Є фільми, які залишаються зі своїм глядачем навіки. «Біле сонце пустелі» стало справжнім відкриттям 20 століття.

Роль Сухова стала візитною карткою Анатолія Кузнєцова

Однак мало хто знає, що з виходом і зйомками цієї картини пов’язано чимало цікавих подій.

1. Фільму, або браві рятувальники гаремів!

У 1968 «Мосфільм» планував випуск відразу двох пригодницьких стрічок, але їх сценарії так і не дочекалися затвердження. Тоді за справу взявся Валентин Єжов, відомий глядачеві за фільмом «Балада про солдата», в якому так блискуче зіграв Володимир Івашов і Жанна Прохоренко. Заручившись підтримкою ветеранів Громадянської війни, що воювали у Середній Азії, він оперативно накидав новий сценарій, покликаний порадувати глядача «екшеном» про сутичках з басмачами.

Кинуті в пустелі гареми дійсно існували

Однак по ходу створення сюжету виникла ідея підняти настрій та включити в дійство «жіночу лінію». Консультанти розповіли письменникові про що часто зустрічаються в пустелі гаремах, кинутих тікають від червоноармійців бандитами напризволяще. Доблесним захисникам нічого не залишалось, як супроводжувати приречених на загибель жінок до найближчих кишлаках. Так з’явився проект з робочою назвою «Врятуйте гарем».

2. Доля Сухова

Режисер майбутнього шедевра – Володимир Мотиль дуже ретельно підійшов до підбору акторського складу, але не обійшлося без казусів. Роль Федора Сухова підійшла Анатолію Кузнєцову, який незабаром зламав ногу.

Так міг виглядати товариш Сухов

З-за цього лаври головного героя могли прикрасити кар’єру Георгія Юматова, але він практично перед зйомками постраждав у п’яній бійці, і Кузнєцов був терміново викликаний на зйомки.

3. Разлюбезная Катерина Матвіївна

Більш або менш гладко все пройшло з Абдуллою, Верещагіним, Саїдом і Петрухой. Ці персонажі дісталися грузинської зірці Кахи Кавсадзе, Павлу Луспєкаєву, який вже тоді був одним з найвідоміших акторів ленінградського БДТ, Спартаку Мишулину і молоденькому Миколі Годовикову. Справа залишалася за малим – знайти актрису, яка зможе втілити образ Катерини Матвіївни. Тут і трапилася заминка.

Галина Лучай - справжня російська красуня

Ніхто не підходив на роль музи героїчного захисника гарему, поки в коридорах «Ленфільму» режисерові не зустрілася журналістка Галина Лучай, яка надзвичайно яскраво вписалася в амплуа колоритною дружини Сухова.

4. Схід — справа тонка!

Зйомки фільму проходили в Дагестані на березі Каспію. Декорації не були дорогими, але місцеві злодії знайшли що зазіхне. В їх кишені перекочували дорогі годинники «Бурі», які призначалися Сухову і ще кілька речей. Мотиль не розгубився і пішов на уклін до місцевого авторитету, запропонувавши тому роль в картині.

В «Білому сонці пустелі» знявся справжній кримінальний авторитет

«Шановний Алі» не встояв перед спокусою слави. Тоді режисер поскаржився на відсутність реквізиту. Наступним вранці всі вкрадені речі опинилися на колишніх місцях.

5. Секс-символ пустелі

Кахи Кавсадзе – один з найбільш красивих акторів Дагестану — просто не міг, на думку режисера, залишитися без еротичної сцени. Така мала місце, але була забракована цензурою. Напівоголений Абдулла на ложі з однією з дружин виглядав досить ефектно. У своїх спогадах актор поділився, що дуже соромився цієї сцени.

Роль Абдулли принесла Кахі Кавсадзе всесоюзну популярність

Мотиль ледве змусив його роздягнутися, вигнавши всіх з павільйону, але в самий розпал зйомки на майданчик прорвалася жінка, яка виявилася дружиною «чорного отамана» – Белою. Вийшов страшний конфуз…

6. Важко на зйомках – легко в кіно!

Робота над фільмом була нелегкою. Позначався жаркий клімат і відсутність елементарних зручностей. Проблеми з водою призвели до того, що Микола Однолітків, важко захворів на дизентерію. Епізод: «Гюльчатай, відкрий личко!» знімався в момент, коли у 18-річного актора була температура під 40.

Один із самих забавних моментів фільму актор грав з температурою

На цьому біди Петрухи не закінчилися. Кахи, проколюючи червоноармійця багнетом, промахнувся повз страхувальної дощечки. Натомість, несыгранный зойк актора цілком задовольнив режисера і епізод був схвалений.

7. Багатостраждальний Саїд

Несолодко довелося на зйомках і Спартаку Мишулину. Роль Саїда виявилася дуже ризикованою. Актор годинами знаходився в піску, страждаючи від спеки. Його садили в спеціальний ящик і закопували, залишаючи на поверхні тільки голову. Саме вона викликала чималий інтерес у місцевої фауни: змія проповзе, то верблюд зазіхне, так, ще й плюне.

Спартаку Мишулину довелося пережити кілька складних знімальних днів

8. Важкий фінал

Коли дивишся цей відомий фільм, навряд чи замислюєшся про всі ті перипетії, які випадають на долю його творців і акторів. На зйомках «Білого сонця пустелі» дісталося всім, навіть мало причетним до мистецтва. Інтродукцію картини знімали в Туркменії. В ту пору на Каракуми буквально обрушилася небо, затопивши пустелю дощами.

Квітуча пустеля - рідкісне за красою явище

Околиці міста Байрам Алі, де розмістилася знімальний майданчик, порослі травою значної висоти. Зелень покрила десятки кілометрів піску. На допомогу прийшли місцеві солдатики, які в лічені години выпололи рослинність.

9. Генсек дає «добро»!

Незважаючи на рекордно короткі терміни створення картини, керівництво студії було не в захваті від побаченого. Режисерові довелося внести 27 правок: від «вирізки» еротики до ікони «Богородиці» і заміни оркестровки. Але, ці жертви виявилися марними. Картина лягла на полицю через неактуальність.

Леонід Брежнєв став «хрещеним батьком» фільму

З небуття фільм повернувся завдяки випадковості. Як-то раз Леонід Брежнєв вирішив скоротати час на дачі переглядом новинок. Волею долі черговий сховища вирішив відправити йому «Біле сонце пустелі». Кінострічка викликала бурхливе захоплення генсека і тут же була запущена в прокат.

10. Довгоочікувана прем’єра і «космічна розкрутка»

Стрічка вийшла на великі екрани в 1970 році і «зазвучала» на весь Союз. Її дивилися десятки разів, «іскрили» цитатами і копіювали повадки героїв. Картина стала по-справжньому народною. З особливим трепетом поставилися до пригод в пустелі перші космонавти. Вони завели традицію переглядати кіно перед кожним стартом, насолоджуючись картиною і вивчаючи основи операторської роботи ( так як в космосі їм доводиться самим багато знімати).

Фільм «Біле сонце пустелі» став талісманом вітчизняної космонавтики

запрошує вас познайомитися з цікавими фактами про фільмі «Службовий роман».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: