Винахід кулемета повністю змінило військову індустрію. На рубежі XIX і XX століть європейські пацифісти не раз виступали з вимогою повної заборони на використання нової зброї, який давав незаперечна перевага в ході битви. Деякі моделі кулеметів досі використовуються в армійському арсеналі по всьому світу, зарекомендувавши себе як еталон.

Кулемет, як і раніше вважається одним з найбільш потужних вогнепалів

Самий крупнокаліберний кулемет

По-справжньому вдалих моделей великокаліберних кулеметів за всю історію було створено небагато. Одним з них є КПВТ – крупнокаліберний кулемет Володимирового танковий з калібром 14,5 мм. Він визнаний самим крупнокаліберним серійним кулеметом. КПВТ видає до 600 куль на хвилину, пробиваючи 32-міліметрову броню з півкілометра.

Кулемет M134 в дії

Самий скорострільний одноствольний кулемет

У 1932 році на озброєння Радянської армії був прийнятий інноваційний одноствольний кулемет ШКАС (Шпитальный-Комарицкий авіаційний скорострільний). Модель з калібром 7,62 мм розроблялася спеціально для вітчизняних ВПС, причому його конструкція не була заснована на вже існуючих зразках, а створювалася «з нуля». Авіаційний кулемет був представлений в трьох варіаціях: турельный, хвостовий і синхронний. Турельная і хвостова моделі могли стріляти зі швидкістю до 1800 патронів в хвилину, синхронний модель – до 1650 патронів.

ШКАС розроблявся для радянської авіації

П’ять років потому Шпитальный і Комарицкий представили модифікацію УльтраШкас, показники скорострільності якої досягали 3000 пострілів в хвилину, проте із-за низької надійності моделі після Радянсько-Фінської війни вона була знята з виробництва.

Самий скорострільний ручний кулемет

В 1963 році американський конструктор Юджин Стонер завершив розробку модульної системи стрілецької зброї Stoner 63. На основі його винаходу був створений ручний кулемет Stoner 63A Command, здатний вистрілювати до 1000 патронів в хвилину. Під час армійських випробувань модель показала високу вимогливість, тому не була прийнята на озброєння.

Ручний кулемет Stoner 63A

Відомий досвідчений зразок ручного кулемета, перевищив показники Stoner 63A ще в 1941 році. Це досвідчений зразок MG 34/41, вдосконалена різновид німецького універсального кулемета MG 34, розробленого Луїсом Штагне за замовленням Вермахту. Темп вогню досягав показника 1200 пострілів за хвилину. Завод випустив всього 300 примірників модифікації, які вирушили на Східний фронт.

Раритетний німецький кулемет MG 34/41

Найкращий у світі кулемет

Звичайно, про однозначної оцінки не може бути і мови, адже у кожного досвідченого стрільця – свої переваги. Але більшість вітчизняних і зарубіжних фахівців сходиться на думці, що найкращим важким кулеметом по сукупності технічних характеристик є серійний крупнокаліберний кулемет «КОРД» (Крупнокаліберне Зброю Дегтяревцев).