roadrunner: відеоекскурсія Так скільки ж простору займає таке диво техніки? Машина розташувалася на площі рівній 560 квадратних метрів. А упаковано все господарство департаменту у сервера оригінальної архітектури. Все обладнання важить близько 23 тонн. Так що для його транспортування співробітникам національної адміністрації з ядерної безпеки буде потрібно як мінімум 21 великогабаритний тягач.

Пару слів про те, що ж таке петафлопс. Один петафлопс приблизно дорівнює загальній потужності 100 тисяч сучасних ноутбуків. Якщо спробувати уявити, то ними можна вистилати дорогу довжиною практично в два з половиною кілометри. Ще одне доступне порівняння: все населення планети протягом 46 років буде за допомогою калькуляторів робити обчислення, які під силу зробити Roadrunner за один день. А уявіть, як мізерно мало потрібно Sunway TaihuLigh, лідеру нашого рейтингу?

Titan

У 2012 році Оукриджская національна лабораторія Міністерства енергетики США запустила суперкомп’ютер Titan, розрахований на 20 петафлопсів, іншими словами, він зможе зробити за одну секунду квадрильйон операцій з плаваючою комою.

Американський суперкомп'ютер Titan

Розробкою Titan займалася компанія Cray. Крім «Титану» американські фахівці за останні роки розробили ще два суперкомп’ютера. Один з них — Mira – призначений для промислових і науково-дослідних потреб, а за допомогою іншого – Sequoia – моделюють випробування ядерної зброї. За всіма цими розробками варто корпорація IBM.

Найпотужніший комп’ютер у Росії

На жаль, російська розробка «Ломоносов-2», визнана самим потужним комп’ютером Росії, знаходиться лише на 41-м місці в ТОР500 (станом на червень 2016 року). Він базується на науково-обчислювальному центрі МДУ. Потужність вітчизняного суперкомп’ютера – 1,849 петафлопс, пікова – близько 2,5 петафлопс. Кількість ядер: 42 688.

Російський суперкомп'ютер «Ломоносов-2»

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: