Будь бюджет гумовим, вчені кожен день приносили б нам нові відкриття — будь-то небачений досі звір, невідомий матеріал або велика космічна загадка. Але що ж подарували світу ті, хто прибрав до рук багатих меценатів?

Дорогі космічні проекти, присвячені вивченню космосу

Ще в далекій давнині люди мріяли про польоти до зірок. Єгиптяни будували піраміди, орієнтуючись на положення небесних світил, а греки розповідали міфи про візит жителів Місяця. Зараз, коли людина побував у космосі і ступив ногою на поверхню супутника нашої планети, жага дізнатися загадки Всесвіту досягла небувалих розмірів.

Пуск шатла «Columbia»

Десяток років тому ця трагічна історія облетіла весь світ. У 2002 році гордість американської нації – шаттл «Columbia» — пройшовши ремонт і вдосконалення, злетіла в небо з мису Канаверал.

Пуск шаттла Columbia закінчився невдачею

Але доля корабля була незавидною: спершу збоїв система охолодження, а незабаром були виявлені і тріщини на трубах, що подають паливо. 1 лютого 2003 року, коли космічний човник готувався до приземлення, він розсипався на шматки прямо в повітрі. У екіпажу, що складався з 7 чоловік, не було ні найменшого шансу залишитися в живих. Причиною катастрофи стала струмінь розжареного повітря, проникла всередину «Columbia» через що утворилася під час старту діру. Збитки від невдалого зоряного проекту досягли 13 мільярдів доларів.

Великий Адронний Коллайдер

Похмурі пророцтва передрікали, що наша затишна планета припинить своє існування з вини Великого Адронного Коллайдера. На щастя, жодна з них поки що не збулося. Блакитну кульку продовжує своє мірне обертання навколо Сонця.

Великий Адронний Колайдер став наймасштабнішим проектом останніх років

Грандіозна розробка, захована від зайвих очей глибоко під землею між Францією і Швейцарією, вже подарувала нам незвичайне відкриття. Коли адрони, спрямовані в протилежні кінці гігантської закільцьованої труби, скоїли зіткнення, датчики зуміли виявити бозон Хіггса, відповідальний за народження Всесвіту. Поки вчені гадають, що ще може принести науці цей експеримент, чудо інженерної думки в черговий раз знаходиться на ремонті. Його створення обійшлося світу в 4,4 мільярдів доларів.

Політ на Марс і пуск марсохода

«Цікавість» — так назвали своє недешеве творіння творці самого екіпірованого марсохода в історії людства. «Curiosity», запущений у космос влітку 2012 року, не потрібно зустрічати по одягу. Хоча на вид він чи більше джипа, зате зорок, ніби сокіл, і спритний, як землерийка. І поки платники податків нарікають, що дослідник Червоної планети катається марне, його творці радіють.

Політ на Марс став одним з найдорожчих проектів по дослідженню космосу

Днями марсохід, подолавши кам’яні завали біля гори Шарпа і ледь не загрузнувши в алевритових дюнах Прихованої долини, зайнявся бурінням. «Curiosity» розкопав відкладення кремнію і впритул присунувся до розгадки таємниці формування кори планети. Хоча досягнення машини поки сумнівні, вартість цього проекту вже перевищила 2,3 мільярди зелених.

Дорогі наукові проекти на Землі

Не космосом єдиним зайняті кращі уми дослідницького співтовариства. На порядку денному є і куди більш амбітні задуми.

Дослідження термоядерного синтезу

У гонитві за найбільш вигідним способом виробництва енергії вчені готові втілити в життя самі божевільні ідеї і навіть ризикнути здоров’ям. Робота над реалізацією термоядерного синтезу було розпочато ще у 1985 році. Незабаром до Японії, Євросоюзу, США та Росії, сосредоточившихся на створення у Франції дослідницького реактора токамак, приєдналися Китай, Індія і Південна Корея. Кожен член наукової братії допомагає проекту, чим може: грошима, технологіями, кадрами або власними дослідженнями.

На міжнародний проект з дослідження космосу пішли мільярди доларів

Залишається сподіватися, що семи няньок дитя не залишиться без очі, і в 2020 році, як і обіцяно, реактор почне свою роботу. Навіть зараз, коли операції з утримання плазми і синтезу дейтерію і тритію маячать далеко за горизонтом, вартість досліджень наближається до 22 мільярдів доларів.

Облік риб і кальмарів

На початку нового тисячоліття естествознатели зі всіх куточків планети зібрали консиліум так вирішили: пора створити перепис всіх мешканців морських глибин. Робота пішла повним ходом: поки гроші лилися рікою, вчені склали безпрецедентний перелік. Їх робота, представлена світу в 2010 році, стала найповнішою енциклопедією водяних мешканців.

Кальмарів в океані перерахували за шалені гроші

Її сторінки розповідають про те, в якому середовищі живуть 250 тисяч представників морської фауни, і навіть містять тривалість їх існування. «Census of Marine life» зробив багато цікавих відкриттів: наприклад, описав 6 тисяч раніше невідомих науці мікроорганізмів та предка всіх восьминогів, Megaleledone setebos. Витрати на цей проект, покликаний зрозуміти морську життя, склали понад 1,2 мільярдів доларів.

Систематизація протеомов

В кінці минулого століття генний інженер Марк Уілкінс, виступаючи на міжнародному симпозіумі, оперував новим терміном. Його протеом, що зв’язав воєдино «протеїн» і «геном», об’єднав у собі весь комплекс білків в живому організмі. З тих пір дослідники різних країн, не покладаючи рук, б’ються над розгадкою прочитання протеомов клітин і їх сукупності в тілі. Спеціальна Організація протеому людини, координує діяльність наукових груп, з’ясовує, з яких амінокислот утворюється білок і яке його функціональне призначення. Робота йде зі скрипом, адже на відміну від спіралі ДНК склад білків у організмі постійно змінюється. На проект, здатний звести медицину на якісно новий рівень, вже витрачено понад мільярд доларів.

На дослідження протеому величезний бюджет виділяють декілька країн

Коли рахунок йде на сотні мільйонів, а на кону – загальне визнання і лаври героя світової історії, немає потреби вдаватися. І тоді на світ з’являються справжні легенди.

Найдорожчий науковий проект на сьогоднішній день

Будівництво найбільшого рукотворного предмета в космічному просторі поки є найдорожчим науковим експериментом. Створення Міжнародної космічної станції і її постійний апгрейд вже обійшлися платникам податків більше, ніж в 100 мільярдів євро. Після першого функціонального модуля «Зоря», випущеного на орбіту ще в 1998 році, база для вивчення всесвіту перетворилася на іграшку для сильних світу цього.

Міжнародна космічна станція - найдорожчий науковий проект на сьогоднішній день

На МКС проводять космічні досліди: наприклад, розпалюють вогонь з води або влаштовують міні-пожежі, намагаючись вивчити горіння примикрогравитации. Позаземна махина служить майданчиком для випробування новітніх технологій, курортом для космічних туристів і навіть об’єктом для рекламних зйомок. Незабаром їй знайдеться і ще одне застосування: з 2015 року МКС перетвориться в складальний цех малих літальних апаратів.

Ну а найбільші планети у всесвіті, за даними bestfacts.com.ua залишаються невивченими.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: