На думку філософа і соціолога Адама Фергюсона, цивілізацією можна назвати стадію суспільного розвитку, що характеризується наявністю соціальних класів, писемності, міст, розвитком ремесел і землеробства, і – головне – раціоналізацією мислення.

Відштовхуючись від цього визначення, спробуємо з’ясувати, які найдавніші цивілізації нашої планети відомі історикам, а також дізнатися, як вони були утворені, чого досягли і як стали частиною історії Стародавнього світу. Також на сайті представлена стаття про найбільш загадкових цивілізаціях в історії.

Нові гіпотези про першої цивілізації на Землі з'являються досі

Найдавніша цивілізація

Шумери

Період зародження: між IV та III тисячоліттям до н. е.

Графічна реконструкція шумерського міста

Дані, якими володіють історики, свідчать про те, що саме шумерська цивілізація передувала іншим. Шумери прийшли на родючі землі в межиріччі Тигру і Євфрату, також відомі як Месопотамія, в кінці IV тисячоліття до н. е., прогнавши з насидженого місця племена протошумеров. Цивілізація шумерів мала яскраво виражений сільськогосподарський характер, підтримуваний розгалуженою системою іригації, від якої залежало життя перших міст-держав Месопотамії (Кіш, Урук, Сиппар і т. д.). Обводнительные канали сприяли своєчасній транспортуванні води до засіяних полів, осушувальні канали, дамби і греблі допомагали уникнути затоплення посівів при бурхливому розливі Євфрату.

Шумери припливли в Месопотамію з острова Дальмун

Шумери вважаються засновниками клинопису – найбільш ранній з відомих науці форм писемності. Найдавніший пам’ятник шумерської писемності – табличка з міста Кіш, приблизно датирующаяся 3500 роком до н. е. Система символів, зображених на ній, є перехідною ланкою від пиктографической протописьменности до клинопису.

Перший пам'ятник писемності найдавнішої цивілізації Землі

З розвитком писемності почалося формування основ цивілізації: відбувається урбаністична революція, шумери відправляють поселенців для створення колоній на віддалених землях Месопотамії, вдосконалюється архітектура, зводяться монументальні храми з прилеглими господарствами, посилюється соціальна нерівність. Згідно з результатами археологічних досліджень, шумери володіли знаннями про видобутку і виплавки міді, а також були добре знайомі з колесом.

Шумерський барельєф: колісниця і цибулю – перші ознаки цивілізації

Кожен шумерський місто представляв собою незалежну державу – «ном» – з вождем і богом-покровителем. У такому місті, прототипі давньогрецьких полісів, могло проживати до 50-60 тисяч осіб. Проте своєрідний центр все ж таки був – це ном Ніппур, в якому знаходилося святилище Енліля, головного божества шумерського пантеону, однієї з найдавніших релігій світу.

Розкопки шумерського міста Ніппур

Що стосується соціального ладу шумерів, жителі кожного нома могли належати до однієї з чотирьох страт: знати (храмові жерці, старійшини), ремісники-торговці, землероби-общинники і воїни. Були також раби – боржники, які віддали себе у повне розпорядження кредитора, і військовополонені, що знаходяться в самому низу сходів ієрархії.

Шумери використовували рабську працю

На сьогоднішній день історія загадкової цивілізації шумерів обросла величезною кількістю домислів, однак достеменно відомо, що цей народ володів знаннями про геліоцентричної системи світу, знав про колі зодіаку, володів шістдесяткова системою числення (його відгомони дійшли до нас в циферблаті годинника і поділ року на сезони і місяці) і вів історичну хроніку.

Таємниці перших цивілізацій – шумери В XXIV столітті до н. е. шумерська цивілізація була завойована і поглинена Вавилонським царством.

Стародавні цивілізації: таємниці і гіпотези

Атлантида

Пошуки Атлантиди тривають

Про Атлантиду, цивілізації, згаданої у «діалогах» Платона, ми знаємо тільки те, що вона існувала близько 9 тисяч років тому розташовувалася на островах поруч з Гібралтарською протокою і пішла на дно океану внаслідок потужного землетрусу. Більшість сучасних учених сходиться на думці, що Атлантида – не більше ніж вигадка давньогрецького філософа, однак багато дослідників все ще не залишають надії знайти підтвердження її існування.

Лемурия (Го)

У лемурийской гіпотези багато прихильників...

В епосі жителів Тибету, Індії і Полінезії можна знайти згадки про древній цивілізації, іменованої Лемурия. Згідно легендам, близько 80 тисяч років тому води Індійського океану омивали материк, населений змієголових протолюдьми.

...які вважають загублену Лемурию першою цивілізацією

У середині ХІХ століття вчені припустили, що острів Мадагаскар може бути частиною затонулого континенту. Більш пізні дослідження показали, що близько 60 мільйонів років тому Мадагаскар був частиною півострова Індостан – можливо, ніякої загадки немає, і горезвісна Лемурия – частина Индостанской плити, раніше відокремленою від Азіатського континенту.

Гіперборея

Міфічна гіперборея

Ще один загадковий північний материк, жителям якого приписують створення найдавнішої слов’янської цивілізації. Вказівка на Гиперборею дуже часто зустрічається у давньогрецькій міфології, але все-таки переважна більшість дослідників схиляються до псевдоисторическому характеру цієї локації.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: