Пройшло більше сорока років з прем’єри «Сімнадцяти миттєвостей весни», фільму, що став легендою відразу після випуску. Пропонуємо вам познайомитися з дивовижними фактами, що стали частиною історії створення цієї стрічки.

В'ячеслав Тихонов в ролі Штірліца

1. Ефект присутності

Багато глядачів задавалися питанням: чому «Сімнадцять миттєвостей весни» вийшов чорно-білим, адже в 1973 році кольорові фільми активно випускалися, хоч і телевізори з передачею кольору були далеко не у всіх. Тетяна Ліознова навмисно домагалася схожості з документальною стрічкою, тому у фільмі використано чимало матеріалів з військовими хроніками, які за замовчуванням не могли бути кольоровими. Якби відзняті знімальною командою фрагменти відрізнялися від атмосферою документальних, це позбавило б фільм ефекту присутності.

Тетяна Ліознова на знімальному майданчику

2. Без «Слави»

Коли Штірліц розкладає на столі сірники, насправді в кадрі з’являються руки художника Фелікса Ростоцького. Вся справа в тому, що на тильній стороні кисті В’ячеслава Тихонова красувалася велика чорнильна татуювання «СЛАВА» – привіт з молодості. Ясна річ, у Штірліца такий відмітини бути не могло, але жоден грим не міг її сховати. До речі, шифрування за професора Плейшнера теж писав Ростоцький. Ні, на руці у Євгена Євстигнєєва не було татуювання «ЖЕНЯ» – у всьому винен огидний почерк актора.

Євстигнєєв на знімальному майданчику

3. Під поглядом з Луб’янки

При створенні фільму особлива увага приділялася історичної достовірності, так що в якості консультантів були найняті справжні співробітники Луб’янки. На прохання Юрія Андропова, в той момент очолював КДБ, їх прізвища були вирізані з титрів.

Тихонов блискуче впорався з роллю

Після перегляду фінальної версії фільму консультанти знайшли в діях героїв фільму протиріччя з посадовою інструкцією НКВС, однак рішенням цензури було залишити спірні моменти, адже Штірліц повинен був стати кумиром радянських громадян.

4. Нестандартні вояки СС

У гонитві за історичною достовірністю куратори фільму виявили практично анекдотичную помилку. Переглядаючи відзняті епізоди з німецькою армією, хтось із консультантів зауважив, що всіх вояків СС з масовки грають актори з типово єврейською зовнішністю. Вибухнув скандал, і з Естонії в терміновому порядку прислали кілька десятків курсантів-прикордонників, як на підбір блакитнооких і білявих.

Солдатів СС у фільмі зіграли естонці

5. Зроблено в СРСР

Кожен наряд шився лише після схвалення консультанта по одязі – колишнього розвідника полковника Брауна, який знав специфіку німецької форми аж до найменших тонкощів. А ось німецький художник по костюмах із завданням не впорався і одяг статистів в абсолютно суперечить історичній достовірності форму. Тоді з СРСР надіслали 60 ящиків з формою від радянських кравців. Коли одягнена в неї масовка вийшла на знімальний майданчик, обімліли самі німці – навіть найприскіпливіший фахівець не знайшов би відмінностей від оригінальних костюмів есесівців.

Лановий зіграв обергруппенфюрера СС Карла Вольфа

6. Несподіваний кадр

Сцена зі Штірліцем і собакою – чистої води імпровізація. Коли Тихонов паркував «Мерседес» у дворику, гуляв неподалік з господарем пес прибіг і сів поруч з актором. Той не розгубився і почав працювати з дворнягою під прицілом камер: «Чий же ти, дурнику?». Пес сам підійшов і лагідно ткнувся носом у долоні. Сцена здалася режисерові дуже вдалою, і її включили в сценарій.

Пес відмінно виглядає в кадрі

7. Кіноперегляд для кубинського уряду

Кажуть, що Фідель Кастро був великим шанувальником цього серіалу. Як-то раз кілька днів поспіль на вечірні засідання уряду Куби не був ряд ключових чиновників. З’ясувалося, що міністри крадькома тікали зі служби немов школярі, щоб подивитися новий епізод «Миттєвостей». Будучи мудрим лідером, Фідель не став карати підлеглих, натомість влаштувавши для уряду колективний показ фільму, який посів 14 годин.

Фідель Кастро схвалив фільм

8. За що Тихонова мало не заарештували

Виявляється, В’ячеслава Тихонова могли заарештувати під час зйомок в НДР. Як-то раз актор чи то забув, чи то полінувався переодягнутися і відправився на знімальний майданчик у формі СС. Жителі Східного Берліна в обуренні трохи не здали Штірліца в поліцію, проте на шум прибігли члени знімальної групи і пояснили стривоженою громадськості ситуацію.

Образ розвідника вийшов точним

9. Як «Веселий Роджер» не дав Дурову виїхати за кордон

Зйомки сцени з вбивством гестапівця Клауса повинні були проходити в НДР, але виконавця ролі, Льва Дурова, відмовилися випускати за кордон. Йому потрібно було отримати згоду виїзної комісії, але на «іспиті» актор провалився: на прохання описати радянський прапор він почав розповідати про піратський «Веселий Роджер», а після запитання про столицях союзних республік перерахував міста, які не мали до них жодного стосунку. В результаті комісія відхилила запит Дурова з формулюванням «за погану поведінку», а Клаусу довелося помирати десь в лісах Підмосков’я.

Льву Дурову не сподобалися запитання виїзної комісії

10. 20 спокійних вечорів

За даними Держтелерадіо, прем’єру «Сімнадцяти миттєвостей весни» подивилися більше 200 мільйонів глядачів. Протягом дванадцяти вечорів вулиці міст СРСР різко порожніли, знижувалося споживання води, падав навіть рівень злочинності – всі люди були прикуті до екранів.

Фільм швидко став легендою

11. Незвичайний голос Кобзона

Коли Мікаел Таривердієв написав музичний супровід до фільму, перед Ліознової постало питання, кого вибрати виконавцем. Свої версії композицій запропонували Муслім Магомаєв, Валентина Толкунова і Валерій Ободзинський – режисер забракувала їх усіх. Хтось порадив Тетяні кандидатуру Йосипа Кобзона, але та різко відповіла: «Щоб Кобзона і близько у фільмі не було!». Співак образився, однак пізніше з’ясувалося, що Ліознова не збиралася образити його талант, просто фірмова «кобзоновская» манера виконання не підходила для стрічки. Тому в культових «Не думай про секунди звисока» та інших композиціях з фільму звучить так несхожий на звичний тембр Кобзона голос – співак запропонував з десяток варіантів в різному виконанні.

Йосип Кобзон виконав пісню дуже душевно

12. 100 білих сорочок для Штірліца

До речі про одяг: на зйомки в НДР Штірліцу довелося взяти сотню білих сорочок. Костюмера за кордон не покликали в цілях економії бюджету, а прати було нікому, тому кожен знімальний день Тихонов починав у новенькій сорочці.

Університетська клініка

13. Переконливий Мюллер

Проби на роль Мюллера завершилися після прослуховування Леоніда Бронєвого, який на той момент був відомий як актор театру і не мав ні найменшого поняття про тонкощі кіношної роботи: вигідних ракурсах, ефектних поворотах. Йому просто дали роль, з якою він у результаті блискуче впорався. Перед цим він пробувався на роль Гітлера, але, як зізнавався сам актор, «Я цього антихриста не подужав, сама моя натура була проти».

Леонід Бронєвой в образі Мюллера

Ліознова була в захваті від свого вибору, особливо захоплювало її вміння Броньового підкреслити нервовий характер начальника Гестапо – той час від часу якось дивно смикав шиєю. Потім виявилося, що нервовий тик Мюллера – зовсім не авторська знахідка актора; комірець його сорочки просто був занадто тісним і завдавав незручність. Ця непомітна деталь настільки вписалася в образ, що Мюллер все-таки став неврастеніком, хоча сорочку вільніше Броньовому все-таки видали.

Роль Штірліца стала для Тихонова однією з кращих

Редакція рекомендує вам познайомитися зі статтею про акторів-фронтовиків, які відстоювали свободу нашої країни з автоматом в руках.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: