Як розігрується фантазія людини при словосполученні «найбільший вир»? Найчастіше представляється величезна водяна воронка, яка супроводжується морським смерчем. І вся ця обертається товща води затягує в себе човни та яхти, приносить смерть і руйнування. Такий опис тільки підживлюють художні книги. Однак, масштабність і небезпека цього природного явища явно перебільшена.

Що таке вирій?

Невеликі вири в струмку або річці спостерігали, мабуть, все. І з’являються вони, як правило, там, де берег з’єднується з руслом і потоком. Зіткнувшись, повертається проти течії тому. Вода починає закручуватися, при цьому швидкість руху залежить від швидкості і сили течії. І якщо обертання відбувається в невеликому просторі, то вода ухиляється до зовнішнього краю виру, тим самим створюючи поглиблення в центрі.

Освіта вирів у природі

Великі вири з’являються приблизно таким же чином. Тільки стикаються не протягом берег, а течії в різних напрямках. Таке часто виникає у вузьких протоках між островами або ділянками суші після дій приливно-відливних течій.

Щоб наочніше уявити цю картину, потрібно побачити довгий і вузький затоку, який під час припливу надходить маса води. Після піку припливу починається відлив, проте вся вода повернутися на місце не встигає. При цьому відливної протягом стикається з ще одним приливним.

Великі вири часів Гомера

Один з відомих вирів можна спостерігати в Мессинском протоці. Втім, це скоріше система з двох вирів, «Харибда» і «Сцилла». Про них було відомо ще за часів Гомера, причина поява все так само – зіткнення приливно-відливних течій один з одним, а так само з берегами.

Вузький Мессинську протоку знаходиться між берегом Сицилії і материків. Його ширина 3,5 кілометра, швидкість протягом – до 10 кілометрів на годину.

Легендарні вири Харібда і Сцилла, описані Гомером як чудовиська

Унікальне природне явище Гомер описав як двох чудовиськ, з якими зіткнувся Одіссей і його команда. Причому описано це було так барвисто, що ще протягом багатьох століть мореплавці боялися міфу про Сцилле і Харибди. І справа Гомера підживлювали пізніше письменники і поети. Давньоримський Вергілій Марон писав про реальність існування двох чудовиськ. З його слів випливало: «Краще витратити дні, щоб обігнути прокляте місце і не побачити в похмурій печері грізну Сциллу і її псів, від виття яких руйнуються скелі». Однак, у той час реалістично описати труднощі пересування по Мессинскому поливу все ж були. Помпилий Крейди говорив, що сицилійської протоку тісний, сильна течія в ньому подається поперемінно в різні боки, що створює певну небезпеку.

Втім, океанічні вири, які вражають уяву під час шторму, зовсім не загрожують негайної загибеллю океанського лайнеру.

Найбільші вири в світі

Ті-Аумити – це назва вузької протоки, що розділяє новозеландські острови Південний і д’юрвіль. Там спостерігається навіть не один вир, а ціла система дуже швидких і небезпечних підводних течій. Припливи і відливи тут утворюють стрімкі (до 4 м в секунду) і мінливі потоки, настільки потужні, що здатні глушити рибу. В результаті можна спостерігати відразу кілька важкопрохідних вирів. Крім того, тут спостерігаються підводні ями глибиною до 100 м, які формують небезпечні вертикальні течії. Судам рекомендується проходити даний протоку тільки поодинці і в спокійний час з-за ризику зіткнень.

Вир Ті-Аумити

Узина Скукумчак знаходиться в Британській Колумбії (Канада). Тут, в Національному парку, де відпочивають безліч туристів і місцевих жителів, у вузькому протоці Скукумчак можна спостерігати невеликі за розмірами, але високошвидкісні вири. Просто входити у воду під час припливу тут досить небезпечно. Адже вода спрямовується в протоку зі швидкістю 30 км/ч. Пороги, які утворюються із-за складного рельєфу дна і різниці в два метри між берегами, вважаються одними з найскладніших у світі. Туристи можуть спостерігати видовище з оглядових майданчиків.

Старий Соу – найбільший вир у західному півкулі. Він утворюється в протоці між островами Истпорт (США) і Дір Острови (Канада). Слово «Соу» – звуконаслідування зливу води. Цей великий вир утворюється з-за специфічного рельєфу морського дна і регулярних припливів. Завихрення бувають діаметром до 75 метрів, а швидкість води не надто велика.

Вир Старий Соу

Вир не представляє для судів ніякої небезпеки. Але вітрильники і човни обходять його стороною. Цікаво, що Старий Соу оточений кількома маленькими воронками, які називають тут «поросятами».

Великий Вихор – це воістину величне явище. Неподалік від берегів Сомалі щорічно закручивающееся протягом утворює вир, настільки величезний, що він впливає на клімат і формує мусони приносять вологу на азіатське узбережжя Індійського океану. Великий вихор формується за пару місяців до початку літнього сезону, і йому передує просто легка брижі на воді.

Величезний вир Великий вихор

Спостереження з супутників показали, що під дією вітрів на поверхні океану з цієї брижів виникає гігантська воронка. Місце появи Вихору та його переміщення по океану передбачити неможливо. Величезні водяні маси, закручуючись, утворюють по периметру ряд вирів поменше, які задають напрямок руху найбільшому Вихору.

Наруто – це не тільки юний ніндзя з відомого аніме, але і один з найбільших у світі вирів біля узбережжя Японії. Його можна спостерігати між островами Авадзи і Сікоку. Природа цього виру виключно приливно-відливна. У вузькому протоці де швидкість течії може досягати 15 метрів в секунду, приливна і відливна хвилі зустрічаються, утворюючи потужну турбулентність. Це третій по швидкості вир у світі утворює завихрення діаметром до 20 метрів. Він вважається небезпечним для судноводіння. Але туристи можуть помилуватися на нього з підвісного моста або з човнів з прозорим дном, які на безпечній відстані ходять по протоці.

Величезний вир Наруто в Японії

Біля берегів Амазонії з супутників нещодавно виявлені дві величезні воронки Гайана і Сурінам: діаметр більшої 400 км. Вчені припускають, що ці два виру, як і Великий Вихор, в деякій мірі формують місцевий клімат. Вони з’являються на місці зіткнення холодної течії з півдня, з боку Бразилії, теплої течії від екватора і випливає зі своєї дельти Амазонки. Швидкість водного потоку близько 1 метра в секунду. Цікаво, що суринамские вири спостерігаються круглий рік, на відміну від інших океанічних завихрень, які мають сезонний характер. Вчені вважають, що ці вири формують ще якісь поки невивчені глибоководні сили.

Найвідоміший у світі вир

Вир Мальстрем знаходиться в Норвегії біля берегів Лофотенських островів. У тому місці, де на сильний потік Гольфстріму, який виривається з-за Лофотенскою стіни, наскочують потужні приливні течії.

Коли починається приплив, товща води спрямовується до островів, проте на шляху у неї з’являються скелі, зокрема підводні. Після вода потрапляє у вузенькі протоки між островами і вузькі і довгі затоки островів. Тоді течії починають вести себе непередбачувано, що сильно ускладнює шлях кораблям.

Вир Сальстраумен(Saltstraumen) Один з найбільших вирів в світі утворюється, коли приливна хвиля вривається в Шерстад-фіорд. І, до речі, саме сильне протягом утворюється при повній і молодий Місяці. У цей час за кілька годин через 150-ти метровий прохід завширшки зі швидкістю 23 вузла (44 кілометри на годину) у фіорд вривається 370 мільйонів кубічних метрів морської води. З’являється гігантська воронка до 15-ти метрів в діаметрі. Все повторюється в відлив у зворотному напрямку.

Самий величезний вир Сальстраумен

Місцеві газети щодня публікують дані про силу Сальстраумене, щоб рибалки і прості туристи були напоготові. До речі, побачити найбільший вир у світі можна з мосту над Сальстрауменом, який був побудований в 1979 році.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: