8 вересня 1941 року розпочалася блокада Ленінграда — трагічна сторінка історії міста на Неві, в якій жах, голод і страх йшли рука об руку з героїзмом, жертовністю і милосердям мільйонів.

Блокада - страшний період в історії Ленінграда

Кожен, хто стикається з цією темою, задається питаннями: «Як голодні та змерзлі жінки, діти і люди похилого віку змогли вистояти? Як у людей у нелюдських умовах залишалися сили на театри, книги, музику, на допомогу близьким?» До теми блокади часто звертаються люди мистецтва, зокрема – режисери. Ось 12 фільмів, які варто подивитися, щоб скласти повну картину про життя відрізаного від великої землі Ленінграда.

1. «Блокада» (режисер Михайло Єршов). 1973-1977

Михайло Єршов – один з перших радянських режисерів, який зважився показати, що в перші місяці Велика Вітчизняна війна загрожувала стати провалом, а оборона міста була організована з рук геть погано. Контрастний мотив у цьому фільмі — мужність простих ленінградців.

Юрій Соломін в ролі майора Олексія Звягінцева

У фільмі знімалися не тільки великі зірки, такі як Юрій Соломін, Михайло Ульянов, Володимир Зельдін та Євген Лебедєв. У ті роки багато свідків страшних подій були живі. Вони були залучені до зйомок фільму. В епізоді, де ленінградці риють окопи, беруть участь ті самі люди, які займалися цим 30 років тому.

2. «Балтійське небо» (режисер Володимир Венгеров). 1960

Фільм, знятий по книзі учасника оборони Ленінграда Миколи Корнійовича Чуковського, написаної в пам’ять про блокаду. Незважаючи на прекрасний акторський склад (Ролан Биков, Михайло Ульянов, Олег Борисов, Павло Луспекаєв і багато інших) і оглушливий успіх кіно, автор роману був незадоволений екранізацією.

Гурченко в ролі Соні Быстровой

Це знаковий фільм ще й тому, що тут зіграла одну з своїх перших ролей Людмила Гурченко, авторым режисером був призначений 23-річний Михайло Герман.

3. «Жила-була дівчинка» (режисер Віктор Эйсымонт). 1944

Незвичайне кіно, в якому страшні події 20 століття показані очима дитини. Дві дівчатка – подружки 5 і 10 років – переносять всі тяготи блокадній життя з дорослим мужністю та стійкістю. І в той же час вони залишаються дітьми, вдаючись до ігор та розваг серед страшної дійсності.

Ніна Іванова в ролі Настусі і Наталія Защіпіна в ролі Каті

Кіно можна назвати частково документальним. Воно знімалося в блокадному Ленінграді, при зйомках використовувалися відомі військові фото.

4. «Ленінградська симфонія» (режисер Захар Аграненко). 1958

Фільм розповідає про те, що навіть у самі важкі, голодні і холодні часи у людей залишаються не тільки тварини, але й духовні потреби. Головні ролі виконали Володимир Соловйов і Ольга Малько, взяв участь в зйомках і всіма улюблений Микола Крючков.

Кадр з фільму «Ленінградська симфонія»

Дмитро Шостакович почав писати 7 симфонію в блокадному Ленінграді, закінчив твір в евакуації. Здавалося б, виконати її в блокадному місті неможливо. В оркестрі майже не залишилося музикантів. І все ж мелодія прозвучала в блокадному місті. Цей символічний жест давав зрозуміти: якщо люди досі здатні думати про духовні потреби, значить, дух населення не зламати.

5. «900 днів» (режисер Джессіка Гротер). 2011

Класичне документальне кіно про страшні події. Ветерани і блокадники, які зуміли пережити цей жахливий період, вносять поправки в офіційну «лаковану історію перемоги. Грандіозні паради і пишні вшанування складають контраст з бідної сучасним життям і страшними спогадами головних героїв стрічки.

«900 днів» - фільм без прикрас

6. «Ми смерті дивилися в обличчя» (режисер Наум Бірман). 1980

Ще одна картина, в якій мова йде про те, що жахи війни не здатні погасити прагнення людей до прекрасного. Червоноармійцеві Корбуту, який служив у мирний час балетмейстером у Палаці піонерів, доручають зібрати танцювальний ансамбль для підтримки бойового духу солдатів. Всі дорослі на війні, і для балету йому доводиться набирати підлітків, своїх вихованців.

Олег Даль у ролі блокадного балетмейстера

Фільм знятий на основі реальних подій. Такий ансамбль дійсно існував. Ним керував Аркадій Олександрович Обрант — балетмейстер ленінградського Палацу піонерів у Анічкова моста. У кінострічці керівника танцювального ансамблю зіграв Олег Даль.

7. «Читаємо блокадную книгу» (режисер Олександр Сокуров). 2009

Володар призу Каннського фестивалю Олександр Сокуров не міг не висловитися на цю трагічну тему. Документальний фільм знятий за мотивами документальної хроніки Данила Гранина. Її зачитують уривки жителі Санкт-Петербурга: інженери і журналісти, менеджери і поети, педагоги і, звичайно, блокадники. На екрані з’являється сам Сокуров, а також знамениті актори Олег Басилашвілі, Іван Краско та інші.

Слова «Блокадної книги» у виконанні Басилашвілі зачіпають за серце

8. «Порох» (режисер Віктор Аристов). 1985

Фільм розповідає про те, як керівнику загону Юрію Бєляєву необхідно вирішити бойове завдання — доставити баржу з порохом для оборони міста з Кронштадта. Складність завдання в тому, що зробити це потрібно під обстрілом німецької авіації.

Юрій Бєляєв в ролі Ніконова

Щоб не злетіти на повітря, головний герой придумує інсценувати навантаження пороху вдень, а справжню баржу перегнати вночі. Але уникнути обстрілу все одно не вдається. Фільм заснований на реальних подіях.

9. «Зимовий ранок» (режисер Микола Лебедєв). 1966

Фільм піднімає тему долі дитини на війні. Дівчинка Катя, залишившись в блокадному місті, стає сиротою. Вона знаходить маленького хлопчика і «усиновляє його. Їй і самій важко врятуватися, але вона не кидає маленького підопічного.

Таня Солдатенкова в ролі Каті

Разом вони ховаються від бомбардувань, стоять в чергах за хлібом, добувають маленьку грубку, щоб не замерзнути на смерть. Але ось хлопчик зустрічає батька. Таня Солдатенкова, яка зіграла роль Каті, блискуче впоралася з цим завданням, незважаючи на свої 13 років. Але більше на екрані вона не з’являлася.

10. «Голоси» (режисер Катерина Гордєєва). 2013

Цей фільм — швидше, журналістська робота. Тут зіграла тільки одна актриса – Аліса Фрейндліх. Інші герої фільму «Голоси» — діти і підлітки, які пережили блокаду. Як каже Катерина Гордєєва, це останні свідки тих подій, які можуть нам щось розповісти.

У фільмі

Все це люди різних політичних поглядів, професій, доль. Але є зловісні риси, що їх об’єднують. Наприклад, всі блокадники панічно бояться ожеледиці. Тому що в обложеному місті кожен, хто послизнувся і падав, вже ніколи не вставав.

11. Телесеріал «Ленінград» (режисер Олександр Буравський). 2007

Телесеріал «Ленінград» — одна з не дуже вдалих робіт. Блогери-дотепники назвали його спробою нажитися на тему, яка стала національним надбанням, і зарахували серіал до розряду «розлогою журавлини».

Ольга Сутулова в ролі Ніни Цвєткової

А професійні історики відразу помітили, що творці фільму не завдали собі клопоту звіритися з історичними працями. Помилки і неточності в серіалі кидаються в очі. Тим не менш, оскільки фільм вийшов не так давно, він на слуху. Для деяких він може стати приводом для більш детального знайомства з темою блокади.

12. Телесеріал «Лінія Марти» (Олег Газі). 2014

Серіал про те, як переплітається наш час і історія обложеного міста. Це свого роду мелодраматичний детектив, що йде корінням в історію. Головні ролі зіграли молоді актори, але на другому плані виявилися справжні зірки: Аліса Фрейндліх, Василь Лановий, Лідія Федосєєва-Шукшина. Обидві відомі актриси в дитинстві були в числі жителів обложеного міста.

Аліса Бруновна пішла в перший клас в блокадному Ленінграді

Є різні фільми про блокаду. Одні показують героїчну бік подій, інші – жах і нелюдські умови життя їх очевидців. Значущість цього періоду історії така, що забути її ми не маємо права. «Блокада Ленінграда» Унікальний Документальний фільм. Режисер Сергій Лозниця Редакція bestfacts.com.ua запрошує вас познайомитися зі статтею про акторів-фронтовиків.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: