У цієї породи кілька назв. Її іменують туркменський алабай, ще її звуть середньоазіатської вівчаркою, туркменським вовкодавом або ж просто азіатом. Фахівці вважають, що це найстаріша собака на планеті, яка дійшла до сучасного світу практично в незмінному вигляді. Собаківники по-різному оцінюють і вік цієї породи. Він варіюється від трьох до шести тисяч років.

Як і всі найдавніше, про алабае складено чимало легенд. Приміром, одна з найстаріших і найпоширеніших свідчить, що родоначальником середньоазіатської вівчарки було якесь міфічне істота — туркменських звір сыртлон. Він одночасно схожий на гігантську собаку і на гієну. Міфічний звір був підступним, злопам’ятним, до того ж розумним і хитрим. Він приводив в справжній жах всіх пастухів, оскільки нападав на стада. Під час гону сыртлоны з легкістю забирали у людей кращих пастушачих собак. Тому в степах почали з’являтися їх нащадки. Вони представляли з себе величезних собак, які володіли могутнім складанням алабая і вдачею сыртлона.

Представники середньоазіатської вівчарки недовірливі до незнайомим людям. Вони віддані і вірні тільки своєму господареві. Така собака піде за годувальником хоч на край світу і, при необхідності, віддасть за нього життя. При цьому, алабай ніколи не скаржиться на біль, ніколи від нього не можна побачити стогону чи вереску. Собака-однолюб, до останнього подиху вірна своєму господареві, буде з гордістю охороняти все, що його оточує: будинок, родичів і, головне, дітей.

Щеня алабая

Спочатку і по сьогоднішній день алабай – пастушо-охоронна собака. Вона потужна, волелюбна і самостійна. Іншими словами, не раб і не слуга людини. Пес ніколи не відведе погляду, якщо на нього хтось подивиться. Середньоазіатську вівчарку неможливо змусити виконати волю господаря. Вона буде тільки або ворогом, або іншому. «За подачку» алабай служити не буде, але от з величезним задоволенням і з гідністю прийме чесно зароблену винагороду. Дуже гордий звір буде дивитися на людину з мудрістю в очах, і прощати йому пиху і метушливість.

Алабаї зазвичай великого розміру, мають атлетичну статуру. У них при народженні на генетичному рівні закладено інстинктивні якість охороняти свого господаря. І злостивість середньоазіатські вівчарки виявляють виключно на своїй території. При цьому, вони завжди впевнені в собі.

Тисячолітня вибракування боягузливих і ледачих собак, які злісно ставляться до людини, призвела до того, що алабаї стали злісними і недовірливі при охороні стада. До отарі вони не допустять ближче відстані, межі якого самі собі визначать. Поза цієї зони вівчарки не проявлять жодної злості до людей, які навіть будуть представляти для її підопічних небезпека.

Виховання цуценят алабая І щоб виробити всі ці якості, допоміг багатовікової жорсткий природний відбір. Пустельний спекотний клімат, убога їжа і нестача води, до того ж постійне відторгнення хижаків справили вплив не тільки на характер собаки, але і на її зовнішній вигляд. Надали чотириногому безстрашність і силу. Алабай навчився з економією ставитися до своєї сили, а при сутичках з дикими звірами він відточив свою бойову майстерність. Адже щоб відстоять свою отару, пес спочатку повинен вміти захистити самого себе.

При цьому, дуже важливо, щоб алабай хапав противника за область шиї і голови, і не при яких умовах не відпускала. І великим недоліком буде той факт, якщо собака вистачає противника за холку або далі. Пес повинен мати широку і масивну голову в черепній частині, яка перейде в коротку й сильну шию.

Лоб у алабая повинен бути пласким або ледь округлим, а морда – тупий, глибокої і широкої в основі, при цьому, майже не звужується до великої мочки носа. Товсті м’ясисті губи повинні повністю закривати широку і масивну нижню щелепу. Мочка носа у собаки, як правило, чорна, але при світлому забарвленні вона може бути освітлена.

До речі, ніякі перераховані якості у алабая неможливі без міцних кінцівок, сильної попереку і широкої грудей, а так само хорошою дихальної системи. Тому необхідно доглядати за твариною. Прибулі пальці у собаки потрібно видаляти з великих і овальних лап. А хвіст, який високо посаджений і товстий в основі, потрібно лікувати. Втім, дозволяється і не обрізати хвости. Що стосується розмірів туркменських алабаїв, то пес повинен бути близько 65 сантиметрів і вище, суки – близько 60 сантиметрів. Допускається забарвлення у середньоазіатських вівчарок найрізноманітніший: від чорного і білого до черноподпалого, але це при правильному малюнку підпалин. Припустимо палевий, рудий, сірий, тигровий, плямистий, рябий, а так само триколірний.

Алабай-рекордсмен

У десятці найбільших собак середньоазіатські вівчарки займають почесне восьме місце. І найбільшим із зареєстрованих представників породи є пес по кличці Бульдозер. Пес живе разом зі своїм господарем по імені Олександр Худяков на Ставропіллі.

Бульдозер - найбільший алабай у світі

До речі, таку дивну для собаки кличку власник Бульдозера вибрав ще тоді, коли пес був цуценям. На очах Олександра Худякова алабай бігав по снігу і проминал його. А вже будучи дорослим, ця середньоазіатська вівчарка стала першокласним виробником. Майже завжди від Бульдозера народжувалися досить великі цуценята з міцною статурою. Зараз же самий великий алабай у світі має вагу понад 125 кілограмів. Дев’ятирічний пес досягає у висоту два метри, коли стоїть на задніх лапах. При цьому Бульдозер веде досить активний спосіб життя і бере участь у вихованні хазяйських дітей – малюків, і не тільки Олександра, але і його друзів, він із задоволенням катається на своїй спині.

Взагалі, що стосується самого собаковода, то Олександр звик возитися з псами з дитинства. І ніколи про кар’єру професійного заводчика не думав. Він закінчив нафтовий інститут в Грозному і серйозно займався боротьбою. Після того, як змінив кілька спеціальностей, задумався про те, щоб розводити вовкодавів. До речі, тоді у нього вже були вихованці.

Своїх вихованців, в тому числі і Бульдозера, Олександр Худяков відчуває в тестових випробуваннях, іншими словами, в собачих боях. Це необхідно для того, щоб перевірити характер алабая. І якщо навіть пес ексцентричний, але не боєць за характером (що не стосується самого великого алабая у світі), то собаківник від нього позбавляється негайно.

Алабай Бульдозер Свій перший бій алабай Бульдозер виграв у три роки. Сьогодні у гіганта не перелічити титулів. Весь будинок Олександра обвішаний грамотами та нагородами. Бульдозер є чемпіоном Росії, Гордістю Росії, чемпіоном РКФ, 3 CACIB, 2 КЧК, неодноразовим переможцем міжнародних турнірів.

І таких результатів собака змогла досягти завдяки постійним тренуванням. Пес гуляє по шість годин на день, проходить десятки кілометрів. При цьому, спеціального меню в Бульдозера немає. 10 літрів каші і 1 кілограм м’яса на день – ось раціон рекордсмена.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: