8 вересня 1941 року розпочалася блокада Ленінграда, яка тривала довгі 872 дні. Серед учасників тих подій, яким довелося пережити всі жахи війни, голод, холод, втрату близьких і рідних, в тому числі і зірки кіно, театру, музики і т. д.

Блокада - страшний час в житті багатьох людей

Яніна Жеймо

Знаменита радянська Попелюшка прожила цілий рік в блокадному місті. Незважаючи на невеликий зріст і крихкість фігури, актрису зарахували у винищувальний батальйон. Також як і всі ленінградці вдень вона поспішала на роботу, а по ночах йшла чергувати на дахи будинків, гасити запальні бомби.

Янино Жеймо у фільмі «Пісня про щастя» (1934)

Яніна Жеймо в найстрашніші дні залишалася в місті, знімалася, виступала перед бійцями з концертами, отримувала свої 125 грамів хліба, тому через роки говорила: «Гітлер зробив одну добру справу — я схудла».

Сергій Філіппов

Переглядаючи військові фото тих років, можна побачити худого виснаженого чоловіка з маленьким шматочком хліба. Це житель блокадного Ленінграда, який так схожий на Сергія Філіппова. Складно сказати він це чи ні, адже жодних даних про це не збереглося. Всіх працівників Театру комедії, в якому працював актор у 1941 році, повинні були евакуювати в Душанбе.

Виснажений чоловік разюче схожий на актора

Філіппов міг залишитися в місті, але міг і виїхати. Ми не беремося стверджувати, що на цих двох фото зображений один чоловік, але вражає схожість безсумнівно.

Леонід і Віктор Харитоновы

Після появи на екранах «Солдата Івана Бровкіна» Леонід Харитонов став справжнім кумиром. На екрані він створив образ добродушного, скромного і чарівного, але недолугого хлопця, який полюбився буквально всім. Молодший брат, Віктор Харитонов, став актором і режисером, заснував театр «Експеримент». Але все це сталося після війни.

Страшні події 20 століття торкнулися і сім’ю Харитоновых. У 1941 майбутнім артистам Леоніду і Віктору було всього 11 і 4 роки. У блокадному Ленінграді, щоб вижити, дітям доводилося їсти навіть мило. За словами молодшого брата, саме з-за цього у Леоніда розвинулася виразка, яка мучила його все життя.

Леонід і Віктор Харитоновы пережили блокаду

У кінохроніці тих років є кадр з двома дуже худенькими дітьми, один з них читає книгу, а другий спить на східцях – це і є Льоня і Вітя.

Про блокаді на 23 хвилині відео

Лідія Федосєєва-Шукшина

Коли почалася блокада, майбутній актрисі не було і трьох років. Її сім’я на той момент жила в одній з пітерських комуналок, в якій тулилося понад 40 осіб. Тоді Лідія Федосєєва-Шукшина не любить згадувати.

Лідія Федосєєва-Шукшина жила в блокаду в комуналці

Як і всім, їй довелося пережити голод, розруху, з-за чого довелося швидко подорослішати. Після завершення облоги міста мама відвезла Ліду і її брата до бабусі на станцію Піно.

Аліса Фрейндліх

Ще одна актриса, яка на власному досвіді відчула весь жах війни і життя в блокадному місті – це Аліса Фрейндліх. У 1941 році вона тільки-тільки пішла в школу. На початку війни їх будинок, який знаходився в самому центрі Ленінграда, потрапив в зону інтенсивного обстрілу.

Аліса Фрейндліх з братом і бабусею Шарлоттою Фридриховной до війни

А взимку 41-го і зовсім був зруйнований. Щоб вижити, як згадує актриса, їм з мамою і бабусею доводилося варити столярний клей і заправляти його для смаку гірчицею, яку ощадлива бабуся зберегла з довоєнних часів

Галина Вишневська

Всі 900 днів блокади майбутня оперна співачка провела в Ленінграді. На той момент їй було 15 років. Вона жила разом з бабусею. Після розлучення батьків, саме вона взяла на себе виховання дівчинки. Під час блокади юна Галя втратила найдорожчу для нього людину – бабусю.

Галина Вишневська з бабусею

Після чого вона стала служити в частинах ППО міста, допомагаючи, чим могла, в тому числі і своїм співочим талантом.

Ілля Рєзнік

У 1941 рік, коли почалася війна, йому було всього три роки. Ілля Рєзнік жив у Ленінграді разом з бабусею і дідусем. Батько пішов на фронт, (у 1944 році він загинув), а мати зустріла іншого, вийшла вдруге заміж і народила трійню, від старшого сина відмовилася. Після того, як була прорвана блокада, сім’я евакуювалася в Свердловськ, а потім повернулася.

Ілля Рєзнік прожив зиму 1941-1942 рр. у Ленінграді

Ілля Глазунов

Народився майбутній художник у потомственою дворянській родині. Батько був історик, мама – в дівоцтві Флуг – правнучка відомого історика і статиста Костянтина Івановича Арсеньєва, вихователя Олександра II. Всі члени великої сім’ї Іллі Глазунова (тато, мама, бабуся, тітка, дядько) померли від голоду в блокадному Ленінграді.

Ілля Глазунов з мамою Ольгою Костянтинівною до війни

А маленького Іллю, якому тоді було 11 років, вдалося родичам в 1942 році вивезти з міста по «Дорозі життя».

Олена Образцова

Усі свої дитячі спогади оперна співачка пов’язує з блокадним Ленінградом. Коли почалася війна, їй було 2 роки. Незважаючи на юний вік, Олена Образцова запам’ятала на все життя всепоглинаюче почуття голоду і холоду, постійні повітряні тривоги, довгі черги за хлібом у 40-градусний мороз, истощавшие трупи, які звозили до лікарні.

Олені Зразковою в 1941 році було 4 роки

Навесні 1942 року їй вдалося евакуюватися по «Дорозі життя» у Вологодську область.

Йосип Бродський

Народився знаменитий поет і прозаїк в Ленінграді в 1940 році в інтелігентній єврейській родині. Коли йому виповнився рік, почалася війна і облога міста. Через юного віку він мало що пам’ятав про це. В пам’ять про блокаду залишилося фото маленького Йосипа на саночках. Саме на них мама його возила в булочну.

Йосип Бродський - дитина блокадного Ленінграда

Під час бомбардувань маленького Йосипа часто доводилося ховати в білизняний кошику і забирати в бомбосховище. У квітні 1942 року родина евакуювалася з міста.

Валентина Леонтьєва

У 1941 році їй виповнилося 17 років. Під час блокади тендітна Валя Леонтьєва разом зі своєю сестрою Люсею були в загоні ППО, допомагали гасити запальні бомби. Їх 60-річний батько, щоб отримувати додатковий пайок і прогодувати, таким чином, сім’ю став донором.

Всіма улюблена тітка Валя служила в загоні ППО

Одного разу по необережності він пошкодив руку, з-за чого почалося зараження крові, і невдовзі він помер у лікарні. У 1942 році Валентина разом з рідними евакуювалася з міста по «Дорозі життя».

Лариса Лужина

Початок війни майбутня актриса і її сім’я зустріли в Ленінграді. Тоді Лужиной було всього два роки. Блокаду пережили не всі: старша сестра, якій було 6 років, батько, який повернувся з фронту через поранення, померли від голоду, бабуся – від осколка снаряда.

Ларисі Лужиной в 1941 році було 2 роки

Тільки Ларисі і її мамі вдалося в 1942 році евакуюватися по «Дорозі життя» в Кемеровську область.

Кіра Крейліс-Петрова

Десятирічна Кіра Крейліс-Петрова пережила блокаду разом з сестрою і мамою. Батько в 1941 році пішов на фронт. Всі жахи того часу вона добре запам’ятала: постійний голод і неможливість зігрітися, трупи навколо і канібалізм.

Кірі Крейліс-Петроваой добре запам'ятала блокаду, в 1941 році їй було 10 років

Тим не менш, навіть тоді їй вдавалося жартувати і підтримувати оточуючих. Під час бомбардувань вона малювала собі вуса сажею і веселила ревуть від страху в бомбосховище дітей.

Клавдія Шульженко

Початок війни співачка зустріла на гастролях в Єревані. Клавдія Шульженко добровільно вступила до лав діючої армії і повернулася в місто, ставши солісткою фронтового джаз-оркестру Ленінградського військового округу.

Шульженко сотні разів виїжджала на передову Ленінградського фронту

Разом з чоловіком артистом Кораллі під час блокади вони дали понад 500 концертів. Своїми виступами ансамбль допомагав людям повірити в перемогу і не здатися в тяжкий час. Колектив проіснував до 1945 року і отримав безліч нагород.

Дмитро Шостакович

Влітку 1941 року Шостакович почав писати свою нову симфонію, яку згодом присвятив боротьбі з фашизмом. Коли почалася блокада, він був у місті і під звуки бомбардувань і здригання стін будинку продовжував працювати над своїм твором.

Шостакович служив у блокадному Ленінграді в загоні ППО

Разом з тим допомагав чергувати на дахах будинків і тушкувати запальні бомби. Підтвердження тому — фото композитора в пожежній касці, яке було поміщено на обкладинку британського часопису «Таймс». Редакція bestfacts.com.ua сподівається, що про подвиг ленінградців і захисників міста наступні покоління не забудуть.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: