Росію омиває 13 морів, а якщо точніше, то 12 морів і одне море-озеро – Каспійське. Важко навіть уявити, але морська акваторія країни – це 7 мільйонів квадратних кілометрів. Цифра неймовірна. Серед російських морів є глибокі і дрібні, холодні і теплі. А яке найбільше море в Росії. Виявляється, Берингове море. Це саме північне серед всіх далекосхідних морів. Воно знаходиться між двома материками Америкою і Євразією.

І по розмірах, і по глибині Берингове море лідер серед всіх російських морів. Його площа дорівнює 2315 тисяч квадратних кілометрів. У водоймі майже 4 тисячі кубічних кілометрів води. При цьому, середня глибина Берингової моря 1640 метрів, максимум – 4151 метр. Вчені відзначають, що у водах цього моря досить рідко можна зустріти острова.

Таємниці Берингової моря

Назва Берингове моря питань не викликає. Воно було названо на честь знаменитого російського мореплавця, вихідця з Данії, Вітуса Беринга. Йому веліли знайти протоку, що розділяє Америку та Азію. Втім, із завданням свого сюзерена він не впорався. Дослідження вод проводилося в 1725-1743 роках. Тим не менш, протоку, що розділяє материки, тепер носить його ім’я. Як і самого північного моря Великого океану (так у давнину називали Тихий океан). Офіційно ж протоку відкрили Гвіздець-Федоров-Мошков. Ну а першим мореплавцем, який підійшов до берегів Північної Америки, командував А. Чириков.

На російських картах 18-го століття Берингове море називається Бобровим або Камчатським. Вперше ім’я Берінга моря дали в останній чверті 18-го століття, але тільки в наступному столітті назва введено в широкий ужиток.

Захід на Беринговому морі

На північному сході і півночі шельфової зони Берингової моря знайдено кілька нафтових родовищ. Цікаво, що майже половина площі моря – це як раз шельфи. На дні Берингової моря виявлено глибоководна западина, а три глибоководні улоговини поділяють хребти Ширшова та Бауерс.

Порізане

У Берингової моря сильно порізана берегова лінія. Багато заток, бухт, мисів, півостровів і проток. Завдяки величезній кількості останній море з’єднується з Тихим океаном. До речі, глибина проток теж значна. У деяких всього кілометр або два, у частині, приміром, Камчатського протоки, до 4,5 кілометрів.

На березі самого великого моря в Росії особливо не розгуляєшся. В основному, там високі і круті схили, але на сході і заході є невелика зона низинній тундри. Береги й острови більше схожі на «пташині базари».

Цікаво, що саме море знаходиться в трьох кліматичних поясах. Основна частина водойми розташувалася в субарктичному кліматі. На півночі – арктична та частково континентальний, а на півдні – помірні широти. У сезон холодів на Беринговому морі дмуть холодні північні вітри, причому, швидкість поривів може іноді збивати з ніг. При цьому, стовпчики термометрів можуть опускатися до мінус 20 градусів за Цельсієм, але коливання градусника відзначаються при наближенні до берегів Аляски. Холодає до мінус 48 градусів. До речі, з жовтня по травень, іноді по червень, північна частина Берингової моря покрита льодом.

Бухта Провидіння

Погодні умови серйозно ускладнюють шторми. Особливо потужні спостерігаються в західній зоні моря. Штормові вітри дмуть зі швидкістю до 40 метрів в секунду. Взимку шторм може тривати до 20 діб. Хвилі можуть підніматися на висоту до 10 метрів, а судна, при цьому, починають леденеть.

Навесні ситуацію ускладнюють тропічні циклони, але вони характерні для південної частини моря. Тайфун приносить з собою потужні урагани і шторми. Влітку ж скрізь переважає похмура і прохолодна погода. До речі, саме в цей час року в море надходить найбільша частина річкових вод. Це відразу видно по прибережній зоні. Свої води в Берингове море несуть Юкон, Кускоквим і Анадир (найбільша впадає в море річка).

Важливе, красиве, але небезпечне

Берингове море – це важливий шлях морського транспорту. Водойма з’єднує Далекосхідний і Північний морські шляхи. Тому по водній гладі перевозять різні товари для сходу материка. Головні порти знаходяться в Росії (Провидіння) і в США (Ном). До того ж, в Беринговому морі відмінно розвинене рибне господарства. Тут водяться лососеві, минтай, тріска, оселедець і камбала. Буває, що полюють на морського звіра (морський котик, тюлень) і навіть на китів, але вкрай рідко.

Безкрайні морські простори

До речі, ім’я першого російського людини, відкрила еру промислового освоєння моря в Росії і в світі вже забуто. А адже саме він повів шитики в досить небезпечні води до Алясці і Алеутским островів(це невеликі суденця, які китовим вусом і шиті лозою, причому без єдиного цвяха). І навіть на такому крихкому і в негоду з моря приносили багатий улов.