Пройшло більше 70 років після закінчення війни, але події того часу не повинні бути забуті. У місті на Неві дбайливо зберігають пам’ять про страшні блокадних днями і героїчний подвиг ленінградців, зуміли зберегти одне з найпрекрасніших міст світу.

1. Квартира Тані Савичевої

Таня Савичева – ленінградська дівчинка, яка загинула в блокаду, але залишила після себе щоденник: у маленькій записній книжці вона записувала найважливіше — дати смерті рідних. Після війни ці записи фігурували на Нюрнберзькому процесі в матеріалах обвинувачення.

Будинок, в якому жила Таня Савичева

Цей щоденник, написаний дитячим почерком, не може залишити байдужим. На будинку, де колись жили Савичевы, встановлені меморіальні дошки на честь дівчинки названа планета, гірський перевал в Казахстані, Тані присвячена балада, а в її школі відкрито музей, названий її ім’ям.

Адресу. 2 лінія, д. 13

2. Блокадна підстанція на Фонтанці

Тягова підстанція №11 в блокаду забезпечувала електрикою трамваї, яким нерідко доводилося курсувати під бомбардуваннями, доставляючи людей у найнебезпечніші місця міста. На початку жовтня 1941 року транспорт встав – почалися серйозні перебої з електрикою.

У цього непримітного будинку героїчне минуле

Енергії ледь вистачало на лікарні, хлібозаводи та підприємства, що виконували військові замовлення. Тому відновлення роботи навесні 1942 року, яка забезпечувала напругою, в тому числі, і трамвайну мережу, стало знаменною подією в нелегкому житті міста.

Адреса: набережній Фонтанки, д. 3

3. Пам’ятник Ленінградської ополонці на набережній Фонтанки

Під час блокади проблемою було не тільки відсутність їжі, але і води. Регулярні артобстріли і сильні морози пошкодили мережі водоканалу, і воду жителі міста носили з ополонок, виконаних під льоду.

У блокаду воду доводилося брати з ополонки

Гранітна плита на набережній Фонтанки і всім відомі фото воєнних років нагадують про цих важких випробуваннях.

Адреса: набережній Фонтанки, біля будинку 21

4. Рупор на Невському проспекті

Відрізаний від життя країни Ленінград дізнавався новини з фронту, слухав трансляції концертів і радіопередач, читання віршів і листів солдатів тільки завдяки мережі гучномовців, розташованих на вулицях міста, а при повітряній тривозі вони попереджали городян про небезпеку.

У блокаду на цьому місці люди слухали зведення Радінформбюро

Таким способом підтримувався моральний дух людей, і організовувалася життя міста. Про все це нагадує блокадний репродуктор, поміщений на Невському проспекті.

Адреса: Невський пр., 52

5. Пам’ятник ГАЗ-АА, прозваному «Полуторка»

Відлитий з бронзи вантажівка ГАЗ-АА, встановлений на Румболовской горі, покликаний увічнити пам’ять відважних водіїв, перевезших сотні тисяч тонн продуктів у відрізаний місто і эвакуировавших 1,5 мільйона жителів Ленінграда.

Адреса: 10-ї шосе А-128 (Дорога життя)

Шофери полуторок рятували місто, не шкодуючи своїх життів

6. Постамент статуї коней Клодта на Анічковому мосту

Анічков міст, перекинутий через Фонтанку по лінії Невського проспекту, сильно постраждав від осколків снарядів під час обстрілів. Коні Клодта в перші дні блокади були демонтовані і збережені, але огорожа і постаменти були серйозно пошкоджені осколками.

Анічков міст носить відбиток блокади

Під час реставрації було вирішено зберегти сліди блокади на одному з гранітних постаментів. У цьому місці встановлена пам’ятна табличка, що нагадує про 148478 снарядах, випущених німцями по Ленінграду.

7. Пам’ятна дошка про ранах Ісаакіївського собору від фашистських артобстрілів

Табличку, аналогічну тій, що знаходиться на Анічковому мосту, можна знайти і на Ісаакіївському соборі, який постраждав під час обстрілу і був відновлений у мирний час. Але не всі рани були загоєні, і спогадом про тих роках служать вибоїни на ступнях і однієї з колон споруди.

Ісаакіївський собор служив орієнтиром для німецьких артилеристів

8. Парк Перемоги у Московському районі

У Московському районі Санкт-Петербурга знаходиться парк Перемоги, займає 68 гектарів. Він заснований на місці Цегляно-пемзового заводу, який служив крематорієм, в якому за час блокади спалили останки 110 тисяч городян.

Ця військова вагонетка була виявлена на дні ставка в Парку Перемоги

У парку встановлено безліч пам’ятних споруд, наприклад, пам’ятник «Ротонда», «Вагонетка», Алея Героїв та Алея Пам’яті, пам’ятна дошка і православний поминальний хрест.

Адреса: метро «Парк Перемоги»

9. Блокадний храм. Церква в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці

Поряд з покинутим храмом Успіння Пресвятої Богородиці в роки війни масово ховали померлих від голоду жителів міста. У 60-ті роки церкву знесли, і тільки в 1996 році його почали відбудовувати знову.

Блокадний храм відновили в кінці 20 століття

Сьогодні у храмі проходять служби, незмінно згадують у молитвах героїв і жертв блокади.

Адреса: Малоохтинский пр., будинок 52.

10. Пам’ятник трамваю блокадному

Трамвай – символ життя блокадного Ленінграда. Він служив не лише транспортним засобом, але і перевозив вантажі, пошту, солдатів, привозив поранених до лікарні, тому припинення його руху сильно вплинуло на моральний дух городян. Відновлення роботи трамваїв була зустрінута сміхом, слізьми радості і оплесками жителів міста.

Блокадний трамвай

Встановлений на проспекті Страйків, пам’ятний трамвай нагадує про величезної ролі цього транспортного засобу в роки війни.

Адреса: пр. Страйків, 114

11. Напис «Громадяни! При артобстрілі ця сторона вулиці найнебезпечніша»

Такі попередження збереглися на 6 вулицях міста. В роки блокади вони врятували не одне життя городян. У Ленінграді написи наносилися на північних і північно-східних сторонах вулиць, так як обстріл вівся з боку Пулково і Стрельни. В Кронштадті написи з’явилися на південно-західних сторонах вулиць — обстріл міста вівся з Петергофа.

Напис на школі 210 була відновлена в 1962 році

Адреси:

Невський ін, д 14

Лісовий пр. д. 61

22 лінія, д. 7

вул. Калініна, 6 д..

Посадська вул., д. 17/14

Вул. Аммермана, д. 25

12. Пам’ятник колюшке в Кронштадті

Колючка – маленька рибка, яка врятувала від смерті тисячі блокадників. У мирний час вона не мала промислового значення, а в період війни годувала помираючих від голоду людей.

Колючка врятувала багатьом життя

Композиція з трьох рибок в місті Кронштадт на острові Котлін з’явилася навесні 2005 року, а в день зняття блокади, 27 січня, до неї приносять квіти в пам’ять про голодні роки війни.

Адреса: стіна Обвідного каналу близько Синього мосту в Кронштадті

13. Пам’ятник загиблим матерям

В одному з дворів Почтамтской вулиці стоїть скульптура жінки, що втілив у собі образ усіх матерів, які загинули від голоду під час блокади, але врятували своїх дітей ціною власних життів.

Про це пам'ятнику знають небагато

Творець пам’ятника – житель цього двору, що залишився без матері в обложеному Ленінграді.

Адреса: вул. Почтамтская, 11

вважає, що спогади жителів Петербурга про блокаді – ще один незримий пам’ятник історії. З кожним роком тих, хто своїми очима бачив блокадний Ленінград залишається все менше, але розповіді про те часу є в багатьох петербурзьких сім’ях.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: