Кожного рано чи пізно мучить питання, а яке ж найбільше число. На питання дитини можна відповісти мільйон.

А що далі? Трильйон. А ще далі? Насправді, відповідь на запитання: які ж самі великі числа простий. До найбільшому числу просто варто додати одиницю, як воно вже не буде найбільшим. Цю Процедуру можна продовжувати до нескінченності.

А якщо ж задатися питанням: яке найбільше число існує, і яке у нього власна назва? Ось на це питання можна відповісти. Насправді зараз є дві системи найменування чисел – англійська й американська.

Число Пі - одне з самих таємничих

Американська – досить проста. Назви великих чисел будуються наступним чином: спочатку йде латинське порядкове числівник, а потім додається суфікс «ілліон». Виняток – мільйон, що означає тисяча. Далі виходять числа: трильйон, квадрильйон, квинтиллион, секстиллион, септілліон, октиллион, нониллион і дециллион. Таку систему використовують у США, Канаді, Росії і Франції.

Англійська система більш поширена у світі. Її використовують в Іспанії та Великобританії, а так само в ряді інших країн. Тут назви будуються так: до латинського числительному додають суфікс «ілліон», до наступного числа (більше 1000 разів) вже додають суфікс «иллиард». Тобто після трильйона йде триллиард, після квадрильйон, квадриллиард і так далі. Виходить, що з англійської та американської систем одні й ті ж великі числа називаються по-різному.

В російську мову з англійської системи прийшов лише мільярд (10 9), який американці називають биллионом. Іноді у Росії вживають слово триллиард, тобто 1000 трильйонів або квадрильйон.

Нас оточують мільйони чисел

Крім чисел, які записані за допомогою англійської чи американської систем, відомі так звані позасистемні числа. Тобто ті, у яких є свої власні назви, у них немає латинських префіксів. Їх кілька, повернемося до них трохи пізніше.

А поки розглянемо запис латинськими числівниками. Виявляється, ними можна записувати числа не до нескінченності. Одиниця – це 10 0 , десять — 10 1, і так далі, мільярд — 10 9, трильйон — 10 12, квадрильйон — 10 15, квинтиллион — 10 18, секстиллион — 10 21, септілліон — 10 24, октиллион — 10 27, нониллион — 10 30, дециллион — 10 33. А що ж далі? Насправді можна з допомогою приставок і далі народжувати числа-монстри: андециллион, дуодециллион, тредециллион і так далі. Але нам потрібні власні назви чисел, а тут тільки складені назви. Тому за цією системою власних імен може бути ще тільки три вигинтиллион — 10 63, центиллион — 10 303, миллеиллион — 10 3003.

Число гугол

Тому, за цією системою числа з власними, а не складовим назвою більше 10 3003 отримати неможливо. Однак числа більше миллеиллиона є і відомі – це позасистемні числа.

Саме маленьке таке число носить назву міріада. Воно навіть є у словнику Даля. Означає воно сотню сотень, тобто 10 тисяч. Слово, правда, не використовується за призначенням. Воно вживається як не певне число, а незліченна кількість чого-небудь.

Далі йде гугол. Це десять у сотому ступені. Одиниця зі ста нулями. Про гуголе вперше написали в 1938 році. Американський математик Едвард Каснер сказав, що назвати велику кількість таким чином запропонував його племінник. А популярним ця назва стала після того, як у честь нього назвали пошукову систему «Google». Далі зустрічається число асанкхейя. Це 10 140. Загальноприйнято, що цього числа дорівнює кількість космічних циклів, які необхідні для набуття нірвани. Слідом йде число гуголплекс. Його придумав той же Каснер з племінником. Воно означає 10 10100. Або одиниця з гуголом нулів.