У кіно про Велику Вітчизняну війну наші обов’язково стріляють з автоматів ППШ (Пістолет-кулемет Шпагіна — з прикладом і круглим диском). А німці йдуть в атаку з шмайссером, поливаючи партизан чергами від стегна. Чи Так це було насправді?

Які автомати реально застосовували радянські війська і нацисти? Хто винайшов перший пістолет-кулемет? Які найбільш потужні автомати в світі, ніж озброєні солдати сучасних армій?

Перший у світі автомат

Винахідником першої в світі автоматичної гвинтівки і першого автомата вважається підданий Російської імперії Володимир Федоров. Напередодні Першої світової війни він почав роботу над автоматизацією основного стрілецької зброї російської армії – гвинтівки Мосіна.

У 1913 році винахідник виготовив два досвідчених екземпляри нового зброї. За бойовими характеристиками воно зайняло проміжну позицію між ручним кулеметом і автоматичною гвинтівкою. Тому отримало назву автомат. Цей перший у світі автомат міг стріляти чергами, так і одиночними пострілами.

Перший автомат - гвинтівка Мосіна

Однак через неповороткість російської бюрократії серійне виробництво автоматів Федорова було налагоджено лише перед самою революцією. Першими на фронті випробувала автомати спецкоманда Ізмаїльського піхотного полку на Румунському фронті. Вже після перших боїв з’ясувалося, що в багатьох випадках автомат може з успіхом замінити ручний кулемет.

Найпотужніші автомати

Як зараз справи з озброєнням і які з видів стрілецької зброї вважаються найпотужнішими?

Американська автоматична гвинтівка М16

Західні военспецы вважають автоматичну гвинтівку М16 безумовним лідером серед штурмових гвинтівок ХХ століття. Її творцем була відома збройова компанія Кольт. Її остання серійна модифікація М16 А2 почала поставлятися в армію США в 1984 році. Дальність стрільби – 800 метрів, калібр 5.56.

Бойові якості гвинтівки високо оцінили американські солдати під час операції «Буря в пустелі» в Іраку. Однак війна також виявив ряд її недоліків. Серед них – ненадійність поворотної пружини, чутливість до забруднення.

Потужна гвинтівка М16

В СРСР були проведені порівняльні випробування М16 А2 і АК-74. Було відзначено, що американська гвинтівка краще радянського аналога в одиночній стрільбі, а остання перевершує американку у стрільбі чергами. Віддача М16 А2 на третину сильніше, ніж у російського автомата. Крім того, радянська зброя набагато перевершує американське за рівнем готовності до негайного застосування в самих різних умовах.

Але янкі продовжують удосконалювати свою улюблену зброю. Гвинтівка і зараз перебуває на озброєнні армій США і багатьох інших держав світу.

Американська автоматична гвинтівка FN SCAR

Американська FN SCAR – одна з найкращих сучасних автоматичних гвинтівок. Це найбільш універсальна система, яка легко перетворюється в ручний кулемет, напівавтомат для снайпера або штурмовий карабін. Вона підходить як для дальніх дистанцій, так і для стрілянини в упор при штурмі будівель.

Потужна сучасна гвинтівка FN SCAR На гвинтівку FN SCAR встановлюється підствольний гранатомет, який також можна від’єднати і використовувати окремо. На неї монтуються всі сучасні високотехнологічні приціли (оптичні, лазерні, тепловізійні, нічного бачення, коліматорні тощо).

У даний момент FN SCAR складається на озброєнні американських рейнджерів, застосовується в Афганістані і Іраку і довела свою зручність та ефективність. Передбачається, що її легка і важка версії в найближчому майбутньому замінять у підрозділах спецназу не тільки гвинтівку М16, але і більш потужну M14, снайперську Mk.25 і карабін Colt M4.

Потужні німецькі гвинтівки

Автоматична гвинтівка ПК G36

Автоматична гвинтівка G-36 німецької фірми «Хеклер і Кох». газовідвідного типу. З каналу ствола гази з стовбура відводяться через бічний отвір.

Топ 10 автоматів На гвинтівці можуть бути встановлені і оптичний приціл приціли, штик ніж, підствольний гранатомет. За відгуками російських фахівців, якість одиночної стрільби з неї вище, ніж з АК-74.

Автоматичні гвинтівки ПК 41 і ПК 416

Німецькі автоматичні гвинтівки ПК 41и ПК 416 зроблені на базі злиття в одному виробі кращих якостей гвинтівки G36 і М16. Розглядаючи їх переваги, можна впевнено говорити про горезвісну німецьку якість. Вони мають високі забійні характеристики, прості в обслуговуванні, стійкі до вологи і пилу. Однак більш конкретні висновки можна буде зробити, коли ця зброя масово покаже себе в реальних бойових діях.

Автомати часів Великої Вітчизняної війни

З сучасними видами зброї начебто все зрозуміло, але як же справа була під час війни, зокрема Великої Вітчизняної. Які гвинтівки і пістолети були на озброєнні нашої армії в той час?

Пістолет-кулемет Дегтярьова

Пістолет-кулемет Дегтярьова створений в СРСР у тридцяті роки. Він використовувався у Фінській війні і на початковому етапі Великої Вітчизняної. Модель автомата зразка 1940 року в тому ж році було випущено більше 80 тисяч примірників нового зброї.

Пістолет-кулемет Шпагіна (ППШ)

Вже до кінця 1941 року на зміну автомату Дегтярьова прийшов набагато більш надійний і досконалий пістолет-кулемет Шпагіна. Виробництво ППШ виявилося до того ж можливим освоїти практично на будь-якому підприємстві, що має пресове обладнання.

Автомати часів Великої Вітчизняної війни

На фронті ППШ показав високі бойові якості, особливо його модифікація з рожковим магазином, в кінці війни змінив спочатку застосовувався барабанний. Однак у боях виявилися і його недоліки.

ППШ-41был досить важкий, громіздкий і незручний. При забрудненні затвора пилом або кіптявою він давав збої у стрільбі. Під час руху по курних дорогах його доводилося ховати під плащ-намет.

Пістолет-кулемет Судаєва

Недоліки ППШ змусили керівництво Червоної армії оголосити конкурс на створення нового масового автомата. І він був створений в 1942 році в обложеному Ленінграді. Новий пістолет-кулемет Судаєва був прийнятий на озброєння під ім’ям ППС-42.

Пістолет-кулемет Судаєва

Спочатку ППС-42 випускався тільки для потреб Ленінградського фронту. Потім його почали вивозити разом з біженцями по Дорозі життя для потреб інших фронтів.

Куля з ППС має забійну силу на відстані 800 метрів. Найбільш ефективний він при стрільбі короткими чергами.

Технологія виробництва ППС відрізнялася простотою і економічністю. Його деталі виготовлялися штампуванням, скріплювалися заклепками і зварюванням. Витрата матеріалів на його виробництва у порівнянні з ППШ-41 зменшився втричі. За час ВІЙНИ було випущено близько півмільйона штук ППС.

Автомат «Шмайсер»

Відоме по багатьом фільмам зброю фашистських карателів насправді називалося не «Шмайсер», а MP 40. Всупереч сцен з популярних фільмів, стріляти з нього від стегна, стоячи в повний зріст, нацистам було б дуже незручно.

Автомат був випущений для командного складу німецької армії, а також десантників і танкістів. Масовою зброєю піхоти він ніколи не був.

Потужний німецький автомат «Шмайсер»

Фахівці відзначають серед достоїнств цього автомата його компактність і зручність користування, високу вражаючу здатність на дистанціях сто-двісті метрів. Однак навіть невелике забруднення виводило його з ладу.

Самий потужний автомат — автомат Калашникова

Найпопулярніший автомат у світі винайшов сержант Михайло Калашников, коли в 1942 році перебував у госпіталі після отриманого поранення на фронті. Проте прийнятий на озброєння АК був уже після війни, у 1949 році. У 1959 році пішла в серію його модернізована версія – АКМ.

Самий потужний автомат Калашникова проти М-16 Бойове хрещення автомат Калашникова отримав в Угорщині в 1956 році. Надалі його різні модифікації масово постачалися союзників СРСР, національно-визвольним і революційним рухам. Було також налагоджено його виробництво у багатьох країнах за ліцензіями. За деякими оцінками, загальна кількість цих автоматів у світі досягає 90 мільйонів штук.

Його безсумнівними перевагами є висока надійність, невибагливість, нечутливість до вологи, бруду та пилу, простота користування, складання і розбирання. Мінусом довгий час була невисока купчастість стрільби. Як одиночної стрільби він також поступався закордонним аналогам.

Винахідник найкращого автомата в світі - зброяр Михайло Калашников

В даний час вже прийнята на озброєння російської армії остання версія легендарного автомата АК — 12. Фахівці висловлюють надію, що ця модель після остаточного доопрацювання перевершить своїми якостями всі попередні.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: