Багато радянські актори головну роль у своєму житті зіграли на полях Великої Вітчизняної війни. Хтось вирушив на фронт хорошим артистом, комусь довелося відкласти на час мрії про сцену.

Багато радянські актори воювали

1.Юрій Нікулін

Коли Юрій Нікулін був покликаний в армію, йому ще не було 18-ти, а через місяць почався збройний конфлікт із Фінляндією, а коли до демобілізації залишалося зовсім небагато, в країну напала Німеччина. Актор розповідав, що під час служби сім разів перебував на межі життя і смерті.

Нікулін нагороджений медалями «За відвагу» і «За оборону Ленінграда»

Один раз його врятувала цигарка, вчасно запропонована товаришем: Юрій вискочив з траншеї на перекур, а через кілька миттєвостей на його клітинку впав розривний снаряд. У 1946 році Юрій Нікулін повернувся додому в званні старшого сержанта.

2. Зіновій Гердт

У 1941 році молодий актор Зиновій Гердт пішов добровольцем на фронт в саперні війська. Всю війну він приховував від однополчан свою професію. На підступах до Бєлгорода його поранило в ногу осколком снаряда, почалося зараження крові. Після серії операцій, довгої і напруженої боротьби зі смертю і болісних ночей на госпітальної ліжку Зіновій вижив, але наслідки травми залишилися з ним на все життя.

Зіновій Гердт нагороджений орденом Червоної Зірки

3. Олексій Смирнов

Про героїчні подвиги Олексія Смирнова повинен знати кожен. Він пройшов шлях від рядового до лейтенанта, командував взводом вогневим, холоднокровно здійснював вилазки в тил ворога, за багаторазово проявлену мужність був нагороджений орденом Червоної зірки, орденом Слави III і II ступеня. В одну з битв він відважно кинувся в рукопашний бій і особисто полонив сімох гітлерівців.

Олексій Смирнов - кавалер ордена Червоної Зірки

4. Смоктуновський Інокентій

Коли почалася війна, батько пішов на фронт, 16-річний Кеша був змушений годувати сім’ю. На початку 1943 року він вступив у військове училище в Ачинську. За свій вчинок (самовільно збирав на полі картоплю) він був відправлений рядовим на Курську дугу, потрапив у 75-ту гвардійську дивізію. Під час одного з боїв Інокентій Смоктуновський (тоді ще Смоктунович) був полонений німцями, але зумів втекти по дорозі в табір.

Інокентій Смоктуновський - кавалер ордена Вітчизняної війни I ступеня

Добу він брів по засніжених стежках, які привели його в селище Дмитрівка, постукав у першу-ліпшу двері і впав в непритомність. Гостинна сім’я виходжувала до межі ослаблого Смоктуновського цілий місяць, після чого він приєднався до партизанського загону, з яким згодом брав участь у визволенні Варшави.

5. Михайло Пуговкін

Зйомки Михайла Пуговкіна в його дебютному фільмі «Справа Артамонових» закінчилися рівно в перший день війни, і молодий актор відправився добровольцем на фронт, потрапивши в розвідроту. Восени 1942 року він був важко поранений у ногу – почалася гангрена, лікарі наполягали на ампутації, але дивом ногу вдалося врятувати.

До речі, згідно з поширеною версією, саме в госпіталі Михайло отримав прізвище «Пуговкін». Так за помилку його записали в лікарняних документах, а справжнє прізвище актора – Пугонькин.

Михайло Пуговкін був розвідником

6. Георгій Юматов

Під час війни Георгій Юматов служив на флоті, спочатку на бронекатерах Азовської флотилії, потім Дунайської. У 1943 році під час одного з боїв жила на судні собака злякалася вибухів і стрибнула у воду, Георгій без роздумів кинувся їй на допомогу. Корабель потрапив снаряд, загинула вся команда в живих залишилися лише Юматов і врятована ним дворняга.

Юматов нагороджений орденами Вітчизняної війни I і II ступеня

7. Анатолій Папанов

Як і багатьом юним фронтовикам, старшому сержанту Анатолію Папанову і хлопцям з його взводу зенітної артилерії довелося пройти через пекло. У битві під Харковом у бліндаж, в якому знаходився Папанов з однополчанами, потрапив снаряд. Живим розкопали тільки Анатолія Дмитровича, його контузило, поранило в ногу відірвало два пальці на ступні. Після госпіталю Папанова комісували.

Повернувшись додому, він вступив на акторське училище, куди його взяли з однією умовою – Папанов повинен був позбутися від кульгавості. Всього через шість місяців він вже міг танцювати, незважаючи на інвалідність III групи.

Анатолій Папанов

8. Володимир Етуш

Коли почалася війна, Володимир Етуш був студентом Щукінського училища, проте не став користуватися належної йому «бронью» і вирушив на фронт у перші ж місяці. Бився в горах Північного Кавказу, брав участь у визволенні України.

Актор пережив усі жахи війни, а одного разу став свідком наступної сцени: смертельно виснажені німецькі військовополонені спали в хаті покотом з радянськими командирами. Тоді Етуш зрозумів, що обличчя війни однаково для всіх простих солдатів, незалежно від сторони.

Володимир Етуш нагороджений орденом Червоної Зірки

9. Леонід Гайдай

Минуло всього три дні зі шкільного випускного Леоніда Гайдая, а він уже стояв перед військовою комісією і просив відправити його на фронт. Але зарахували в армію його лише восени 1941 року, направили в розвідку. Леонід ходив «брати мови» не один раз, але в 1943 році, повертаючись з місії, він наступив на протитанкову міну, однак дотяг полоненого німця до пункту командування.

Лікарі вмовляли його ампутувати ногу, однак Гайдай стояв на своєму: «Одноногих акторів не буває!». Після п’яти важких операцій його відправили додому. Наслідки травми режисер мужньо приховував все життя.

Леонід Гайдай служив у розвідці

10. Володимир Самойлов

Корінний одесит і майстер сценічного перевтілення Володимир Самойлов служив у Радянській армії, пройшов Велику Вітчизняну війну. Про роки служби актор розповідати не любив: «не здійснював Подвигів, але й спину німцеві не показував». Але фільми з його участю красномовніше будь-яких оповідань продемонстрували твердий характер актора, адже настільки проникливі образи просто неможливо вигадати.

Володимир Самойлов нагороджений орденом Вітчизняної війни II ступеня

11. Петро Тодоровський

Два перших роки війни він працював у колгоспі, а в 1943 році поповнив ряди Червоної армії. Про перший день на фронті Петро Юхимович відгукувався так: «Я, новачок в гимнастерочке, потрапив під обстріл в першу ніч. Лежав, притиснувшись зубами до землі, – від страху мене колотило».

«Новачок в гимнастерочке» пізніше брав участь у визволенні Варшави і взяття Берліна, а його військові спогади лягли в основу багатьох легендарних кінострічок, серед яких – «Військово-польовий роман» (1983) і «Анкор, ще анкор!» (1992).

Петро Тодоровський нагороджений двома орденами Вітчизняної війни I ступеня

Коли останній фільм Петра Тодоровського розкритикували за «неправдоподібний військове містечко», режисер спокійно відповів: «Я в такому жив».

12. Володимир Басів

Влітку 1941 року Володимир Басів збирався поступати у ВДІК, але війна порушила його плани. Він пішов на фронт. У 1943 році в званні лейтенанта Басов був нагороджений медаллю «За бойові заслуги», трохи пізніше вже старшим лейтенантом він командував батареєю мінометників. Взимку 1945 року Басів особисто очолив штурмову групу, яка захопила важливий опорний пункт противника. В бою був контужений. Нагороджений орденом Червоної зірки. Басову пророкували блискучу військову кар’єру, але він віддав перевагу мирну професію.

Володимир Басів показав себе блискучим офіцером

Редакція bestfacts.com.ua пропонує вам ознайомитись зі статтею про російських знаменитостей, які пройшли службу в армії.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: