Хто не любить їсти раків? Швидше за все, рідкісний людина в світі не любить м’ясо цих членистоногих, адже воно не тільки дуже смачна, але ще й корисне. Але всі звикли, що звичайний рак не виростає більше 5-10 сантиметрів. Але все-таки де-не-де на світі зустрічаються такі екземпляри, які навіть в сумку не помістяться.

Тасманійські раки — величезні і прісноводні

У річках Тасманії можна зустріти найбільших прісноводних раків у світі. Вони носять назву Astacopsis gouldi. Ще в недалекому минулому ці раки могли вирости до 80 сантиметрів в довжину і більше, важили вони як мінімум п’ять кілограмів. Зараз же тасманійські раки в середньому мають не більше 40-60 сантиметрів в довжину і вагу всього 3-4 кілограми. А все тому, що до гігантських розмірів ці особини дожити просто не встигають, їх виловлюють.

Мешкають ці раки в північній частині Тасманії. І до своєї оселі вони дуже вибагливі. Членистоногі люблять обгрунтовуватися в тінистих спокійних струмках і річках, де дуже чиста і насичена киснем вода з температурою повітря не нижче 18 градусів за Цельсієм. Водойми, в яких живуть раки, як правило, течуть на північ і впадають в Бассов пролив, знаходяться річки на висоті до 400 метрів над рівнем моря. Раків розрізняють по кольору, який залежить від місця його проживання. Так, колір може змінюватися від зеленувато-синього до коричневого. Втім, зустрічаються і особини незвичного кольору, наприклад, синього.

Самі великі прісноводні раки - тасманійські

Що їдять самі великі раки? Харчуються великі раки в світі усім, що зустрічається у водоймах. Це розклад листя і деревина, риба, а так само водні безхребетні. Обходять стороною членистоногі качкодзьоба, великих риб і водяних щурів. Всі вони є природними ворогами тасманійського раку.

Astacopsis gouldi є довгожителями. Вік тасманійського раку може досягати 40 років. До того ж у цих особин дуже тривалий відтворювальної процес. У чоловічих особин репродуктивний вік настає приблизно в 9 років, у жіночих і того пізніше – в 14 років. До речі, раки чоловічої статі, як правило, заводять собі «гареми» з декількох самок. Ну а розведення потомства буває тільки один раз в два роки. Самки на свої черевні ніжки відкладають яйця восени. А молодь, довжина яких не перевищує 6 міліметрів, вилуплюється тільки наступного літа.

Не дивний той факт, що найбільш великі раки у світі знаходяться на межі зникнення. Сталося це з-за активної сільськогосподарської діяльності людини (в результаті якого швидко знижується якість води в річках і раки втрачають із-за цього частина місць проживання) і надмірного вилову риби з річок. До речі, цей вид раків вже визнали рідкісним і в Австралії навіть видали закон, який забороняє вилов Astacopsis gouldi без спеціального дозволу. Ну а порушників чекає покарання рублем. Штраф сягає 10 тисяч доларів. До речі, назва виду раків дали в честь натураліста з Австралії на ім’я Джон Гульд.

Великий живий рак

Парастацидовые раки — найбільші раки Південного півкулі Ще один найбільших вид раків зустрічається в південній півкулі планети. У тій же Тасманії, а так само в Австралії, на Мадагаскарі, Новій Гвінеї і Фіджі живуть так звані парастацидовые раки, вони сильно відрізняються від своїх родичів габаритами. Виявили монстра в Папуа-Новій Гвінеї. Найчастіше можна натрапити на представників роду Cherax. Довжина їх може досягати 30 сантиметрів, вага-2 кілограмів. Примітно, що такі раки видні звідусіль – вони пофарбовані виключно в яскраві кольори. Втім, колір може варіюватися залежно від місця проживання. Статева зрілість раку настає досить рано, у віці 6-9 місяців. Потужними клешнями ці членистоногі виривають собі величезні нори, проте, досить часто воліють обживати вже готові притулку – це порожнини під каменями й корчами (цей вид фахівці називають «мало копающими»).

Найбільші раки південної півкулі - парастацидовые

Живе цей вид раку, на відміну від попереднього рекордсмена, всього п’ять років, або того менше. Смерть наздоганяє особина, якщо температура води досягає критичних позначок: нижче 10 градусів за Цельсієм і вище 36 градусів. А ось до якості води ці раки невибагливі. Вони можуть виживати навіть при дуже низькому вмісті кисню і відносно високому вмісті нітратів. Та найнебезпечнішим для парастацидовых раків є вміст міді у воді, нехай навіть воно й нікчемне. Харчуються членистоногі, як правило, детритом, однак можуть їсти і рослинну їжу, а так само живих і мертвих дрібних тварин. Можуть зловити, при нагоді, і дрібну рибу. При цьому, парастацидовые раки відмінно живуть у неволі. Тому раків Cherax не рідко можна зустріти в акваріумах. Кажуть, що членистоногі можуть цілодобово подорожувати

по акваріуму і вивчати його. Раки досить миролюбні і можуть ужитися майже з усіма рибами, крім агресивних. Фахівці рекомендують для них організовувати укриття у вигляді каменів, корчів або кераміки.

Самий великий краб у світі

Для порівняння, можна оцінити розміри самого великого краба в світі. Ним визнаний краб-павук. Він, до речі, є родичем раку, принаймні, входить до типу членистоногих і підтип ракоподібних.

Свою назву краб-гігант Macrocheira kaempferi отримав не випадково. Перший біолог, який опублікував опис істоти, німецький дослідник і натураліст, носив ім’я Енгельберт Кампфер. Сталося це в 1727 році. І з тих пір західні вчені знайомі з цим гігантським крабом. Ну а назва краб-павук членистоногий отримав завдяки дивовижною схожістю з однойменною комах.

Самий великий краб в світі Краб-павук носить панцир до півтора метрів в окружності. Довгі кінцівки членистоногого в розправленому вигляді досягають чотирьох метрів. До речі, самі великі клешні зустрічаються у самців – вони виростають до 40 сантиметрів. Дорослий краб важить близько 20 кілограмів, що істотно більше ваги самого великого раку в світі. Краб на таких величезних ходулях зустрічається в Японському морі, біля островів Кюсю і Хонсю. І живе на глибині більше 400 метрів.

Статевозрілості краб-павук сягає до 10 років. Ну а до цього часу живе на невеликих глибинах і, найчастіше, стає здобиччю хижаків. Нерідко гігантський японський краб представляє інтерес для браконьєрів і стає промисловим об’єктом. Саме тому чисельність диво-створінь скорочується з кожним роком.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: