Ми звикли сприймати навколишній світ як даність, тому не помічаємо, як наш мозок обманює своїх же господарів. Недосконалість нашого бінокулярного зору, несвідомі помилкові судження, психологічні стереотипи та інші спотворення світосприйняття служать підставою для виникнення оптичних ілюзій. Їх безліч, але ми постаралися зібрати для вас найцікавіші, божевільні і неймовірні з них.

Топ приголомшливих оптичних ілюзій

Неможливі фігури

Свого часу цей жанр графіки отримав таке широке поширення, що навіть отримав власну назву – импоссибилизм. Кожна з таких фігур здається цілком реальною на папері, але існувати у фізичному світі просто не може.

Неможливий тризуб

Класичний неможливий тризуб

Класичний бливет – мабуть, найяскравіший представник оптичних зображень з категорії «неможливі фігури». Як не намагайся, визначити, де бере початок середній зубець, не вийде.

Інший яскравий приклад – неможливий трикутник Пенроуза.

Неможливий трикутник

Він же у вигляді так званої «нескінченні сходи».

Нескінченна сходи Пенроуза

А також «неможливий слон» Роджера Шепарда.

Неможливий слон Шепарда

Кімната Еймса

Питання оптичних ілюзій цікавили Адельберта Еймса-молодшого з раннього дитинства. Ставши офтальмологом, він не припинив свої дослідження сприйняття глибини, результатом яких і стала знаменита кімната Еймса.

Оптична ілюзія «Кімната Еймса»

Як працює кімната Еймса

У двох словах ефект кімнати Еймса можна передати так: здається, що в лівому і правому кутку її задньої стіни стоять дві людини – карлик і велетень. Зрозуміло, це оптичний трюк, і насправді ці люди цілком звичайного зросту. В дійсності приміщення має витягнуту трапецієподібну форму, але із-за помилкової перспективи воно здається нам прямокутним. Лівий кут сильніше віддалений від очей відвідувачів, ніж правий, а тому стоїть там людина здається таким маленьким.

Принцип роботи кімнати Еймса

Ілюзії руху

Ця категорія оптичних трюків представляє найбільший інтерес для психологів. Більшість з них базується на тонкощах поєднання кольорів, яскравості об’єктів і їх повторі. Всі ці прийоми вводять в оману наше периферичний зір, в результаті чого механізм сприйняття збивається, сітківка фіксує зображення переривчасто, стрибкоподібно, і мозок активує ділянки кори, що відповідають за розпізнавання руху.

Пливе зірка

Складно повірити, що ця картинка – не анімований gif-формат, а звичайна оптична ілюзія. Малюнок був створений японським художником Кая Нао в 2012 році. Яскраво виражена ілюзія руху досягається завдяки протилежний спрямованості візерунків в центрі і по краях.

«Пливе зірка» Кая Нао

Існує досить багато подібних ілюзій руху, тобто статичних зображень, здаються рухливими. Наприклад, знаменитий обертовий круг.

Обертовий круг

Рухомі стрілки

Промені з центру

Смугасті спіралі

Ілюзії-перевертні

Найчисленніший і веселий жанр малюнків-ілюзій будується на зміні напрямку погляду на графічний об’єкт. Найпростіші малюнки-перевертні потрібно просто розвернути на 180 або 90 градусів.

Медсестра або стара

Красуня чи потвора

Кінь або жаба

Інші «подвійні ілюзії» мають більш тонку підґрунтя.

Дівчина / стара

Одне з найпопулярніших подвійних зображень було опубліковано в 1915 році в карикатурному журналі «Puck». Підпис до малюнка свідчила: «Моя дружина і теща».

Найвідоміші оптичні ілюзії: дівчина-стара і профілі-ваза

Люди похилого віку / мексиканці

Літня подружня пара або співають під гітару мексиканці? Велика частина спершу бачить старих, і лише потім їх брови перетворюються в сомбреро, а очі – в обличчя. Авторство належить мексиканському художнику Октавіо Окампо, який створив чимало картинок-ілюзій подібного характеру.

Люди похилого віку/мексиканці Октавіо Окампо

Закохані /дельфіни

Дивно, але трактування цієї психологічної ілюзії залежить від віку людини. Як правило, граються у воді дельфінів бачать діти – їх мозок, ще не знайомий з сексуальними взаєминами та їх символами, просто не виокремлює в цій композиції двох коханців. Люди старшого віку, навпаки, спочатку бачать пару, а вже потім дельфінів.

Дельфіни або коханці – ще один цікавий обман зору

Список таких подвійних картинок можна продовжувати нескінченно:

Всім відомий індіанець-ескімос

Кішка або мишу?

Білосніжка або Шерлок Холмс?

Ілюзії кольору і контрасту

На жаль, людське око недосконалий, і в своїх оцінках побаченого ми (самі того не помічаючи) часто спираємося на колірне оточення і яскравість фону об’єкта. Це веде до дуже цікавим оптичним ілюзіям.

Сірі квадрати

Оптичні ілюзії кольорів – одні з найпопулярніших видів обману зору. Так-так, квадрати A і B пофарбовані в один і той же колір.

Квадрати A і B насправді однакового кольору

Така уловка можлива завдяки особливостям роботи нашого мозку. На квадрат B падає тінь без різких кордонів. Завдяки більш темного «оточення» і плавному градієнту тіні здається, що він значно темніше квадрата A.

І ось доказ

Зелена спіраль

На цій фотографії всього три кольори: рожевий, помаранчевий і зелений.

Блакитний колір тут лише обман зору

Не вірите? Ось що вийде, якщо замінити рожевий і помаранчевий на чорний.

Без неприємного фону видно, що спіраль повністю зелена

Сукня біло-золотий або синьо-чорне?

Втім, засновані на сприйнятті кольору ілюзії не рідкість. Взяти до прикладу хоча б скорило в 2015 році інтернет біло-золота або чорно-синє плаття. Якого ж кольору насправді було це загадкове сукню, і чому різні люди сприймали по-різному?

Роз’яснення феномену сукні дуже просте: як і у випадку з сірими квадратами, все залежить від недосконалої хроматичної адаптації наших органів зору. Як відомо, сітківка людини складається з двох видів рецепторів: паличок і колбочок. Палички краще фіксують світло, а колбочки – колір. У кожної людини співвідношення колбочок і паличок різне, тому визначення кольору і форми об’єкта трохи відрізняється залежно від домінування того чи іншого виду рецепторів.

Ті, хто побачив сукня біло-золотистим, звернули увагу на яскраво освітлений задній фон і вирішили, що сукня знаходиться в тіні, а отже, білий колір повинен бути темніше звичайного. Якщо ж сукню здалося вам синьо-чорним, значить, ваше око в першу чергу звернув увагу на основний колір сукні, що на цій фотографії дійсно має синій відтінок. Потім ваш мозок розсудив, що золотистий відтінок – чорний, посветлевший з-за спрямованих на сукню променів сонця і поганої якості фото.

Загадкове біло-золота або чорно-синє плаття

В дійсності було синє плаття з чорним мереживом.

Плаття виявилося синьо-чорним

А ось інша фотографія, яка поставила в безвихідь мільйони користувачів, які ніяк не могли вирішити, стіна перед ними або ж озеро.

Стіна чи озеро? (правильна відповідь – стіна)

Зникаючі кола

Оптичні ілюзії на відео

Балерина

Ця божевільна оптична ілюзія вводить в оману: складно визначити, яка нога фігури є опорною і, як наслідок, зрозуміти, в який бік обертається балерина. Навіть якщо вам це вдалося, під час перегляду відео опорна нога може «змінюватися» та дівчина ніби починає обертатися в іншу сторону. Популярна оптична ілюзія «Балерина» Якщо ви без праці змогли зафіксувати напрямок руху балерини, це говорить про раціональне, практичному складі вашого розуму. Якщо ж балерина обертається в різні боки, це означає, що у вас бурхливий, не завжди послідовне уяву. Всупереч поширеній думці, на верховенство правого або лівого півкулі це ніяк не впливає.

Особи-монстри

Якщо довго дивитися на хрестик в центрі, то периферичний зір лякаюче спотворить особи знаменитостей. Ілюзія «Особи монстрів»

Оптичні ілюзії в дизайні

Обман зору може стати ефектним підмогою для тих, хто хоче додати родзинку своєї оселі. Дуже часто в дизайні застосовуються «неможливі фігури».

Здавалося, що неможливий трикутник приречений залишитися лише ілюзією на папері. Але ні – дизайнерська студія з Валенсії увічнила його у вигляді ефектною мінімалістичною вази.

Ваза у формі трикутника неможливого

Книжкова полиця, натхненна неможливим тризубом. Автор – норвезький дизайнер Бьорн Бликстад.

«Неможлива» книжкова полиця Бликстада

А ось стелаж, натхненний однією з найбільш відомих оптичних ілюзій – паралельними прямими Йоганна Цельнера. Всі полки паралельні один одному – інакше який був би толк від такого шафи – але навіть тим, хто давно придбав такий стелаж, важко позбутися враження похилих ліній.

Похилий стелаж

Тим же прикладом надихалися і творці «килимка Цельнера».

Кривизна ліній – обман зору

Інтерес для любителів незвичайних речей являє стілець дизайну Кріса Даффі. Здається, що він спирається виключно на передні ніжки. Але ризикнувши сісти на нього, ви зрозумієте, що тінь, отбрасываемая стільцем, і є його основною опорою.

Стілець про двох ногах

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: